Co dělají zvířata na podzim?
Podzim (zastarale jeseň) je jedno ze čtyř ročních období, je to přechod mezi létem a zimou. V klimatických podmínkách mírného pásu se právě na podzim sklízí většina úrody a opadavé listnaté stromy ztrácejí listí. Listí má různé barvy a opadává. Dny se krátí, ochlazuje se, více prší a je mnohem horší počasí.Na ovocných stromech dozrává ovoce – jablka, švestky, hrušky a ořechy. Sklízíme zeleninu ze zahrad a z polí obilí, brambory, cibuli i řepu. Ptáci, kteří by u nás v zimě nenašli potravu, odlétají do teplých krajin – třeba do Afriky. Zvířata se připravují na zimu – hodně jedí a dělají si zásoby.Co na našem podzimním listu najdete

  • Pouštět draka.
  • Jít sbírat houby.
  • Jít si prohlédnout stáje nebo farmu.
  • Vyrobit si věneček z listí
  • Jít na lampiónový průvod.
  • Skákat v kalužích.
  • Jít na procházku v dešti.
  • Udělat si filmový večer s popcornem.

Proč se na podzim barví listy : Začátkem podzimu klesá kvůli nižšímu přídělu slunečních paprsků aktivita fotosyntézy a chlorofyl se začíná rozkládat. Každý list obsahuje také odolnější žluté a oranžové pigmenty (karotenoidy), které však v létě dominantní chlorofyl překrývá.

Co nám přináší podzim

Začátek podzimu přináší ideální čas pro sklizeň úrody z našich sadů a polí. Sklízíme širokou paletu plodové i listové zeleniny, jako jsou dýně, cibule, zelí, brambory, mrkve, petržel, ale také stále dozrávající rajčata a cukety.

Co souvisí s podzimem : S postupujícím podzimem je často zataženo nízkou inverzní oblačností, kouřmo nebo mlhavo, mrholení=tzv. "dušičkové počasí" nazvané právě po tomto svátku. Často fouká silný vítr a proto je také podzim spjat s tradičním pouštěním draků. V pokročilém podzimu přicházejí často deště, které přechází do deště se sněhem.

Do podzimního setí, ovšem před prvními mrazíky, patří i ranná zelenina. Do záhonů s výživnou a těžkou půdou můžete vysít mrkev, petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Aby zelenina vyrostla co nejdříve, je nutné přikrýt záhony bílou netkanou textilií. Na konci října se také sází česnek.

Listopad je posledním měsícem pro sklizeň odolných plodin. Sklízíme kořenovou zeleninu – mrkev, pastinák, celer, ředkev, červenou řepu nebo tuřín. Mrkev, pastinák i černý kořen vydrží na záhonech celou zimu (při holomrazech je potřeba přikrýt je slámou).

Co se dělá na podzim na zahradě

Podzimní čas je ideální na přesazování a sázení nových květin, ovocných stromků nebo bobulovin. Půda má dostatečnou vlhkost a zem je ještě teplá, takže rostliny mají dobré podmínky pro zakořenění. Na podzim je také vhodné sázet cibulky, aby květiny na jaře vyrašily v pravý čas. Na podzim ostříhejte růže.Na toto roční období připadají hned tři státní svátky.

  • září – Den české státnosti. Toto datum je zároveň svátkem sv.
  • října – Den vzniku samostatného Československa. Slaví se jako připomenutí výročí 28.
  • a 30. října – podzimní prázdniny.
  • listopadu – Den boje za svobodu a demokracii.

Odstranit spadané listí je také nutné z vodních ploch a ze štěrkových záhonů. Stejně tak vyhrabáváme listí zpod napadených stromů, zabráníme tak dalšímu šíření nákazy. Zdravé shrabané listí naopak můžeme přihrnout k růžím či ovocným stromům a keřům, umístit na trvalkové záhony či s ním přikrýt cibuloviny.

Listy slouží všem rostlinám jako zásobárny energie, cukrů, bílkovin a minerálních látek. Když se blíží zima, strom přestane do listů dodávat vodu, potřebné živiny si stáhne zpět do neopadavých částí. List uschne a upadne.

Co susit na podzim : Sušené ovoce je klasikou. V sušičce můžeme usušit jakékoliv druhy – od tradičních jablek (křížal), hrušek, švestek, hroznového vína, až po exotické druhy jako jsou třeba pomeranče (hodí se jako krásná ozdoba na adventní věnec nebo vánoční stromeček).

Co se vysazuje na podzim : V říjnu můžete sázet třeba šeřík, zlatý déšť nebo tamaryšek. Z květin se do konce října můžete vrhnout na trvalky a cibuloviny, jako modřence, tulipány, krokusy nebo hyacinty. Mezi prvními však vysazujte narcisy, sněženky a tavolíny.

Co se záhony na podzim

Na podzim je vhodné do půdy zapravit i další živiny, za základ se považuje draslík a fosfor. Tyto základní živiny jsou vázány v půdě a postupně se uvolňují. Fosfor můžete do půdy jednoduše dodat pomocí superfosfátu v granulované formě nebo také hnojivy obsahujícími guáno, které je přírodním zdrojem fosforu.

Do záhonů s kvalitní půdou můžeme v listopadu vysít ranou karotku, kořenovou i naťovou petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Jarní sklizeň bude mít náskok, zvláště pokud ji přikryjeme bílou netkanou textilií. Výhodné je setí do rýh, které zadržují vlhkost a vrstva půdy semínka ochrání před výkyvy teplot.Jaké bylinky sklízet v Listopadu

  • Břečťan popínavý Čajovník čínský Rozchodnice růžová Jmelí bílé
  • Dřišťál obecný Rakytník řešetlákový Trnka obecná Lopuch větší
  • Mateřídouška obecná Kakost luční Rozchodnice růžová
  • Puškvorec rotanovitý Puškvorec obecný Kozlík lékařský
  • Mydlice lékařská Petržel zahradní Andělika lékařská

Co dělají rostliny na podzim : Nadzemní části na podzim uschnou a na jaře vyrostou nové. Opadavé listnaté a jehličnaté dřeviny vytváří plody se semeny. Zásobní látky však shromažďují i v dřevnatých kořenech, v kmenu i ve větvích. Ty zůstávají živé, i když v nich neproudí míza.