Co dělat před Vánoci?
Čeho se vyvarovat, abyste neměli smůlu

  • O Štědrém dnu platí zákaz malování, šití a vylévání vody na dvůr.
  • Rozhodně nevěste prádlo – vyčarujete si neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými.
  • Určitě také nezametejte – vyhnali byste z domu duchy předků, kteří chodí v tento čas navštívit živé.

Poněvadž adventní čas začíná čtvrtou nedělí před Vánocemi, ustálil se počet svící na adventním věnci na čtyřech. Každou adventní neděli se jedna z nich zapálí.Sníh ať tiše padá Vánocemi, ať jsou tedy krásné, krásnější než vloni, ať přinesou štěstí, pohodu a klid, nový rok pak zdraví a vše, jak má být. Domečky zahalené bílou peřinou, sladké tajemství se šíří krajinou, nastává krásný vánoční čas, přejeme, ať přijde štěstí, zdraví, pokoj a láska mezi vás.

Jak prožít klidně Vánoce : Stanovte si termín, kdy budete mít doma klid, a rodinní příslušníci vás nebudou rušit, vybavte se zásobou balicího papíru a stužek, pusťte si svůj oblíbený vánoční film, pozvěte kamaráda či kamarádku na pomoc, a užijte si společně příjemné odpoledne nebo večer. Co se týče úklidu, zbytečně se nestresujte.

Kdy se nesmí věšet prádlo

Lidé by neměli prát prádlo ani hýbat se zemí

K Velkému pátku se váže také řada pověr. Některé nejsou součástí křesťanství, ale pouze lidovými tradicemi. A právě v lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami. Údajně by se měly otevírat hory, které by měly vydávat poklady.

Proč se nesmí vstávat od štědrovečerní večeře : Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Na 26. prosinec připadá druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka, jenž podle legendy položil život za víru v Krista. Tradičně patří tento den setkávání členů rodiny a přátel, koledníkům a koním.

Tradice říká, že na Štědrý den muž smí políbit každou ženu procházející pod jmelím. V případě, že jde o jeho přítelkyní nebo manželku, by si oba měli utrhnout společně jednu bulku ze jmelí pro štěstí. Ta úplně poslední musí na jmelí zůstat až do příštích Vánoc.

Jak se píše šťastné a veselé Vánoce

Nová pravidla totiž vešla v platnost roku 1993 a šťastné a veselé Vánoce bychom měli psát s velkým V. Stejně tak to platí například u Velikonoc. Pokud jde o přídavné jméno vánoční, například vánoční koleda, vánoční dárek nebo vánoční atmosféra, píšeme s malým počátečním písmenem.DÁRKY, které vždy potěší*

  • Parfémy. Prozkoumat.
  • Dárkové sady. Prozkoumat.
  • Čajové sady. Prozkoumat.
  • Dárkové předměty. Prozkoumat.
  • Zážitkové poukazy. Prozkoumat.
  • Dárkové certifikáty. Prozkoumat.
  • Dárkové koše. Prozkoumat.
  • Hudba. Prozkoumat.

Klasické vánoční filmy

  • Zázrak v New Yorku (1947) Americká vánoční klasika, která okamžitě pozvedne náladu.
  • Vánoční příběh (1983) Vánoční příběh v sobě má klasickou atmosféru filmů z 80.
  • Grinch (2000)
  • Život je krásný (1946)
  • Mrazík (1964)
  • Paní Zázračná (2009)
  • Vánoční skřítek (2003)
  • Narodil se Kristus Pán!


Na první svátek vánoční, na Boží hod, ale bývá zvykem servírovat drůbež. Nejběžnější je kachna nebo kuře, skvělá je ale také husa či dnes trochu opomíjená perlička. K tomu červené zelí a knedlík a chybět by neměla ani kaštanová polévka.

Kdy neprat prádlo Velikonoce : Nenechávejte velké prádlo na poslední chvíli, ať si můžete v poklidu užít Velikonoční svátky. A pamatujte, že na Velký pátek se nepere!

Proč se nesmí prát na Velikonoce : Další lidové pověry mluví o tom, že se nesmí hýbat se zemí, tedy rýt, kopat a okopávat, ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve. Velká moc se však připisovala koupelím, ještě před svítáním lidé vycházeli k potůčkům, aby si zajistili pevné zdraví na celý rok.

Proč se nesmí věšet prádlo na Štědrý den

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Žádné prádlo ani stlaní postele, na Boží hod se má odpočívat! Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele!Před půlnoční mší by se němělo šít ani plést, jelikož by pak dílo mohly zničit myši. Na Štědrý den se také nesmí čistit chlévy a stáje, jinak by prý dobytek kulhal. Na Štědrý den by se také nemělo psát psaní svému milému či milé, jelikož by to mohlo znamenat rozchod.

Co se nedela na druhý svátek vánoční : V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.