Co dělat:
- Zavolejte všem, kterým chcete dát vědět.
- Zavolejte do porodnice nebo svému lékaři a informujte ho o frekvenci a délce kontrakcí.
- Snažte se trochu pohybovat (dejte si vlažnou sprchu nebo se projděte, pokud to jde).
- Snězte něco lehkého (zeptejte se lékaře, co je vhodné).
- Provádějte dechová cvičení.
Začíná pravidelnými děložními kontrakcemi. Interval mezi nimi se postupně zkracuje z počátečních 10 – 15 minut až na 2 – 3 minuty na konci první doby porodní. Účinkem kontrakcí se zkracuje a otevírá děložní hrdlo.S chodidly na zemi se „zavěš te“ na pruh látky svěšený seshora, na partnera (pozor na záda; partner by se měl opřít o stěnu či dveře, aby měl stabilitu), na ribstoly či otevřené dveře. NIKDY nezapomínejte dýchat. Při otevřeném hrdle se otevírá i porodní kanál. Pro uvolnění jsou potřebné zejména hluboké hrdelní zvuky.
Jak Bolestivé jsou kontrakce : Co jsou kontrakce
Kontrakce ucítíte po celém těle, nejčastěji bolest vystřeluje od zad do třísel a do konečníku. Během porodních kontrakcí vaše tělo uvolňuje oxytocin a stažením dělohy posouvá dítě směrem dolů. Tento tlak postupně otevírá děložní čípek.
Jak se žena cítí pár dní před porodem
Pociťujete časté pohyby střev doprovázené křečemi a dostavit se mohou i zažívací potíže či zvracení a také křeče v oblasti pánve a konečníku. Nával/pokles energie nebo velmi výrazný pocit únavy. Děložní hrdlo je na základě vyšetření lékaře měkčí a tenčí.
Kolik kontrakci za hodinu : Kontrakce – skutečný porod
Trvají zhruba 30–40 vteřin. Zpočátku bývají asi čtyři za hodinu. Často je doprovází bolest v zádech nebo bolest vystřelující do třísel/stehen. Trvání kontrakcí se postupně prodlužuje a přestávky mezi nimi se zkracují.
Kontrakce – skutečný porod
Trvají zhruba 30–40 vteřin. Zpočátku bývají asi čtyři za hodinu. Často je doprovází bolest v zádech nebo bolest vystřelující do třísel/stehen. Trvání kontrakcí se postupně prodlužuje a přestávky mezi nimi se zkracují.
V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.
Jak si ulevit od kontrakcí
Možnou úlevu může rodičce přinést to, že se po porodním boxu volně pohybuje a při kontrakci zaujímá co nejpohodlnější polohu. Nejčastěji jsou to polohy vestoje, vkleče, na podložce, na míči, na porodní stoličce, ve vaně, ve sprše a další. Důležité je se s kontrakcí "neprat" a nezadržovat dech.Jak poznat kontrakce:
- jejich intenzita se postupně zvyšuje,
- odstupy mezi nimi se zkracují,
- trvají zhruba 30 – 40 vteřin,
- zpočátku bývají asi čtyři za hodinu,
- často je doprovází bolest v zádech nebo bolest vystřelující do třísel či stehen,
- někdy bývají bolesti popisovány jako bolesti při silné menstruaci,
Křeče v podbřišku – podobné menstruačním bolestem, poslíčci, předzvěstné stahy, jsou známkou přípravy těla na porod, nejsou nutností k odjezdu do porodnice. Pravidelné děložní kontrakce – jsou také důvodem odjezdu. Odtékající plodová voda – většinou intenzivně, je důvodem odjezdu do porodnice.
Nejčastějšími znaky, kterými se vyznačuje začátek porodu, jsou změny intenzity vnímaných pohybů, odchod hlenové zátky, pravidelné kontrakce, případně odtok plodové vody.
Jak dlouho trvá 6 neděli : Žena nacházející se v tomto období bývá označována jako šestinedělka. V raném období šestinedělí, které trvá cca 10 dní po porodu, se hojí rány způsobené porodem. Poté probíhá pozdní šestinedělí v délce cca 6–7 týdnů, kdy dochází k fyziologickým a anatomickým změnám do původního stavu před porodem.
Co nejíst v šestinedělí : Co nejíst Kvůli nadýmání nekonzumujte čočku, fazole, kedlubny, květák, brokolici, zelí, pórek a cibuli. Naopak mezi vhodné čerstvé potraviny patří hrušky, loupaná rajčata a banány. Tato omezení se vztahují na první dny po porodu.
Jak se uvolnit při kontrakcí
Právě proto je vhodné, budete-li během kontrakce dýchat tzv. břišním dechem, který miminku zabezpečí dostatek okysličené krve. Při kontrakci je také nutné se co nejvíc uvolnit. Energii můžete doplňovat sladkými nápoji, hroznovým cukrem či lehkým jídlem, jako je čokoláda, piškoty, banán apod.
Nejprve ucítíte bolesti a křeče podobné menstruačním v podbřišku a oblasti beder. Může dojít k samovolnému vyprázdnění střev a nemáte moc chuť k jídlu. Kontrakce se postupně stávají pravidelnější a intenzivnější, teplá sprcha nebo vana je neuklidní. Prasknutí plodové vody je jasným znamením, že už je čas.Nejčastějšími znaky, kterými se vyznačuje začátek porodu, jsou změny intenzity vnímaných pohybů, odchod hlenové zátky, pravidelné kontrakce, případně odtok plodové vody.
- Změna intenzity vnímaných pohybů a množství plodové vody.
- Odchod hlenové zátky, špinění
- Kontrakce děložní
- Odtok plodové vody.
Jak se žena cítí po porodu : Psychika ženy v šestinedělí je velmi proměnlivá, nálady se mohou třídat jako na houpačce. Střídají se pocity štěstí a euforie s pocity beznaděje, lítosti a pocity, že to žena nezvládne. Může se dostavit i pocit zklamání z porodu.