Co dělat se zvěřinou?
Zalijeme vývarem, červeným vínem a osolíme. Dusíme pod pokličkou v troubě cca 2 hodiny na 200 °C.Asi nejoblíbenější druh zvěřiny je považován za lahůdku, maso je křehké a šťavnaté. Hřbet a kýta se mohou péct v celku nebo i jako steaky, plec a bok využijete na guláš a ragú, a vnitřnosti do gulášů nebo na paštiku.A konečně čím zvěřinu doplnit: z koření se kromě soli a divokých směsí hodí hlavně bylinky – petrželka, tymián, rozmarýn nebo meduňka. Nejvíc si ale zvěřina rozumí s tím, co je stejně jako ona nejlepší teď na podzim: s dýní, houbami, brusinkami, šípky – nebo se zelím. A samozřejmě s vínem.

Co se hodí ke zvěřině : K pernaté zvěřině se hodí Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon a Svatovavřinecké. K jelenímu a srnčímu masu se bude dobře hodit Frankovka nebo Cabernet Sauvignon, zaječí maso dobře doplní André. Ke zvěřině se ale nehodí jen červená vína, i bílá mohou její chuť vhodně doplnit.

Jak chutná zvěřina

Obecně lze říci, že maso zvěřiny chutná plněji, protože divoká zvířata mají více pohybu a živí se různými lesními plody, např. kaštany. Zvěřina je zajímavou obměnou jídelníčku, hodí se k podzimnímu vzduchu.

Jak naložit zvěřinu : Zpracováváme-li zvěřinu ze starších kusů, nakládáme maso do mořidla na 24 hodin až 4 dny, podle stáří a velikosti kusu. Maso uložíme do kameninové nádoby a zalijeme prochladlým mořidlem. Nádobu zakryjeme a uložíme v chladu. Během naložení maso několikrát otočíme; moření nesmí trvat dlouho, maso by se příliš vymáčelo.

Nejlepší zvěřinou je daňčí maso.

Daňčí maso je vynikající a chutné. Tato zvěřina je velice libová, dietní, protože je prakticky bez tuku. Mezi veškerou zvěřinou je maso daňka považováno za nejlahodnější.

Mezi zvěřinu patří maso jelení srnčí kančí, dančí a mufloní. Dále zaječí nebo králičí a nakonec druhy divokých ptačích mas, nejčastěji bažanti, koroptve, křepelky či divoké kachny a husy. Typické chuti zvěřiny jsou spojovány také s jiným typem koření, než ostatní druhy mas.

Jaká příloha ke zvěřině

Vhodné přílohy

Jako přílohu podáváme ke zvěřině rýži, brambory v různé úpravě včetně jemných bramborových knedlíků, knedlíky houskové, slané rohlíky, rozpečené žemle, francouzský salát. Dobré je myslet také na kompoty, které jsou ke zvěřině obzvlášť chutné.Dělení zvěřiny

  • jelení maso.
  • srnčí maso.
  • dančí maso.
  • kančí maso.
  • mufloní maso.

Všechny šály z dančí kýty jsou vhodné pro veškerou úpravu od steaků, smažených medailonků, řízečků přes veškeré pečení, uzení až po přípravu gulášů nebo ragú. Váha balíčku se může lišit o +/- 5 procent.

Zbavení zvěřiny zápachu:

Namočit zvěřinu na 12 hodin (přes noc) do mléka, nebo do acidofilního mléka, vše ponechat v chladu.

Jak poznat Zkazenou zvěřinu : Zkažení masa způsobují mikroorganismy (bakterie, plísně), to se projevuje změnou barvy, osliznutím, zápachem. Skladování zvěřiny: Zvěřinu je možné skladovat déle než jiné druhy masa, neboť má delší trvanlivost. Skladuje se v dobře větratelných místnostech při teplotě od 1 do 6°C.

Jak často jíst zvěřinu : Jaké jsou její zápory a jak často ji jíst Podle dietoložky Karolíny Hlavaté platí pro zvěřinu stejné pravidlo jak pro většinu potravin. „Všeho s mírou. Je-li možné ji mít jednou za měsíc, pak může být vítaným a zajímavým zpestřením našeho jídelníčku,“ říká dietoložka.

Jak se peče zvěřina

Maso nakrájíme na větší kousky i s kostmi, osolíme a vložíme na sádlem vymazaný plech. Přidáme nahrubo nakrájenou cibuli, drcený česnek, nakrájenou mrkev, bobkový list, celý pepř a vložíme do rozehřáté trouby. Pečeme při teplotě 180°C, až je maso měkké a má zlatou barvu. Občas podlijeme zvěřinovým vývarem.

Příklad mořidlo na 1,2 kg zvěřiny: ¾ l vody, 2 lžíce 8% octa, 7 celých pepřů, 5 kuliček nového koření, špetka tymiánu, 3 bobkové listy. Nálev svaříme a necháme vychladnout. Takto naloženou zvěřinu vyjmeme ze zeleniny (nebo z mořidla se zeleninou), osolíme a orestujemei.Maso si přendáme na pekáč, zalijeme sádlem, na kterém jsme ho opékali, a zasypeme pokrájenou cibulí na čtvrtky a novým kořením. Kýtu ještě podlijeme horkou vodou a pečeme v předehřáté troubě na 180 °C 90 minut.

Jaké koření na daňčí maso : Dančí maso vyniká výraznou chutí i vůní a je velmi šťavnaté, ve srovnání se srnčím obsahuje více tuku, díky čemuž se během tepelné úpravy tolik nevysušuje. Při přípravě zvěřiny nezapomínejte na výběr kvalitního divokého koření (jalovec, pepř, muškátový oříšek, bobkový list), které podpoří lahodnou chuť dančího masa.