Co dělat když ukončím živnost?
žádost o zrušení živnostenského oprávnění nepodléhá správnímu poplatku, přijetí podání kontaktním místem veřejné správy (CzechPOINT) podle § 72 živnostenského zákona 50,- Kč.Ukončení podnikatelské činnosti je nutné oznámit správě sociálního zabezpečení, příslušné zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu. Tato oznámení pro další instituce lze provést prostřednictvím Centrálního registračního místa, které je zřízeno na živnostenském úřadě.Svou živnost můžete pozastavit z jakéhokoliv důvodu. Jakmile svou podnikatelskou činnost pozastavíte (a dáte o tom náležitě vědět úřadům), nemusíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. A jakmile se v budoucnu rozhodnete v podnikání pokračovat, svou živnost můžete kdykoliv jednoduše a zdarma obnovit.

Co s datovou schránkou po zrušení živnosti : V případě zrušené živnosti (tj. výmaz zákonem stanovené evidence a ukončení podnikání) schránka zřízena nebude.

Jak online zrušit živnost

Jak na to Nejprve si stáhnete ze stránek Ministerstva průmyslu a obchodu změnový list, který vyplníte podle pokynů. Po vyplnění si změnový list uložíte do počítače a po přihlášení do datové schránky odešlete na příslušný Živnostenský úřad. Přes datovou schránku posíláte podání úřadům zdarma.

Jak dlouho trva zruseni živnosti : Správní poplatky nejsou stanoveny. Jaké jsou lhůty pro vyřízení: Jsou-li splněny všechny náležitosti žádosti o zrušení, živnostenský úřad vydá rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění bez zbytečných průtahů, nejpozději do 30 dnů ode dne doručení žádosti. Kdo jsou další účastníci (dotčení):

Žádost se podává do 15 dnů ode dne, kdy nastaly důvody pro zrušení registrace, u místně příslušného finanční úřadu.

Prostřednictvím změnového listu zrušení rovnou oznamte i finančnímu úřadu, OSSZ a zdravotní pojišťovně (v odstavci 16). Poté, co tiskopis odevzdáte, má živnostenský úřad 30 dní na jeho posouzení. Během této čekací lhůty jste stále OSVČ a podnikateli, tzn. jste povinni platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Co znamená ukončení živnosti

Ukončení živnosti znamená ukončení činnosti trvale a bez možnosti obnovení. Toto rozhodnutí může být způsobeno různými důvody, jako například neúspěšnou obchodní činností nebo osobními důvody. K ukončení podnikání je nutné podat žádost na živnostenský úřad a zrušit tak živnostenské oprávnění.Úřad vám může živnost pozastavit až na 1 rok. Pokud se vám však v rámci stanovené doby nepodaří odstranit důvody, které pozastavení způsobily, může živnostenský úřad opět rozhodnout o pozastavení nebo dokonce o zrušení vaší živnosti.Jakmile je živnost zrušena, tato skutečnost se propíše do registrů a nastupuje automatický proces znepřístupnění datové schránky. Datová schránka je znepřístupněna během několika dnů (tzn. že do schránky nebudou chodit žádné datové zprávy), ale zrušena bude až po uplynutí 3 let.

Ministerstvo vnitra si ale původní představu rozmyslelo. „Datové schránky jsou bezpečným a moderním způsobem komunikace se státem, nechceme ale k jejich užívání nikoho nutit. Proto povinnost používat datové schránky od začátku roku 2023 pro fyzické osoby rušíme,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.

Jak vyplnit změnový list při ukončení živnosti : Oznámení o přerušení živnosti provedete formulářem „Změnový list“. Vyplníte pouze záhlaví a několik polí v části o přerušení provozování živnosti. V dokumentu je třeba si dát pozor na některé chytáky. Povinnou součástí je vyplnění data, do kterého chcete mít živnost přerušenou.

Jak pozastavit živnostenský list : Živnost můžete pozastavit na kterémkoliv živnostenském úřadu, nemusí jít o úřad v místě Vašeho bydliště. Pokud si chcete proces zjednodušit, přerušte podnikání vyplněním změnového listu Jednotného registračního formuláře (kolonka 05, kde vyplníte období přerušení).

Kdy zaniká IČO

Po ukončení dědického řízení musí dědic, který hodlá v živnosti po smrti živnostníka dále pokračovat, opět navštívit živnostenský úřad. Do tří měsíců si musí vyřídit vlastní živnostenské oprávnění. Živnostenské oprávnění a IČO zůstavitele pak úplně zaniká.

Živnost může ukončit také sám živnostenský úřad, pokud porušujete živnostenský zákon, nebo Česká správa sociálního zabezpečení v situaci, kdy máte jako OSVČ například nedoplatky na sociálním pojištění.V praxi totiž stačí vyplnit jediný formulář Změnový list a zaslat ho na živnostenský úřad. Ten pak za vás informace předá finančnímu úřadu, okresní správě sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovně, kterým přerušení naopak povinně nahlásit musíte.

Jak deaktivovat datovou schránku : Žádost o zrušení lze provést elektronicky, ale i na Czech POINT. Na Czech POINT je třeba změnový list přinést a požádat o Přijetí podání podle živnostenského zákona (§ 72). Za podání se hradí správní poplatek ve výši 50 Kč. Na provedení změny (výmazu ze živnostenského rejstříku) má úřad 30 dní.