Pokud by jí bylo málo, mohlo by docházet k přehřívání motoru, a naopak vyšší míra by mohla způsobit přetlak a poškození chladicího systému. Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu. Kapalina by mohla vystříknout a popálit vás.
Ceník práce u zákazníka | Bez DPH | Včetně DPH 21% |
---|---|---|
Zjištění závady | 499,99 Kč | 605,00 Kč |
Oprava bez náhradního dílu | 750,00 Kč | 908,00 Kč |
Oprava s náhradním dílem | 850,00 Kč | 1 029,00 Kč |
Oprava s náhradním dílem s problematickým přístupem | 1 000,00 Kč | 1 210,00 Kč |
Za problémem nejčastěji stojí prasklá hadice. Tu odhalíte pohledem směrem k podvozku. Jestliže se pod autem nachází mokrý flek, máte jasno. Pozvolný únik kapaliny z chladicího systému – začíná to snadno přehlédnutelnou loužičkou, končí každodenním doléváním kapaliny.
Co delat kdyz dojde chladicí kapalina : V případě, že vás na nedostatek chladící kapaliny upozorní kontrolka během jízdy, automobil zastavte hned, co to půjde. Pokud nebudete mít při sobě chladící kapalinu, stačí nádobku nouzově doplnit vodou. Na dojetí to stačit bude. Jestli se vám to ale stane v zimě, dejte si pozor, ať voda v chladícím systému nezamrzne.
Jak dolít chladící kapalinu
Snese i vodu z kohoutku
Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete. Dolít na požadovanou hladinu lze chladicí kapalinou, ale i běžnou vodou z kohoutku. Moderní chladicí kapaliny s tím nemají problém a jsou v nich obsažené složky, které velmi efektivně brání usazování minerálů.
Kolik nalít chladící kapaliny : Dolévání chladicí kapaliny do auta
Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou.
Jak dlouho trvá oprava chladiče To je závislé na rozsahu poškození a období, Běžně je kontrola prováděna do druhého dne a opravy cca 1-5 pracovních dní.
Nejlepší je s vozidlem zajet do servisu a nechat si zkontrolovat tlaky ve válcích. Právě kontrola tlaku jednoznačně odpoví na otázku, zda chladící kapalina uniká skrze spalovací motor. Potvrdí to fakt, že hladina oleje neroste. Za únikem stojí selhání těsnění pod hlavou, které je potřeba co nejdříve vyměnit.
Jak poznat špatný chladič
U starších aut může být problémem ucpaný chladič. Velkým průšvihem bývá poškozená hlava válců nebo těsnění pod hlavou, to se projevuje tím, že ubývá kapalina v chladicí soustavě a z výfuku jde šedý nebo bílý kouř. „Pokud nám bude z nádobky kapalina ubývat, je to většinou známka toho, že něco není v pořádku.Jestliže je v nádobce kapaliny víc, než je zdrávo, může dojít k tomu, že menší množství vzduchu nebude stačit. Respektive stačit bude, ale jelikož ho bude méně, bude o to více stlačen. A tady jsme jednou nohou v průšvihu, okruh bude totiž pracovat s vyšším tlakem, než na jaký je stavěný.Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.
Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.
Jak se ředí chladicí kapalina : Chladící kapalina, jakožto neředěný roztok má bod mrazu na hranici -23°C, kdežto ředěný roztok v poměru 1L chladící kapaliny a 0.7L vody, má bod mrazu přibližně v -40°C. Ředění je doporučováno pomocí měkké čisté či technické vody, nikoliv destilované vody – ta může být agresivní vůči určitým částem chladícího okruhu.
Co se lije do chladiče : Nemrznoucí kapalina je obarvená kapalina, kterou nalijete do chladiče (zpravidla spolu s destilovanou vodou), kde pomáhá regulovat teplotu motoru. Klíčovou složkou je etylenglykol, který snižuje teplotu tuhnutí vody a zvyšuje teplotu varu. To pomáhá zabránit zamrznutí, varu nebo odpařování vody v chladiči.
Co delat kdyz teče chladič
Nejlepší je s vozidlem zajet do servisu a nechat si zkontrolovat tlaky ve válcích. Právě kontrola tlaku jednoznačně odpoví na otázku, zda chladící kapalina uniká skrze spalovací motor. Potvrdí to fakt, že hladina oleje neroste. Za únikem stojí selhání těsnění pod hlavou, které je potřeba co nejdříve vyměnit.
Na přehřívající se motor vás upozorní ručička ukazatele teploty chladicí kapaliny na přístrojové desce, kterou byste měli během jízdy sledovat. Jakmile se ručička dostane až k červenému poli, měli byste začít jednat. To samé platí v okamžiku, kdy se vám před očima rozsvítí červená kontrolka teploty motoru.Netěsnící víčko je asi tou nejlepší možnou variantou, proč se z vašeho auta ztrácí chladivo. Na vině může být málo dotažené nebo naprasklé víčko. Jakmile se motor zahřeje, vytvoří se v nádobce určitý tlak, a pokud víčko dokonale neutěsní nádržku, může se chladicí kapalina vlivem tepla odpařovat.
Jak poznat že Tlakuje motor : Pokud by to tlakovalo do vody, tak je to vidět zespodu pod vyrovnávací nádobkou, tamtudy je vyveden přepad od víčka ven, poznáš to krásně, když hned po zastavení, když je systém pod tlakem, povolíš trošku to víčko, až uslyšíš únik tlaku a zespodu ti uystříkne trošku vody, to je to místo vyůstění přepadu.