Co dělat s koktáním?
Metoda spočívá v tom, že se lidé učí mluvit úplně od začátku jako malé děti. V první fázi nesmí vůbec mluvit, aby zapomněli na špatné návyky. Když potřebují něco sdělit, napíšou to. „Samotná práce na nápravě nezačíná ani od slov ani od vět, ale od slabiky, protože právě slabika je nakažená koktavostí.Mezi nejčastěji uváděné příčiny koktavosti patří dědičnost, odchylky korových nebo podkorových oblastí mozku, dyskoordinace mozkových hemisfér a poruchy metabolismu. Koktavost negativně ovlivňují vlivy sociálního prostředí, neurotizace, psychotraumata.Léčba koktavosti bohužel možná není. Neexistuje žádná zázračná pilulka, kterou bychom si mohli vzít a přestat koktat. Zázračné metody většinou nefungují. Na druhou stranu mnoha lidem dokážeme pomoci tím, že změníme jejich pohled na koktavost.

Jak se zbavit koktání v dospělosti : Přesná příčina koktavosti je dosud neznámá, zdá se však, že zde hrají roli jak genetické, tak neuropsychologické faktory. Existuje mnoho přístupů a terapií k „léčbě“ koktavosti, které mohou zmírnit její projevy; žádný zaručený lék ani zaručená technika k jejímu odstranění však nejsou v současnosti známy.

Jak řešit koktání

Rada "nadechni se" nebo "zpomal" může mít spíš negativní dopad. Dítě nepřerušujte, nedoplňujte a nedokončujte za něj slova. Nikdy ho neokřikujte a nechtějte po něm, aby slovo/větu zopakovalo. Rozhovor veďte bez časového tlaku a zapojte dítě do všech činností.

Jak léčit Breptavost : Pokud se breptavost vyskytuje v kombinaci s koktavostí je u dětí vhodné začít s terapií koktavosti, a naopak u dospělých s terapií breptavosti. Pokud se breptavost zachytí včas a diagnostika s terapií je provedena správně, je její prognóza velmi příznivá.

V současné době se již ví, že důvodem není pouze nějaký šok, jak se dříve s oblibou říkalo. Pravá příčina je patrně kombinace několika faktorů neurologicko genetických a vliv zde patrně hraje i vrozený temperament a povaha dítěte. To vše v zatím plně neobjasněné kombinaci způsobí to, že dítě začne zadrhávat.

Koktavost se projevuje opakováním a protahováním prvních hlásek a slabik. První kritické období je mezi 3 a 4 rokem věku dítěte. Dítě v tuto dobu začíná mluvit ve větách a artikulace nestíhá produkovat věty tak rychle, jako mysl myšlenky. Druhé kritické období je při nástupu do školy.

Jak vyřešit koktání

Lze koktavost léčit Léčba neplynulé řeči není vůbec snadná a existuje mnoho různých metod a přístupů, každému vyhovuje něco trochu jiného, ale stále neexistuje žádný zázračný postup, vždy je za úspěchem kvalitní práce logopeda, zapojení rodičů a osobní přístup ke klientům.Nejpravděpodobněji jde o spolupůsobení více faktorů – genetické predispozice, neurogenních faktorů, temperamentu a osobnostní charakteristiky dítěte. Na následný rozvoj koktavosti má vliv i to, jak na neplynulost řeči dítěte zareaguje jeho okolí.Léčba koktavosti je individuální a multidisciplinární. Zahrnuje logopedickou terapii zaměřenou na zlepšení řečových dovedností a snížení fyzických projevů koktavosti. Psychologická podpora je také klíčová, zejména u těch, kteří zažívají úzkost nebo nízké sebevědomí.

Dyslalie se v mluvené řeči projevuje jako vynechávání (delece) chybně vyslovovaných hlásek, nebo nahrazení (substituce) jinými (artikulačně podobnými) hláskami nebo jsou hlásky vyslovovány nepřesně (distorze).

Které činnosti pomáhají při redukci breptavosti : Terapie breptavosti

  • Zlepšení plynulosti řeči.
  • Navození správného tempa řeči, tak aby ho člověk mohl automaticky používat při spontánním projevu.
  • Zvýšení soustředění, pozornosti.
  • Rozvíjení rytmického cítění
  • Zlepšení čtení, psaní, vyjadřovacích schopností

Jak odnaučit dítě koktat : Co pomáhá při koktavosti dítěte

  1. Pokuste se o klidné domácí prostředí
  2. Mějte trpělivost a nepopohánějte potomka v řeči ani ho neokřikujte.
  3. Mluvte s dítětem pomaleji a klidně, nezahrnujte ho velkým počtem otázek.
  4. Nedokončujte za něj věty ani myšlenky.
  5. Během práce s dítětem nebo při jídle vypněte všechny rušivé přístroje.

Kdy si dítě brouká

První řečí miminka je jeho mimika a jeho pláč.

Navázání očního kontaktu a první úsměv přichází okolo prvního až druhého měsíce věku. Obojí už mohou doprovázet pokusy o broukání, které ve třetím až pátém měsíci života postupně přecházejí do období žvatlání. Dítě experimentuje se svými mluvidly, vydává rozmanité zvuky.

Při terapii se musí respektovat jisté zásady:

  1. Cvičte s dítětem vícekrát denně v krátkých intervalech.
  2. Vždy, když se dítě učí vyslovovat hlásku, používá se při vyvození takzvaná pomocná hláska (např.
  3. Přístup logopeda ke každému dítěti musí být individuální!

Vývojová dysfázie je poruchou centrálního zpracování řečového signálu. Projevuje se ztíženou schopností nebo neschopností naučit se verbálně komunikovat, přestože podmínky pro rozvoj řeči jsou přiměřené.

Jak se projevuje Dyslalie : Dyslalie se v mluvené řeči projevuje jako vynechávání (delece) chybně vyslovovaných hlásek, nebo nahrazení (substituce) jinými (artikulačně podobnými) hláskami nebo jsou hlásky vyslovovány nepřesně (distorze).