POPÁLENINY 1.
Spálenina prvního stupně je stejná jako spálenina od slunce. Postihuje pouze vnější vrstvu kůže a způsobuje, že postižené místo zčervená a bolí. Povrchové popáleniny kůže také často svědí v důsledku uvolnění histaminu. Kromě slunce je častou příčinou popálenin prvního stupně vařící voda.V případě popálenin postiženou oblast nejprve několik minut chladíme pod tekoucí vodou (voda by však neměla být úplně ledová). Mírnější popáleniny poté ošetříme mastí nebo krémem s hydratačním účinkem. Pro rychlejší hojení popálenin můžeme použít i speciální hojivé přípravky.Popálená místa chlaďte pod tekoucí studenou vodou nebo ponořením do studené vody po dobu alespoň 10 minut. Rychlé ochlazení přinese okamžitou úlevu od bolesti, především však může zabránit vzniku popáleniny vyššího stupně. Nechlaďte však ledem, tím byste mohli způsobit další poškození tkáně.
Jak dlouho bolí popálenina : a) stupeň popálenin. Vzniká puchýř, postižení je bolestivé, hojení je spontánní do dvou týdnů. Postižená je nejen svrchní vrstva kůže epidermis, ale termické zranění zasahuje i do další vrstvy kůže – dermis.
Jak vypadají popáleniny 2 stupně
K popálenině lehčího druhého stupně nejčastěji dochází při opaření vodou a párou nebo mohou vznikat jako popáleniny od oleje. 2b: poškození kůže zasahuje do hluboké vrstvy kůže a proto je i hojení delší, dokonce může trvat 3-6 týdnů. Kůže je výrazně červená až bělavá a na místě vzniká hluboký puchýř naplněný tekutinou.
Jak vypadají popáleniny 3 stupně : Popáleniny 3.
Rány mívají bílé či šedobílé zbarvení a jsou bezbolestné (kvůli poškození nervových zakončení). Nepatrné plochy se mohou zhojit kontrakcí okolní tkáně, malé a větší plochy často vyžadují kožní štěp. Toto popálení je velmi závažné a vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.
Na popálení sluncem použijte regenerační přípravky s panthenolem. Pokud je místo bolestivé, lépe se nanáší právě sprej nebo panthenol pěna na popáleniny. Na postižené místo přípravek jen nastříkáte a necháte působit. Regeneraci podpoří i další složky přípravků po opalování jako allantoin, menthol a aloe vera.
Aby se rána zahojila bez strupů a jizev, použijte prostředek, který vytváří ideální prostředí pro hojení ran, známé jako vlhké hojení. Při použití obvazu nebo náplasti se nemusíte obávat přilepení na ránu. Prostředky vlhkého hojení pro urychlení hojení ran jsou: Hemagel, BepanGel, Flamigel a ActiMaris.
Co na popáleniny babské rady
Mezi babské rady patří bílý jogurt či tvaroh. Důležité je pokožku mazat, aby zůstala hydratovaná. Mažte několikrát denně. Mast na popáleniny používejte pouze v případě menších zranění.Rána se spontánně zahojí během 2 až 3 týdnů a obvykle nezůstává jizva. K popálenině tohoto lehčího 2. stupně nejčastěji dochází při opaření vodou či párou. Hluboké (IIb) – při hlubším popálení zasahuje poškození kůže do hluboké vrstvy dermis, proto je hojení delší, tedy 3 až 6 týdnů.Popáleniny třetího stupně (nekróza)
Jedná se o ireverzibilní poškození epidermis i dermis v celé šíři, zničení kapilární sítě dermis. Rána má bílé či šedobílé zbarvení. Rány jsou bezbolestné. Velmi malé plochy se mohou zhojit kontrakcí okolní tkáně, malé a větší plochy vyžadují kožní štěp.
K popálenině lehčího druhého stupně nejčastěji dochází při opaření vodou a párou nebo mohou vznikat jako popáleniny od oleje. 2b: poškození kůže zasahuje do hluboké vrstvy kůže a proto je i hojení delší, dokonce může trvat 3-6 týdnů. Kůže je výrazně červená až bělavá a na místě vzniká hluboký puchýř naplněný tekutinou.
Kolik je stupnu popálení : Popáleniny, které postihují pouze povrchovou vrstvu kůže, jsou známé jako povrchové neboli popáleniny prvního stupně. Když poškození pronikne do některé ze spodních vrstev, jedná se o popáleninu druhého stupně. Při popáleninách třetího stupně poranění postihuje všechny vrstvy kůže.
Který vitamín podporuje hojení ran : Hojení proto často vyžaduje nejen substráty (makronutrienty), ale též mikronutrienty a antioxidanty. Jedná se zejména o vitamin C, který se účastní tvorby kolagenu, vitaminy E a A (včetně jeho prekurzoru betakarotenu) jako významné antioxidanty.
Proč rána svědí
Hojení ran může svědit několik let. V raném stádiu tvorby jizev je rána zanícená a uvolňují se zánětlivé mediátory (chemičtí poslové) včetně svědivé molekuly histaminu. Ty stimulují nervy v okolní kůži. Jak se jizva „spojí“, mechanický tah také stimuluje receptory svědění.
Chlazení popáleného místa může zabrat i několik desítek minut. Chlaďte tedy klidně až do příjezdu lékaře – mírníte tím bolest a zároveň i hloubku popálení. Dávejte pozor na velikost chlazené plochy, ta by v jednu chvíli neměla přesahovat 5 % tělesného povrchu. Hrozí totiž podchlazení organismu.První pomoc je stejná jako u prvního stupně popálenin. V případě rozsáhlejších popálenin druhého stupně (viz. odstavec závažnost popálenin) je vhodné vyhledat odborné ošetření. Odborné ošetření je také nutné v případě zanesení infekce do rány.
Co vytáhne zánět z rány : u hnisajících ran je možné použít např. mast Ichtoxyl nebo Višněvského balzám, které „vytahují hnis“. Aplikujte 3 krát denně na ránu a postižené místo překryjte. Ránu je také třeba pravidelně dezinfikovat (např.