Co dělat když nemám svědka?
Ideální svědek

Konzultuje účesy, líčení a svatební oznámení. Vyrábí dekorace, shání vybavení, připravuje večerní program. Zorganizuje rozlučku se svobodou, zkontaktuje kamarády nevěsty nebo ženicha, zamluví podnik, obstará zábavu. V den svatby přijede k nevěstě, pomůže s oblékáním šatů, podvazku, nasazením šperků.Vybírejte i z různých druhů kartiček včetně těch, které mají otázku "Budeš mým svědkem/svědkyní" skrytou v křížovce, v morseovce nebo ve stírací či odrthávací žádosti. Kartičku s žádostí můžete také jednoduše přiložit k dárku, který pro vybraného svědka máte.Svědky mohou být osoby dospělé, nezletilé (včetně osob mladších než patnáct let) i osoby s duševními a fyzickými vadami. Svědkem může být i poškozený, ač je na výsledku trestního řízení více zainteresován, než jiní svědci.

Co dělají svědci : Svědek je osoba, která podává věrohodnou výpověď o nějaké závažné věci. Důležitý je zejména očitý svědek, který vypovídá o něčem, co sám viděl, slyšel a podobně. Aby se důležité právní akty daly v budoucnosti potvrdit, vyžadují se i dnes svědkové například při svatbě, při závěti a podobně.

Co má za ukol svědkyně

Jako svědkyně už od rána dohlížíte na nevěstu a staráte se o to, aby jí to slušelo. Během svatebního dne u sebe ideálně nosíte tzv. KZP (krabičku poslední záchrany) se rtěnkou, kapesníčky a šitíčkem, která se nevěstě může během dne hodit. Svědek ženicha před obřadem opatruje svatební prstýnky.

Co dává svědkyně nevěstě : 6+1 tip na dárek pro nevěstu od svědkyně

  • Moudrou knížku s věnováním. Kdo daruje knihu, daruje moudrost v ní obsaženou.
  • 14 tipů na výlet po ČR. Seberte kreativitu, tvořivý um a vyrobte nevěstě a ženichovi „návodníček“ na 14 výletů po ČR.
  • Šperk.
  • Vlastnoručně vyrobený módní doplněk.
  • Svatební diář
  • Nevěstin vysněný zážitek.

Svědek je oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.

Při uplatnění nároku na úhradu svědečného je vhodné požádat svědka o vyplnění „Žádosti o úhradu ušlého výdělku“ (vzor 1), která obsahuje také Čestné prohlášení a Souhlas se zpracováním osobních údajů (bez tohoto by mzdová účtárna neměla náhradu ušlého výdělku vyplatit).

Co dělá svědek nevěsty

Svědek nevěsty bývá většinou i pomocnou rukou během výběru svatebních šatů, doplňků či účesu. Pomáhá nevěstě v průběhu příprav při líčení, s oblékáním i s dobrou náladou.Po příchodu do budovy soudu můžete být justiční stráží či vrátným vyzváni ke sdělení účelu své návštěvy, popřípadě vyzváni k předložení obsílky či prokázání své totožnosti. Může se vám však také stát, že do budovy soudu vejdete prakticky bez povšimnutí.4) Svědek ženicha

Mezi jeho hlavní úkoly patří již zmiňovaná starost o doklady, prstýnky a také proslov. Obdobně jako na svědkyni na něj často připadá organizace rozlučky se svobodou. Ostatní úkoly jsou opět na dohodě, tam kde není svatební koordinátor, na něj často tato úloha připadá.

Zásnubní prsten a snubní prstýnky. Oddávající Dárky pro svědka a mládence. Dárek ke svatebnímu dni pro nevěstu.

Co nesmí nevěsta : Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich ochutnat svatební dort. Ani svatebčané by neměli dort odmítnout, přineslo by to smůlu i snoubencům. Aby neměla nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, nesmí péct ani jinak pomáhat s pečením svatebních koláčů, dortu a cukroví.

Co by měla dostat nevěsta : Téměř každý zná tradici, která říká, že by nevěsta ve svatební den měla mít u sebe čtyři nezbytné věci, něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého.

Kdo platí svědečné

99/1963 Sb., občanský soudní řád má svědek nárok na náhradu svědečného. Tento příjem vyplácí soud, který svědka k podání svědectví předvolal. Podle ustanovení § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů se jedná o plnění zdaňované a svědek se stává z pohledu zdravotního pojištění zaměstnancem soudu.

Na co myslet před soudním jednáním

Muži: Ideální je společenský oblek, košile a kravata, nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení. Nic nezkazíte, pokud si vezmete tmavé kalhoty a nějakou pěknou košili. Určitě ale ne tu havajskou. Přijatelné jsou i tmavé džíny (bez trhanců, cvoků a výrazných nápisů) s košilí a sakem.Maminka ženicha a tatínek nevěsty (pokud vedou své děti k “oltáři”) zůstávají a postupně pochodují k obřadu. Častým pořadím příchodu k obřadu je toto: družičky a družbové, svědci, ženich, nevěsta. Případně svědci, ženich a družbové, družičky a nakonec nevěsta.

Kdo muže jít za svědka na svatbě : Za svědka snoubencům může jít kdokoliv. Podmínkou je plnoletost a platný doklad totožnosti (OP, pas). Pokud je svědkem cizinec, musí rozumět česky nebo se předpokládá účast oficiálního soudního tlumočníka.