Co do Nadivky místo Kopriv?
Na chuť je jemnější, na obsah důležitých látek podobný jako kopřiva. Zkusit můžete také jemu příbuzný mangold nebo s chutí nasekejte kadeřávek a mladé listy z ředkviček nebo řepy. Chuťově nenápadné budou také základní bylinky, jako je petržel. Kudrnka ani hladkolistá vám požitek z tradiční chutě opravdu nenaruší.Do nádivky patří maso (často uzené, vařené nebo pečené), pečivo nakrájené na kostky (dříve se používala slaná krupicová kaše), byliny (spařené a nasekané), vejce (žloutky utřené s máslem a bílkový sníh), trochu mléka na navlhčení pečiva (část mléka můžeme nahradit masovým vývarem) a něco na dochucení (sůl, pepř, …Do nádivky patří kopřivy…

Tradičně se používaly venku natrhané kopřivy, ale i další volně rostoucí byliny – třeba pampeliška, kontryhel či popenec. Na kopřivy se určitě vyplatí vyrazit, nádivka díky nim bude chutnat lépe. Nejlepší jsou do ní mladé lístky, jež mají lehce štiplavou chuť.

Co Zeleného do nádivky : Oblíbenou přísadou do nádivky je něco zeleného. Tradičně mladé kopřivy, špenát, medvědí česnek či cokoliv co máte rádi.

Kdy se dělá Nadivka

Nádivka jako oslava jara

Nádivku můžete připravit kdykoliv během roku, ale ta velikonoční je zkrátka jedinečná. V mnoha rodinách se nádivka objevuje na scéně právě o Velikonocích, tedy s příchodem jara. V tomto období se probouzí příroda a toho jde při přípravě nádivky hezky využít.

Kdy jít na kopřivy : Sběr kopřivy na čaj je nejlepší od časného jara do května. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září. U kopřivy mohou být využity i kořeny na přípravu odvaru na vlasy. Ze samičích rostlin můžeme sbírat i jedlá semínka.

Ingredience:

  1. 8 rohlíků
  2. 200 ml smetany na šlehání
  3. 8 vajec.
  4. 100 g másla, změklého + na vymazání plechu.
  5. 400 g mladých kopřiv.
  6. 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.
  7. 1 cibule.
  8. 4 stroužky česneku.


Do nádivky se nehodí úplně čerstvé pečivo, staré a tvrdé rohlíky ovšem také nejsou úplně nejlepší volbou. Nejlepší je pečivo asi dva až tři dny staré. To je lepší předem nakrájet na kostičky a nechat přes noc trochu oschnout, aby se nedávalo do nádivky měkké a po namočení do mléka či smetany se nerozpadlo na kaši.

Která bylina odvodňuje

Bylinky na odvodnění

Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky. Skvělým pomocníkem je i obyčejná petržel.Pokud nespotřebujete celé balení tofu, můžete ho nechat jen tak v lednici a vydrží do druhého dne. Pokud ho budete chtít spotřebovat ještě později, tak tofu dejte do lednice v šálku čisté vody, kterou každý den vyměňujte. Takto Vám tofu vydrží čerstvé 3-4 dny.Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest. V západní církvi je zvykem během Bílé soboty konat tzv. „bdění u Božího hrobu“.

K rohlíkům přidejte maso, bylinky, trochu soli a pepře a spolu se žloutky promíchejte. Přidejte našlehané bílky. Máslem vytřenou formu vysypte strouhankou, náplň rozprostřete do pekáče a vložte do trouby předehřáté na 180 ⁰C, pečte asi půl hodiny.

Co všechno léčí Kopřiva : Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.

Co hnojit kopřivami : Kopřivový výluh prospívá zelenině i okrasným rostlinám – obsahuje spoustu dusíku a vhodný je především v období růstu. Zelenině, zvláště rajčatům a lilkům, prospívá také výluh z kostivalu, který mimo jiné obsahuje dostatek draslíku, nebo z přesličky, který je bohatý i na posilující křemík.

Kolik masla do Nadivky

8 vajec. 100 g másla, změklého + na vymazání plechu. 400 g mladých kopřiv. 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.

Co v nádivce nesmí chybět

Ať už zvolíte vepřové nebo drůbeží, králičí, jehněčí či telecí, vždy to bude dobrota. Uzené maso (bůček, ramínko, ocásky=křížové kosti, krkovice apod.) kupte tepelně neupravené (na vaření) v množství asi 3/4 kg na jeden plech. Maso uvařte v mírně osolené vodě zvolna doměkka.6 tipů, jak se rychle odvodnit

  1. Zvyšte příjem tekutin. Může to znít zvláštně, ale pokud je tělo dlouhodobě dehydratované, začne si dělat „zásoby“ vody.
  2. Vsaďte na bylinky.
  3. Vyrazte na procházku.
  4. Dopřejte si lymfatickou masáž.
  5. Omezte jednoduché cukry, alkohol a sůl.
  6. Zařaďte potraviny bohaté na hořčík a draslík.

Jak se zbavit vody v břiše : Otoků obličeje či nohou nebo nafouklého břicha se můžete zbavit i pomocí určitých potravin, které obsahují hodně draslíku, hořčíku, vápníku nebo betakaroténu. Pokud zapojíte i nápoje s močopudnými účinky, šance na úspěch bude mnohem větší. Také se pokuste omezit příjem soli a cukru, které zavodnění způsobují.