Co dělat když se rozsvítí DPF?
Setkat se můžeme i se svítící kontrolkou DPF kvůli špatnému snímači tlaku a teploty výfukových plynů. Řídící jednotka díky tomu nemůže vyhodnocovat stav zaplnění filtru a hlásí chybu. Řešení je nasnadě – vyměnit porouchaný snímač.Filtr se musí zahřát na nadstandardně vysokou teplotu (nad 500°C). Pro tento účel řídící jednotka vstřikuje do motoru na konci procesu spalování extra palivo. Také je nutné zabezpečit dostatečný průtok vzduchu filtrem. Toho lze dosáhnout jízdou nad 2000 otáček na kterémkoliv převodovém stupni po dobu více minut.Když je regenerace aktivní, spíná se v různých intervalech tak, aby se udržovala správná teplota v DPF (kolem 500-600 °C), když regenerace neběží je tato teplota zhruba poloviční. Samotný proces regenerace trvá většinou 12-40 minut.

Po kolika km vypaluje DPF : Když dosáhne zaplnění filtru pevnými částicemi (SAZEMI) určité úrovně, dojde k tzv. aktivní regeneraci DPF a ke spálení pevných částí na POPEL. Celý proces se pravidelně opakuje po 400-1500km než dojde k přirozenému úplnému ZAPLNĚNÍ filtru POPELEM (po 80 až 300tis km – podle konkrétního modelu a automobilky).

Kdy se rozsvítí kontrolka DPF

Proč se mi rozsvítila kontrolka DPF – Pokud se rozsvítí kontrolka, už je nutno navštívit servis. Může se jednat o maličkost, ale třeba i závažnou závadu. Auto rozsvítí tuto kontrolku spolu s nouzovým režimem v případ, kdy se pokusí 3x neúspěšně zahájit regeneraci filtru, nebo pokud dojde k jiné závadě.

Proč svítí oranžová kontrolka motoru : Oranžová kontrolka motoru značí nesprávné spalování paliva. Příčin může být celá řada – od vadné lambda sondy až po vstřikovače či EGR ventil. Někdy může kontrolku doprovázet i přepnutí motoru do nouzového režimu. Můžete pokračovat v jízdě, ale co nejdříve navštivte autoservis, kde závadu odhalí.

Regeneraci ale i tak můžeme poznat. Otáčky motoru se i při volnoběhu zvednou na 1000 RPM, můžeme cítit nepříjemný zápach (spálené saze) a auto spustí na plný výkon saharu (chlazení) – v DPF je při vypalování velmi vysoká teplota, proto chladí..

Přesněji řečeno proces regenerace trvá povětšinou přibližně 10-40 minut. Jedná se o opakující proces, který ale časem stejnak vede k zaplnění filtru popelem. Nejčastěji se tak stává mezi 80 až 300 tisíci najetými kilometry. Poté musí následovat profesionální vyčištění filtru, nebo případně jeho výměna za nový.

Kolik stojí regenerace DPF

Nejlevnější možností, jak znovu oživit váš filtr pevných částic, je nechat jej vyčistit. I zde se ceny pohybují podle typu vozu, ale v průměru se cena pohybuje mezi 3 – 4 000 Kč.Regeneraci ale i tak můžeme poznat. Otáčky motoru se i při volnoběhu zvednou na 1000 RPM, můžeme cítit nepříjemný zápach (spálené saze) a auto spustí na plný výkon saharu (chlazení) – v DPF je při vypalování velmi vysoká teplota, proto chladí..V případě, že aktivní regenerace byla opakovaně zanedbávána, je lepší s autem zajet do servisu a nechat filtrační systém řádně vyčistit. Určitě se nedoporučuje vypalování filtru v domácích podmínkách – je to nebezpečné a neodbornou manipulací by mohlo dojít k jeho poškození a ztrátě funkčnosti.

I zde se ceny pohybují podle typu vozu, ale v průměru se cena pohybuje mezi 3 – 4 000 Kč. Součástí je obvykle diagnostika vašeho vozidla, demontáž filtru, samotné čištění, zpětná montáž a opět diagnostika, zda vše funguje tak, jak má.

Jak poznat zanesený DPF : Příznaky zanesení filtru pevných částic jsou poměrně snadno rozpoznatelné. Vaše auto bude mít větší spotřebu pohonných hmot a nebude dosahovat takového výkonu jako dříve. V případě modernějších vozů vás upozorní i kontrolka na palubní desce, (většinou ve tvaru výfuku), že s vaším filtrem není něco v pořádku.

Jak poznám že se vypaluje DPF : Otáčky motoru se i při volnoběhu zvednou na 1000 RPM, můžeme cítit nepříjemný zápach (spálené saze) a auto spustí na plný výkon saharu (chlazení) – v DPF je při vypalování velmi vysoká teplota, proto chladí..

Co znamená rozsvícená kontrolka motoru

Kontrolka motoru je indikátor signalizace poruchy výkonu motoru či s ním spjatých systémů. V moderních automobilech informuje o systému zapalování nebo selhání automatického přenosu, změně v otáčkách motoru po určité době nebo ve spalovací směsi a tak dále.

Nejčastějším problémem je zanesený filtr pevných částic DPF. Hlavním projevem je z počátku zpožděná reakce na plynový pedál, pokles výkonu motoru. Vozidlo se opakovaně snaží o regeneraci a proto stoupá spotřeba paliva.Demontujte snímač tlaku nebo teploty který se nachází na DPF filtru. Důkladně protřepejte plechovku a celý objem aplikujte otvorem pro snímač pomocí přiložené hadičky. Nainstalujte zpět demontovaný snímač tlaku nebo teploty. Nastartujte motor a nechte jej běžet na volnoběh alespoň 15 minut, aby se kapalina odpařila.

Jak se projevuje ucpaný filtr pevných částic : Příznaky zanesení filtru pevných částic jsou poměrně snadno rozpoznatelné. Vaše auto bude mít větší spotřebu pohonných hmot a nebude dosahovat takového výkonu jako dříve. V případě modernějších vozů vás upozorní i kontrolka na palubní desce, (většinou ve tvaru výfuku), že s vaším filtrem není něco v pořádku.