Hlavní funkcí chladicí kapaliny je odvádění tepla z motoru, aby nedocházelo k jeho přehřátí. Zjednodušeně řečeno je chlazení motoru proces neustálé cirkulace chladicí kapaliny mezi motorem a chladičem. Jde o nemrznoucí směs naředěnou destilovanou vodou, která by měla odolat teplotám až do -40°C.Pokud jde do tuhého, tak i obyčejná voda pomůže k dojetí bez fatálního poškození motoru, ale důrazně doporučujeme co možná nejdřív vodu ze soustavy vypustit a nahradit ji standardní chladicí kapalinou. Nejde totiž jen o vodní kámen či jiné nečistoty.Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.
Co delat kdyz nemám chladici kapalinu : V případě, že vás na nedostatek chladící kapaliny upozorní kontrolka během jízdy, automobil zastavte hned, co to půjde. Pokud nebudete mít při sobě chladící kapalinu, stačí nádobku nouzově doplnit vodou. Na dojetí to stačit bude. Jestli se vám to ale stane v zimě, dejte si pozor, ať voda v chladícím systému nezamrzne.
Jak dolít vodu do chladiče
Pokud je motor vychladlý, chladicí kapalina by měla dosahovat po rysku plnění za studena. Povolte uzávěr nádržky pouze mírně a ustupte bokem, než tlak v nádržce poklesne. Poté uzávěr teprve sejměte. Pokud je hladina chladicí kapaliny nízká, dolijte správnou kapalinu do nádržky (nikoli do vlastního chladiče).
Kolik stojí litr Fridexu : Fridex G 13
Cena Firdexu G 13 se pohybuje mezi 120 a 160 Kč za jeden litr.
G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.
Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.
Jak často se doleva chladicí kapalina
Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.Odpověď možná leckoho překvapí: obyčejnou vodu z kohoutku. Chladicí kapalina se totiž vždycky skládá z glykolu a vody. Ta se odpařuje rychleji, a tak je nevyhnutelné, že jí mírně a plynule ubývá. Voda je tedy prvním podezřelým, když najdete hladinu blízko minima.
Odpověď možná leckoho překvapí: obyčejnou vodu z kohoutku. Chladicí kapalina se totiž vždycky skládá z glykolu a vody. Ta se odpařuje rychleji, a tak je nevyhnutelné, že jí mírně a plynule ubývá. Voda je tedy prvním podezřelým, když najdete hladinu blízko minima.
Kam mizi chladicí kapalina : V případě, že zaznamenáte úbytek kapaliny, ze všeho nejdříve se podívejte pod auto, jestli tam není loužička. Za tou by mohl stát netěsný spoj, stará a prasklá hadice, eventuálně prasklý chladič. Možností je spousta, v každém případě by to chtělo okruh opravit a vyzkoušet jeho těsnost.
Jaký je rozdíl mezi chladící kapalinou G12 a G13 : G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.
Jak poznat G12 od G13
G12 či G12+ slouží typicky přeplňovaným motorům pracujícím s vyššími teplotami a je obvykle červená nebo růžová. G13 je pak určená motorům sportovním aut a vysoce výkonných motorek a je nejčastěji žlutá nebo oranžová.
Starší typy označené jako G11,(G48) mají barvu do modrozelená.To, že ubude v okruhu chladivo, byste měli poznat na nádobce kapaliny, ve které jednoduše bude velmi zvolna klesat hladina. V tom horším případě se o tom dozvíte za jízdy prostřednictvím kontrolky. Tak jako tak si to vyžaduje řešení.
Jak poznat prasklý chladič : Za problémem nejčastěji stojí prasklá hadice. Tu odhalíte pohledem směrem k podvozku. Jestliže se pod autem nachází mokrý flek, máte jasno. Pozvolný únik kapaliny z chladicího systému – začíná to snadno přehlédnutelnou loužičkou, končí každodenním doléváním kapaliny.