Co dělat když dítě zadržuje Kakání?
Vhodné homepatikum by bylo dobré vybrat s pediatrem, či s homeopatem. Pokud obtíže trvají takto dlouho, je možné zvážit návštěvu dětského psychologa. Do té doby se zaměřte na zvýšený pitný režim a projímavé potraviny, naopak se ze stravy pokuste vyřadit stavící potraviny. Dále podávejte probiotika.Má-li dítě zácpu, je základním opatřením úprava jídelníčku. Je vhodné zařadit potraviny s vyšším obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny). Dále je třeba zvýšit příjem tekutin, ideálně čisté vody, a dbát na dostatek fyzické aktivity. Zácpa často souvisí také s nerovnováhou střevní mikrobioty.Pokud problémy se zácpou přetrvávají déle, je na místě konzultace s dětským lékařem. Navštívit pediatra bychom měli i v případech, kdy dítě pociťuje bolest břicha, trpí nechutenstvím, křičí, pociťuje silnou bolest při vyprazdňování, na prádle či ve stolici je patrná krev nebo zácpa trvá déle než tři dny.

Jak dlouho nemusí dítě kakat : Kojené děti nemusí mít stolici několik dní. Dokonce jsou mimina, která nekadí i 14 dní.

Jak vyvolat stolici

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Co dělat když nejde vytlačit stolice : Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)

Pomáhá sklenice vody po ránu. Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Vyvážená strava, konzumace správných potravin

Hodně vlákniny obsahují jablka, hrušky, bobule, banány, třešně, kiwi, švestky a citrusové plody. Dále také zelí, mrkev a brambory, pórek, červená řepa, luštěniny a celozrnné výrobky. Také ovocné šťávy a sušené ovoce jsou známé tím, že dokážou střevo rozpohybovat.

Jak vytlačit tvrdou stolici

Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!Na úpravu stolice je vhodné nasadit probiotika. Velmi vhodná jsou v tekuté formě – Hylak. U dětí se v prvních dnech ( cca 3 dny) doporučuje užívat 3x denně 1 ml , po zlepšení se sníží dávka na 0,5ml 3x denně. Nemělo by se podávat s mlékem, mohlo by způsobit vysrážení obsahu.Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

V případě problémů se zácpou se obecně doporučuje zvýšit příjem vlákniny, tekutin a více se hýbat. Je potřeba změnit životní styl, ale nečekejte výsledky ihned. Účinky na zácpu se většinou projeví až po určitém čase.

Jak změkčit tvrdou stolici : Snažte se přijímat dostatečné množství vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projímavým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné Můžete vyzkoušet i sklenici vlažné vody či džusu po ránu nalačno.

Co pouzit jako projímadlo : Laxativní účinky mají i švestkový kompot nebo sušené švestky. Výborně fungují také jitrocelový nebo pampeliškový čaj. Jezte často kysané zelí a pijte i šťávu z kysaného zelí.

Jak si vyvolat stolici

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.

Jak se Vykakat když to nejde : Léky na zácpu. Mezi léky a přípravky na zácpu patří probiotika a projímadla vhodná hlavně u akutní zácpy, kdy pomohou znovu rozproudit vyprazdňování. Projímadel (laxativ) existuje několik typů podle toho, jak účinkují.