Co do Babovky místo mléka?
Pojďme se podívat, proč byste jim měli dát šanci, i když si kravské mléko občas dopřejete.

  • Sójový nápoj. Sója patří k vůbec nejvýživnějším luštěninám.
  • Mandlový nápoj. Mandle jsou poměrně běžnou přísadou řady jídel, zejména pečiva a sladkostí.
  • Kokosový nápoj.
  • Rýžový nápoj.
  • Ovesný nápoj.

Mléko. Mléko jako takové tvoří společně s vejci a moukou tři základní ingredience, bez kterých se žádné pořádné palačinky neobejdou. Do jisté míry ho lze plnohodnotně nahradit jen jinými mléčnými nápoji živočišného původu, jako je kupříkladu kefír, podmáslí či zákys.Mléko nahrazuji rostlinnými nápoji, např. rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.

Jak nahradit mléko smetanou : Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem.

Jak se stravovat bez mléka

Maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy, olejnatá semena, ovoce, zelenina a obiloviny (pokud nejsou součástí jiného výrobku či pokrmu, kde se mléko nebo mléčný výrobek již objevit může) jsou pro bezmléčnou dietu naprosto vhodné.

Co se stane kdyz nebudu jíst mléčné výrobky : Laktóza je cukr obsažený v mléce a jejím nedostatečným rozkladem ve střevech trpící jedinci často pociťují nadýmání, průjem nebo bolest břicha. Tím, že přestaneme jíst mléčné výrobky dochází k úlevě od těchto nepříjemností spojených s nesnášenlivostí laktózy a celkovému zlepšení trávení u citlivých jedinců.

Jak nahradit mléko a mléčné výrobky

  1. Sójové nápoje. Mají složení velmi podobné mléku a navíc bývají i fortifikovány o vápník a často i o řadu vitaminů, především B skupiny.
  2. Rýžové nápoje.
  3. Nápoje z ovsa.
  4. Z ovsa se vyrábí i ovesné dezerty.
  5. Nápoje z ořechů, např.
  6. Kokosové mléko.


400 ml sojového nápoje dáme do hrnce a ve 100 ml si rozmícháme pudingový prášek (kukuřičný škrob). Když je sojové mléko vařící přidáme med a opatrně vlijeme rozmíchaný pudingový prášek ve zbytku mléka. Za stálého míchání vaříme ještě 3 minuty a hned plníme do nejlépe vymaštěných formiček.

Jak uvařit pudink bez mléka

400 ml sojového nápoje dáme do hrnce a ve 100 ml si rozmícháme pudingový prášek (kukuřičný škrob). Když je sojové mléko vařící přidáme med a opatrně vlijeme rozmíchaný pudingový prášek ve zbytku mléka. Za stálého míchání vaříme ještě 3 minuty a hned plníme do nejlépe vymaštěných formiček.Mléko zahřejeme téměř k bodu varu, přihodíme pokrájené máslo a vlijeme do mixéru. Mixujeme asi 3 minuty a poté směs přelijeme do misky a dáme na hodinu vychladit do mrazničky. Poté ji ušleháme dotuha a používáme všude, kde je potřeba.Pro zapékání volíme co nejtučnější smetanu. Platí zde pravidlo "čím tučnější smetana, tím je tepelně stabilnější". Proto smetana ke šlehání je zde tou nejlepší volbou. Obsahuje 30 % tuku a máme s ní jistotu, že se během zapékání nesrazí.

Nemléčné zdroje vápníku

  1. mořské řasy (lze je přidávat namísto zelené petrželky do jídel)
  2. ořechy a semínka (mandle, sezam, mák)
  3. melasa (tmavohnědá pasta vznikající při výrobě cukru)
  4. luštěniny (fazole)
  5. zelenina (brokolice, květák, tuřín, kapusta)
  6. ovoce (fíky)
  7. obiloviny (amarant)

Co se stane kdyz budu pít kazdy den mléko : Nadbytečný vápník mimo jiné přispívá ke vzniku močových a ledvinových kamenů a zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Ani zdejší lékaři nejsou úplně jednotní v tom, kolik mléka a vápníku člověk potřebuje. Profesor Štěpán říká, že ideální příjem vápníku je jeden, u žen až jeden a půl gramu denně.

Co jíst bez mléka : Maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy, olejnatá semena, ovoce, zelenina a obiloviny (pokud nejsou součástí jiného výrobku či pokrmu, kde se mléko nebo mléčný výrobek již objevit může) jsou pro bezmléčnou dietu naprosto vhodné.

Co můžu jíst kdyz mám intoleranci na laktózu

Lze konzumovat například ryby, maso, zeleninu, brambory, ovoce a rýži, které neobsahují vůbec žádnou laktózu. Lidé, kteří trpí nesnášenlivostí laktózy mohou jíst uvedené potraviny bez obtíží, pokud k jejich přípravě nejsou použity produkty, které laktózu obsahují.

Projevuje se zažívacími potížemi – zvýšenou plynatostí, bolestmi či kručením břicha, průjmy či nevolností. Příčinou je nedostatečná tvorba trávicího enzymu laktázy, který štěpí mléčný cukr (laktózu) na monosacharidy glukózu a galaktózu. Dochází tak k nedostatečnému rozštěpení laktózy, což způsobuje zažívací potíže.V mnoha receptech není mléko až tak důležité. Místo něj použijte klidně jen vodu a můžete přidat i 1 lžičku másla. Další možnosti jsou naředit smetanu vodou, použít sušené mléko (rozmícháte ho ve vodě podle návodu) nebo použít mléko kondenzované (neslazené). Do zásoby si také můžete koupit rostlinné mléko v prášku.

Jak udělat hustý pudink : Recept na domácí pudink

Jednu třetinu mléka ohřejte v hrnci. Zbylou druhou třetinu si dejte stranou a rozmíchejte v něm cukr, kukuřičný škrob a žloutek. Jakmile mléko začne vařit, přilijte k němu směs se škrobem a vařte za stálého míchání, dokud puding nezhoustne. Jakmile je puding hustý, odstavte ho.