Co dělat pro zdravé oči?
Zdravou stravu, bohatou na vitaminy a minerály, totiž ocení nejen náš žaludek, ale i naše oči. K vyloženým pochoutkám, které naše oči milují, patří vejce, mořské ryby, kukuřice, sója, borůvky, česnek, rajčata, ořechy, semínka, olivový olej či u nás ještě málo známá a v české kuchyni neprobádaná kurkuma.Přečtěte si našich 5 nejlepších tipů, jak zlepšit zrak a udržet oči zdravé

  1. Naplánujte si pravidelné oční kontroly.
  2. Dopřejte svým očím odpočinek od digitálních obrazovek.
  3. Vyzkoušejte tato oční cvičení
  4. Jezte zeleninu a dodržujte zdravý životní styl.
  5. Chraňte své oči před UV zářením.

Jíst potraviny bohaté na živiny, jako jsou vitamíny A, C a E, lutein, xantin a omega-3 mastné kyseliny, může pomoci podpořit zdraví očí. Zahrňte do své stravy potraviny, jako je mrkev, špenát, brokolice, ryby a ořechy. Tyto potraviny obsahují látky, které přispívají k ochraně oční tkáně a podporují zrakovou ostrost.

Který vitamín je důležitý pro oči : Klíčovými hrdiny v boji za jasný zrak jsou vitamíny C a E, karotenoidy lutein, společně s minerály selen a zinek.

Co prospiva zraku

Očím prospívá vitamin A (mrkev, meloun, meruňky), vitamin E (ořechy, obilné klíčky), vitamin C (ovoce a zelenina), nenasycené mastné kyseliny Omega 3 (ryby), zinek (luštěniny, vaječný žloutek), selen (tuňák, česnek), karotenoidy lutein a zeaxantin nebo mezozeaxantin (listová zelenina a bobulovité ovocné plody).

Jak si zachovat zdravý zrak : Devět tipů, jak si co nejdéle udržet zdravý zrak

  1. Navštěvujte očního lékaře pravidelně
  2. Jezte zdravě
  3. Přestaňte kouřit.
  4. Noste sluneční brýle.
  5. Chraňte si oči speciálními pomůckami.
  6. Odtrhněte zrak od obrazovky.
  7. Pijte kofein – ale ne moc.
  8. Pečujte o kontaktní čočky.

Očím prospívá vitamin A (mrkev, meloun, meruňky), vitamin E (ořechy, obilné klíčky), vitamin C (ovoce a zelenina), nenasycené mastné kyseliny Omega 3 (ryby), zinek (luštěniny, vaječný žloutek), selen (tuňák, česnek), karotenoidy lutein a zeaxantin nebo mezozeaxantin (listová zelenina a bobulovité ovocné plody).

Oči ve velké míře potřebují cvičení, rytmické střídání napětí a uvolnění. Nejrozšířenější metodou korekce zhoršení zraku jsou klasické brýle, které zaostřují vidění místo slabých nebo ochablých očních svalů.

Co je nejlepší na očí

Pro správnou funkci očí je nepostradatelný vitamin A (mrkev, meloun, meruňky), vitamin E (ořechy, obilné klíčky) a vitamin C (ovoce a zelenina).

  • MedPharma Vitamín A+D (5000 I.U./400 I.U.) tob.107. (25×)
  • Mollers Omega 3 Double 112 kapslí
  • Ocutein Brillant Lutein 25mg DaVinci90+30tob.
  • GS Omega 3 Citrus cps.100+50.
  • Ocuvite LUTEIN forte tbl.60+30 ZDARMA.
  • Mollers Omega 3 Ovocná příchuť 250ml.
  • NatureVia Omega 3 One a Day cps.60.
  • MedPharma Rybí olej 1000mg+EPA+DHA tob.107.

Očím škodí nadměrná konzumace jednoduchých cukrů, mléčných (hlavně pasterizovaných) výrobků, pečiva z bílé mouky, živočišných tuků, červeného masa, kávy, soli, umělých sladidel a alkoholu. Je důležité číst složení a vyhýbat se nepřirozeným potravinám obsahujícím škodlivá barviva, umělá aromata, konzervanty.

Příčiny zhoršení zraku mohou být různé – genetické faktory, oční i celková onemocnění (cukrovka, roztroušená skleróza), poškození zraku úrazem a nejčastěji přibývající věk. Ve vyšším věku totiž mnohem více hrozí riziko vzniku šedého a zeleného zákalu, makulární degenerace a jiných očních problémů, po 40.

Jak trénovat zrak : Nejprve kružte očima na jednu stranu, opakujte pětkrát a poté na druhou se stejným počtem opakování. Pokud během cviků zavřete oči, budete si zároveň masírovat i oční bulvu. Snažte se postupně zaostřovat na jednotlivé předměty ve vašem okolí. Na každém přitom spočiňte pohledem maximálně dvě vteřiny.

Co škodí očím : Očím škodí nadměrná konzumace jednoduchých cukrů, mléčných (hlavně pasterizovaných) výrobků, pečiva z bílé mouky, živočišných tuků, červeného masa, kávy, soli, umělých sladidel a alkoholu. Je důležité číst složení a vyhýbat se nepřirozeným potravinám obsahujícím škodlivá barviva, umělá aromata, konzervanty.

Jak se zbavit dioptrií

Pokud pacientovi lékař nedoporučí laserovou korekci dioptrií, nabídne mu jiné možnosti, jak se brýlí a čoček zbavit. Nejčastější možností je implantace fakické čočky. Zákrok se provádí i u mladších pacientů, kteří mají komplikovanější vadu zraku. Další alternativou je výměna nitrooční čočky.

Rozmazané či mlhavé vidění způsobuje také zánět oka, částečky prachu či písku, migréna, pohmoždění oka nebo nízký krevní tlak. Pokud se tento stav opakuje často, je dobré se obrátit na lékaře. Rozmazané vidění můžou způsobit i kontaktní čočky. Nikdy je proto nenoste v očích déle než je výrobcem doporučeno.Svým ukazováčkem stisknete místo v oblasti mezi kořenem nosu a vnitřním koutkem oka – je zde patrná drobná prohlubeň. Zmáčknete tuto oblast jen na pár vteřin a totéž provedete u druhého oka. Poté můžete do oka aplikovat antibiotické kapky dle přesného doporučení lékaře. Masáž je třeba provádět zhruba pětkrát denně.

Co zhoršuje zrak : Příčiny zhoršení zraku mohou být různé – genetické faktory, oční i celková onemocnění (cukrovka, roztroušená skleróza), poškození zraku úrazem a nejčastěji přibývající věk. Ve vyšším věku totiž mnohem více hrozí riziko vzniku šedého a zeleného zákalu, makulární degenerace a jiných očních problémů, po 40.