Co dělají plíce?
Spirometrie – základní vyšetření plicních funkcí a mechaniky dýchání. Při vyšetření se měří dechové objemy a průchodnost dýchacích cest. Pacient provádí opakovaně nádech a usilovný výdech do přístroje podle pokynů sestry. Nutná je dobrá spolupráce pacienta.Mezi osvědčené byliny patří například máta, koprník, eukalyptus, divizna, květy černého bezu, lékořice, jitrocel, sléz, tymián či zázvor. Tyto bylinné procedury je vhodné doplnit pobytem na čerstvém vzduchu a dechovým cvičením. Pomoci mohou i různé potravinové doplňky, které detoxikaci a regeneraci plic podporují.Jak poznat zápal plic

  • Kašel, suchý dráždivý, později s produkcí hlenu.
  • Bolestivé dýchání (zejména při hlubokém dýchání)
  • Bolest na hrudi při kašli.
  • Únava.
  • Horečka.
  • Pocení, zimnice, snížení tělesné teploty (u starších 65 let, kojenců nebo u osob se sníženou imunitou)
  • Zmatenost (u starších 65 let)
  • Nevolnost, zvracení, průjem.

Co je v plicích : Plicní sklípky jsou obklopeny hustou sítí drobných plicních cév neboli kapilár. Kyslík vstupuje do krve a z té naopak do sklípků přechází oxid uhličitý. Oxid uhličitý (CO2) v těle vzniká jako odpadní produkt a je vydechován plícemi.

Jak probíhá vyšetření plic

Vyšetření obvykle probíhá vsedě. Pacientovi si na nos připevní kolíček, do úst vloží speciální náustek a skrze něj pak vdechuje a vydechuje. Aby bylo vyšetření úspěšné, musí pacient při vyšetření spolupracovat a dýchat do spirometru podle pokynů lékaře nebo sestry.

Jak pracuji plíce : V plicích jsou jich miliony. Jsou vystlány jednou vrstvou buněk, tzv. endotelem, který zabraňuje prosakování krve mimo kapiláru, ale umožňuje okysličení krve. Kapiláry se postupně spojují ve stále větší žíly, které odvádějí krev bohatou kyslíkem do levé srdeční síně, dále do levé srdeční komory a pak do celého těla.

K detoxikaci plic, která pomůže výrazně prodloužit život, existuje několik způsobů. Vhodné je pití mátového čaje, užívání lékořice nebo také lněného semínka. Doporučit lze také pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a dechová cvičení.

Dušnost (použití inhalátorů). Potíže se spánkem (buzení z hlubokého spánku dušností a kašlem). Namodralé rty a dásně, nehtová lůžka (nedostatek kyslíku v krvi). Častý a zhoršující se kašel (zahlenění, CHOPN/chronická obstrukční plicní nemoc nastává typickým ranním úporným kašlem).

Jak se pozná nádor na plicích

Na rakovinu plic mohou poukazovat následující příznaky:

  • úporný kašel, který navzdory léčbě neustupuje (toto je často první příznak); někdy se zhoršuje i „kuřácký kašel“, který existuje již delší dobu;
  • dušnost, obecně dýchací potíže,
  • příměs krve ve vykašlaném hlenu (tzv. sputu),
  • zhubnutí,
  • únava,
  • horečka.

Pro CHOPN jsou charakteristické obtíže jako úporný kašel, vykašlávání hlenů a dušnost. Obtíže nastupují pomalu, zpočátku je dušnost často patrná pouze při námaze. Na CHOPN mohou poukazovat také některé charakteristické zvuky při dýchání (např. pískání nebo hučení), dále časté nachlazení nebo chřipkové infekce.Na rakovinu plic mohou poukazovat následující příznaky:

  • úporný kašel, který navzdory léčbě neustupuje (toto je často první příznak); někdy se zhoršuje i „kuřácký kašel“, který existuje již delší dobu;
  • dušnost, obecně dýchací potíže,
  • příměs krve ve vykašlaném hlenu (tzv. sputu),
  • zhubnutí,
  • únava,
  • horečka.


Proces regenerace plic po ukončení kouření

Aby došlo k vyrovnání rizika vzniku různých onemocnění v důsledku kouření mezi bývalým kuřákem a nekuřákem, potřebuje kuřákovo tělo k regeneraci přibližně 15–20 let.

Proč se dělá CT plic : Vyšetření je prováděno pro získání podrobnějších informací o podezřelých nádorech nebo jiných nepravidelnostech, které byly zjištěny na rentgenovém snímku hrudníku. CT může také pomoci při plánování léčby, sledování účinnosti léčby a detekci recidivy nemoci.

Co škodí plicím : Plícím nejvíce škodí dlouhodobý zármutek, žal a pocit beznaděje. A funguje to i naopak: člověk s vrozenou slabostí plic bude v životě více podléhat melancholii, smutku, zármutku a žalu. Příliš snadno se rozpláče a dojme.

Jak dlouho trvá regenerace plic

Proces regenerace plic po ukončení kouření

Aby došlo k vyrovnání rizika vzniku různých onemocnění v důsledku kouření mezi bývalým kuřákem a nekuřákem, potřebuje kuřákovo tělo k regeneraci přibližně 15–20 let.

U kuřáků se ve větší míře vyskytuje rakovina plic a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Při CHOPN dochází k chronickému zánětu v důsledku poškozování průdušek a nadměrné sekreci hlenu v průduškách. Dýchací cesty se zužují a ucpávají. Nastávají potíže při dýchání, dušnost a kašel.Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.

Jak dlouho se dá žít s rakovinou plic : V Česku na karcinom plic umírá osm z deseti nemocných. „Ve většině případů se nemoc zjistí až v pozdních stadiích, kdy vyhlídky na přežití rapidně klesají. Pěti a více let od zjištění diagnózy se dožije jen 20 procent pacientů,“ napsal před časem Zdravotnický deník.