Nejprve si rozpusťte vosk ve vodní lázni. Dejte pozor, abyste nepřekročili teplotu udávanou výrobcem vosku. Přírodní vosky mají obvykle hranici kolem 80°C, ale pokud rozpouštíte ve vodní lázni, lze tuto hranici bez problému dodržet. Vosk se rozpouští sám, sem tam můžete promíchat.Použijte horkou vodu: Jeden z nejjednodušších způsobů, jak odstranit vosk ze skla, je použít horkou vodu. Naplňte nádobu horkou vodou a ponořte sklenici do vody. Vosk se začne postupně uvolňovat a oddělovat od skla. Poté můžete použít houbičku nebo hadřík, abyste zbývající vosk odstranili.Dohořelou svíčku nechte vychladnout. Poté pomocí příborového nože opatrně rozbijte vosk a vysypte ho ven. Vyndejte knot. Kousky vosku dejte do dózy a pokračujte, dokud vosku nenabíráte dost na novou svíčku:-).
Co ze starých svíček : VLOŽTE NÁDOBKU DO MRAZÁKU
Vložte nádobku se svíčkou na několik hodin nebo přes noc do mrazáku. Pokud vosk po vyjmutí z mrazáku nevypadne rovnou ven, nakrájejte ho nožem na máslo na kousky a postupně ho vysypávejte, dokud nebude všechen pryč.
Čím se rozpouští vosk
Fénem ohřejete vosk dokud se nerozpustí a setřete ho jemně utěrkou. Existuje několik možností jak odstranit mastný flek po skvrně od vosku. Pokud jde o povrchovou skvrnu postačí mýdlová voda nebo ocet, kterou aplikujete na hadr a pomalu otíráte. Pokud jde avšak o vsáknutí skvrny, třeba sáhnout po lihu.
V čem roztavit vosk : K tomu vám stačí parní vyvíječ, který pořídíte ve včelařských potřebách za ca. 1200 korun, a plastová nádoba s víkem. Do plastové nádoby uděláme dva otvory, první asi v polovině výšky nádoby (pro přívod páry od vyvíječe) a druhý otvor u dna nádoby pro vytékání vosku. Vosk můžeme získat také vyvařením ve vodní lázni.
Do nádoby nalijte velmi teplou (i horkou!) vodu a nechte 12 – 24 hodin. Pamatujte, že různé vosky se rozpouštějí při různých teplotách, například některé rostlinné vosky již při cca 40 – 50 stupních Celsia, zatímco parafín nebo včelí vosk se rozpouští minimálně při 60 – 70 stupních Celsia.
Namočte v horké vodě s jedlou sodou – ve velkém hrnci uvařte vodu a přidejte do ní 5–6 čajových lžiček jedlé sody a nechte asi minutu louhovat, případně postup opakujte, dokud skvrna zcela nepustí. Látku zmrazte – tkaninu vložte do mrazáku alespoň na hodinu, poté se pokuste vosk šetrně sloupnout.
Jak rozpustit vosk v mikrovlnce
Obal s voňavým voskem bez víčka vložte do mikrovlnné trouby na 1 – 2 minuty (800 wattů). Doba rozpuštění vosku se odvíjí od typu vaší mikrovlnky. Po 1 minutě zkontrolujte stav vosku, promíchejte špejlí a pokud ještě není zcela rozpuštěn, vložte opět do mikrovlnky. Nerozpouštějte déle než 2 minuty.Vosk rozpouštějte vždy pouze ve vodní lázni. Při rozpouštění přímo na plotně v hrnci může dojít k nerovnoměrnému rozpouštění, vosk může zažít teplotní šok, který může ovlivnit výsledný výrobek, a v neposlední řadě se může vosk spálit a poničit použité nádobí.Vosk z nedohořelých svíček je perfektním materiálem pro konzervování přírodních materiálů – ať už sušených květin, trav nebo plodů. Nejvíce se mi osvědčil vosk z bílých svíček. Snadno je rozpustíte v kovové nádobě. Dobře poslouží vyřazený hrnec nebo čistá plechovka.
Používané zapalovací svíčky nejsou klasifikovány jako nebezpečný odpad. Likvidace těchto autodílů v rámci komunálního odpadu je však zakázána. Likvidace se musí provádět předáním součástek specializované službě nebo vložením do příslušně označených recyklačních kontejnerů.
Jak se zbavit zbytku vosku že svíčky : Upcycling sklenic: jak se zbavit zbytků vosků
Vosk se smrští a za chvíli jej lze snadno vyloupnout. Zbytků vosku na dně svíčky se zbavíte nalitím velmi horké vody, která vosk rozpustí. Poté nechejte vychladnout, seberte tuhý zbytek vosku a můžete ho nalámat třeba do aromalampy, čímž svíčku využijete "až do dna".
Jak se zbavit vosku že svícnu : Záchrana: Vařící voda. Dejte na plotnu hrnec s dostatečným množstvím vody a nechte přijít k varu. Potom sporák vypněte a vložte do hrnce celý svícen (měl by být kompletně pod vodou). Jak se voda bude postupně ochlazovat, vosk se od svícnu odloupne.
Kolik vosku je potřeba na jednu svíčku
Obecně a nepřesně ale můžeme říct, že na 100 ml svíčku budete potřebovat asi 80-90 gramů vosku. Velmi důležitým faktorem je také teplota, na kterou vosk zahřejete, a při které budete vosk lít do svíček. Každý vosk má tavný bod a vhodnou teplotu nalévání trochu jinou.
včelí vosk napomáhá hojení drobných ran a urychluje regeneraci pokožky. Zabraňuje škodlivým bakteriím a virům, aby vnikly přes narušenou pokožku do těla a pomáhá tak zabraňovat rozšíření infekce. Najdete ho tak i v dětské kosmetice, kde jeho antibakteriální účinky účinně zabraňují nepříjemným plenkovým vyrážkám.Při teplotách nad 60°C se vosk dokonale rozpustí. Poté nechejte zahřátou směs oleje s voskem vychladnout. Směs tak značně „zhoustne". Ochlazenou směs je pak možné „naředit" na aplikační viskozitu některým z ředidel (pomerančový olej, terpentýnový olej, bezaromátový lakový benzín LB-60 nebo LB-40).
Jak dostat vosk že svícnu : Pokud se jedná o skleněný, porcelánový nebo kovový svícen, pak použijte vodu. Vložte svícen do hrnce se studenou vodou. Zahřívejte ji, dokud voda nezačne vřít. Druhou možností, jak vyčistit svícen od vosku, je za použití mrazničky.