Co dělat když má andulka průjem?
Léky se většinou podávají v pitné vodě – prostě do pítka budeš podávat roztok vody a léku. Někdy je to forma prášku, kterou se posype něco šťavnatého – třeba list pampelišky nebo kousek jablka… Každopádně je vhodné průjem co nejdříve řešit, aby nedošlo ke zhoršení celkového stavu tvé andulky.Samotný třes není příznakem konkrétního onemocnění. Nepíšeš, kde máš umístěnou klec. Je důležité, aby byla na klidném místě, kde je stálá teplota a hlavně není průvan – na to jsou andulky hodně citlivé a mohou se třást zimou. Zkontroluj tedy, jestli v místě, kde je klec, neproudí chladný vzduch.Minimální rozměry klece pro 1 andulku jsou 50 × 30 × 50 cm, pro 2 andulky by měla klec mít rozměry 85 × 50 × 160 cm.

Co znamená když andulka otevírá zobák : Prudký úder zobákem o bidlo, stůl nebo jiný povrch, po kterém následuje strnulý postoj těla a upřený pohled – to je konečné varování. Držte se od papouška zpátky, dokud se jeho nálada nezmění, nebo na vás zaútočí nebo kousne. Je to zvuk podobný lidskému skřípání zuby.

Jak poznat že je andulka nemocná

Následující příznaky mohou být projevem vážného onemocnění a vyžadují návštěvu ptačího veterináře:

  1. změna vzhledu trusu a jeho množství
  2. snížený nebo zvýšený příjem krmiva nebo vody.
  3. změna v chování, apatie.
  4. načepýření
  5. změny v dýchání, abnormální zvuky při dýchání
  6. krvácení nebo poranění
  7. zvracení

Co andulky nesmí jíst : Z ovoce a zeleniny vybírejte např. banán, okurku, salát, meruňky, rybíz, jablko, mrkev, salát nebo hrozny. Pozor si ale u ovoce i zeleniny dejte na pecičky a jadérka, také se vyhněte fazolím, rebarboře, nedávejte jim ani stonky z rajčat nebo houby.

Nemocná andulka v takovém případě může kýchat, pelichat nebo projevovat nezájem o své okolí. Častým projevem nachlazení je také problém s dechem, který se dá dobře pozorovat ve chvílích, kdy necháte andulku létat mimo klec. Kromě možného nezájmu o jinak oblíbené hračky také daleko nedoletí a bude jí to dělat problém.

Aranka, Aron, Alfréd, Amígo, Bruno, Bubba, Dodo, Endy, Ferda, Figo, Harry, Kiki, Kiwi, Monty, Nemo, Pírko, Pišta, Popcorn, Prófa, Rambo, Roko, Roza, Sugar, Tara, Žofi. Jméno pro andulku či papouška vyberte tak, aby vystihovalo jeho charakter a také se mu dobře vyslovovalo.

Jak dlouho se dožívají andulky

Průměrná délka života andulky je 13 let.Z ovoce a zeleniny vybírejte např. banán, okurku, salát, meruňky, rybíz, jablko, mrkev, salát nebo hrozny. Pozor si ale u ovoce i zeleniny dejte na pecičky a jadérka, také se vyhněte fazolím, rebarboře, nedávejte jim ani stonky z rajčat nebo houby.Dále dodržujte následující kroky:

  1. Kdykoliv budete v blízkosti klece, na andulku mluvte klidným hlasem.
  2. Pokládejte ruce do blízkosti klece a pomalu andulku zvykejte.
  3. Pomalu se přibližujte k andulce uvnitř klece.
  4. Trénujte sezení na prstu.
  5. V další části výcviku zkuste andulku sedící na prstě vytáhnout pohybem ruky z klece.


Andulka či agapornis nevydrží bez potravy déle než 24 hodin. Žako nebo ara sice může hladovět pár dní, ale pak zeslábne a umírá i on. Pokud je váš papoušek zvyklý dostávat čerstvé větve stromů, nezralé klasy trav a obilí, ovoce, bobule, listy pampelišek a jiné přírodní pochoutky, může venku přežívat relativně dlouho.

Co mají andulky nejraději : Co andulkám prospívá Z ovocných plodů andulkám chutnají jahody, dužniny pomerančů, oloupaná jablíčka, hrozny, rajčata, hrušky nebo višně… Všechny tyto druhy ovoce jsou pro andulky vhodné. Můžete jim také dát ostružiny, meruňky, ananas, banán, kiwi a mango.

Jak slyší andulky : Ptáci slyší v podobném rozsahu jako člověk, avšak u většiny je sluch absolutní; z lidí ho mají jen někteří. Například Andulka vlnkovaná má sluchový rozsah 40–14 000 Hz a optimální slyšení v rozsahu 2 000 Hz. Člověk má sluchový rozsah 16–24 000 Hz a optimální slyšení 1 000–2 800 Hz (Z. Veselovský, 2001).

Jak mluví andulky

Jak už jsme zmínili výše, andulky „pouze“ imitují zvuky, které slyší často a které považují za vaši řeč. Naučí se tedy slova, fráze nebo například i zvuk telefonu nebo přijíždějící sanitky. K tomu ale dojde pouze v případě, že nechováte příliš mnoho andulek (ty mají už své hejno a svou řeč, vás tedy nepotřebují).

U klece zůstaňte co nejdéle, aby si vás andulka pro sebe označila jako svého společnía, se kterým bude ráda trávit čas. Pokládejte ruce do blízkosti klece a pomalu andulku zvykejte. Pokud se bude andulka od vás odtahovat, rukou nehýbejte. Ruku nechte na místě a na andulku mluvte.Jak se pozná, že se andulka bojí Může se přikrčit v koutě klece, vytáhnout se tak, že vypadá hodně vysoká a hubená, nebo se třepotat po kleci. Když strach přejde a ona se zase cítí bezpečná, často načepýří peří a pořádně se otřese, než se zase usadí.

Jak vidí andulky : Oči a zrak

Jejich mozek dokáže zpracovat obrovské množství obrázků, které očima zaznamenávají, což ve své podstatě znamená velice kvalitní zrak. Umí zaznamenat 150 obrázků za sekundu, zatímco u člověka je to obrázků za sekundu pouze 16. Andulky mají o jedno (téměř neviditelné) oční víčko navíc, oproti lidem.