Co dělat při úrazu?
Po úrazech hlavy je doporučeno i během spánku sledovat „probudnost“ pacienta a jednou za tři hodiny jej během prvních dvou nocí vzbudit. Je potřeba ověřit základní příznaky vážnějšího poranění končetin: Porušená citlivost nebo hybnosti prstů, případně tzv. mravenčení prstůFyzické příznaky: bolest hlavy, závratě, nevolnost nebo zvracení, rozmazané vidění, citlivost na světlo a zvuk. Kognitivní příznaky: problémy s pamětí, zmatenost, pomalé myšlení, obtížná koncentrace. Emocionální příznaky: podrážděnost, náhlé změny nálad, úzkost nebo depresivní smýšlení.Jak postupovat při úrazu hlavy

  1. Zjistíme, zda poraněný reaguje na oslovení nebo zatřesení
  2. Zjistíme, zda poraněný dýchá
  3. Zakloníme hlavu a podsuneme dolní čelist zraněného.
  4. Zkontrolujeme průchodnost dýchacích cest.
  5. Zavoláme zdravotnickou záchranou službu (155)
  6. Se zraněným nehýbáme a kontrolujeme, zda dýchá

Co delat kdyz nekdo prestane dychat : Pokud postižený dýchá, otočte jej na záda a zakloňte mu hlavu, aby se uvolnily dýchací cesty. Otočte jej na bok pouze tehdy, když mu něco vytéká z úst (např. zvratky), nebo krvácí z nosu, úst či uší. V těchto případech zotavovací poloha na boku zabrání případnému dušení.

Jak se pozná otok mozku

Příznaky otoku mozku se mohou lišit v závislosti na závažnosti a příčině stavu. Mezi běžné příznaky patří: Bolest hlavy: Často intenzivní bolest hlavy může být doprovázena i nevolností a zvracením. Změny vědomí: Od lehké zmatenosti po kóma v závislosti na závažnosti otoku.

Jak se projevuje poskozeni mozku : Vedle pohybových omezení (poruchy rovnováhy, koordinace pohybů, ochrnutí části těla) se tak často objevují obtíže typu zvýšené únavy, bolesti hlavy, poruch spánku, tinitus (zvonění v uších) a další smyslová omezení (poruchy chuti, čichu, zraku, sluchu) nebo epilepsie.

Je nutné bedlivě sledovat jeho zdravotní stav po dobu 48 hod. V případě rozvoje jakýchkoliv těchto obtíží ihned vyhledejte lékaře! Co sledovat: stav vědomí (i v noci – vzbudit dítě vždy po 3 hodinách)

Za jak dlouho se projeví otřes mozku První příznaky otřesu mozku se objevují během několika minut po poranění hlavy. Rozvoj dalších příznaků může trvat několik dalších hodin. Obecně se doporučuje bedlivě sledovat zdravotní stav po dobu 3 dnů.

Co delat kdyz je nekdo v bezvědomí

První pomoc při bezvědomí

  1. V první řadě zajistěte svou vlastní bezpečnost.
  2. Zavolejte záchrannou službu, nebo požádejte o pomoc lidi kolem vás.
  3. Přesvědčte se, že osoba je v bezvědomí.
  4. Pokud osoba nereaguje na podněty, otočte ji na záda a mírně zakloňte hlavu.
  5. Zjistěte, jestli osoba v bezvědomí dýchá.

Čím ohrožuje dechová tíseň postiženého Postižený je ohrožen dušením s následnou poruchou a zástavou oběhu. Proto je velice důležité rychle zavolat zdravotnickou záchrannou službu. Doporučujeme aplikaci Záchranka.Ke zmírnění otoků se často používají studené obklady, komprese a zvedání postižené části. Některé masti nebo gely s obsahem arniky mohou také pomoci snížit otok. TIP: Na další komprese se doporučujeme podívat do naší kategorie Gázy a kompresy.

U někoho toto období trvá týden, dva, u někoho třeba i tři měsíce, někdy i víc. Záleží na okolnostech. Otok se postupně bude snižovat, ale v určité míře ho můžete pociťovat klidně i rok či dva po úrazu nebo operaci.

Jak rychle se projevi otřes mozku : Za jak dlouho se projeví otřes mozku První příznaky otřesu mozku se objevují během několika minut po poranění hlavy. Rozvoj dalších příznaků může trvat několik dalších hodin. Obecně se doporučuje bedlivě sledovat zdravotní stav po dobu 3 dnů.

Kam jít s úrazem hlavy : Mezi nejzákeřnější úrazy totiž patří úrazy hlavy. Často jsou spojené i s úrazem krční páteře. Při závažnějších reakcích postiženého je první pomoc fixace krční páteře a převoz na nejbližší traumatologické oddělení.

Jak poznat vnitřní krvácení do mozku

Nejčastěji má krvácení do mozku tyto příznaky:

  1. nevolnost nebo zvracení
  2. problémy se zrakem.
  3. náhlá a velmi intenzivní bolest hlavy.
  4. ztráta rovnováhy.
  5. snížená koordinace pohybů
  6. problémy s jemnou motorikou.
  7. závratě
  8. zmatenost.


Je nutné bedlivě sledovat jeho zdravotní stav po dobu 48 hod. V případě rozvoje jakýchkoliv těchto obtíží ihned vyhledejte lékaře! Co sledovat: stav vědomí (i v noci – vzbudit dítě vždy po 3 hodinách)Bezvědomí může trvat již od několika sekund až po velmi dlouhou dobu a nastává v důsledku nedostatku kyslíku v mozku, k čemuž může dojít z různých důvodů. Krátké bezvědomí je často vyvoláno dehydratací, nízkou hladinou cukru v krvi (viz glykemie) nebo nízkým krevním tlakem (hypotenzí).

Jak zahajit resuscitaci : Jaký je postup resuscitace

  1. rychlost rozhoduje, proto začněte s resuscitací co nejdříve,
  2. postiženého položte na záda na tvrdou podložku,
  3. nahmatejte místo na hrudníku, uprostřed hrudní kosti,
  4. stlačujte hrudník v tempu 100-120 stlačení za minutu, do hloubky 1/3 hrudníku,