Činnost a povinnosti obecních úřadů v Česku
podávat informace žadatelům. plnit úkoly uložené radou nebo zastupitelstvem obce. pomáhat výborům a komisím v jejich činnosti. vykonávat státní správu s výjimkou výkonu těch věcí, které zasahují do pravomoci rady obce, zastupitelstva obce nebo obecních komisíMěstský úřad vykonává úkoly samostatné působnosti obce, které mu uloží zastupitelstvo obce nebo rada obce, a pomáhá výborům a komisím v jejich činnosti. Dále vykonává přenesenou působnost obce.Pověřený obecní úřad rozhoduje v prvním stupni ve správním řízení o právech a právem stanovených povinnostech fyzických a právnických osob, pokud zákon nestanoví jinak. Některé z pověřených obecních úřadů jsou zároveň i obecními úřady obcí s rozšířenou působností, z čehož vyplývají další působnosti státní správy.
Co je obecní úřad obce s rozšířenou působností : Obecní úřady obcí s rozšířenou působností (tzv. obcí III. stupně, zkratkou ORP) jsou v Česku mezičlánkem přenesené působnosti samosprávy mezi krajskými úřady a ostatními obecními úřady (nižším článkem jsou pověřené obecní úřady a nejnižším všechny ostatní obecní úřady).
Co můžu zařídit na městském úřadě
Nejčastěji vyřizujete:
- Vystavení cestovního pasu.
- Změna místa trvalého pobytu.
- Uzavření manželství
- Sociální dávky, podpora.
- Ohlášení živnosti.
- Řidičský průkaz.
- Místní poplatek ze psů
- Druhopis matričního dokladu (rodný list, oddací list, doklad o partnerství, úmrtní list)
Co schvaluje rada obce : Do jejích kompetencí patří zejména zabezpečování hospodaření obce, schvalování rozpočtu, zřizování komisí a odborů obecního úřadu. Poradním orgánem rady jsou její komise. Rada rozhoduje usnesením na svých schůzích, které ze zákona nejsou veřejné.
Poté se status města (či městyse) vztahoval zásadně jen k celé obci. V současnosti může být dle zákona o obcích městem nově stanovena taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, pokud tak (na žádost obce) stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Starosta zastupuje obec navenek
Pro rozlišení oprávnění jednotlivých orgánů má význam i to, zda se ve věci jedná o samostatnou nebo přenesenou působnost. Obecně platí, že starosta vykonává své funkce hlavně v rámci působnosti samostatné.
Co se dá vyřídit na obecním úřadě
Obecní úřad Ladná vyřizuje:
- Přihlášení k trvalému pobytu.
- Odhlášení z trvalého pobytu.
- Žádost o zrušení TP:
- Ověření podpisu a kopie.
- Přidělení čísla popisného a orientačního.
- V systému CzechPOINT:
- Výpis z živnostenského rejstříku.
- Výpis z katastru nemovitostí
Starosta ORP řídí a kontroluje přípravná opatření, činnosti k řešení krizových situací a činnosti ke zmírnění jejich následků prováděná územními správními úřady s působností ve správním obvodu ORP, orgány obcí, právnickými osobami a fyzickými osobami ve správním obvodu ORP.Ztrátu, odcizení, zničení nebo nález cestovního pasu hlásíte kterémukoli obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, matričnímu úřadu nebo Policii ČR. Pokud jste v zahraničí, máte povinnost ohlásit tuto skutečnost nejbližšímu zastupitelskému úřadu ČR. Zde si také rovnou zažádejte o cestovní průkaz.
Pokud v obci není volena rada, vykonává její pravomoc starosta. (§99 odst. 2 zákona o obcích). Z výše uvedeného tedy vyplývá, že obecně smlouvu o dílo schvaluje rada obce, případně v obci, kde není rada volena, starosta.
Kdo zastupuje obec : Starosta zastupuje obec navenek
Starosta je stejně jako zastupitelstvo, rada či obecní úřad orgánem obce. Pravomoci jednotlivých obecních orgánů v základu upravuje zákon o obcích. Pro rozlišení oprávnění jednotlivých orgánů má význam i to, zda se ve věci jedná o samostatnou nebo přenesenou působnost.
Jaký je rozdíl mezi městem a obcí : 1 zákona č. 128/2000 Sb. obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány města jsou starosta, rada města, městský úřad a zvláštní orgány města.
Jak se stát městysem
Obec, která byla oprávněna užívat označení městys přede dnem 17. května 1954, je městysem, pokud o to požádá předsedu Poslanecké sněmovny. Předseda Poslanecké sněmovny tak na žádost obce stanoví a zároveň určí den, od kterého se obec stává městysem.
Samostatně může starosta jednat jen v záležitostech samostatné působnosti, které stanovil zákon, nebo mu svěřila rada obce. Ostatní specifické funkce, které starosta vykonává, byly uvedeny již výše. Protože zákon výslovně nestanoví, kdo je statutárním orgánem obce, svěřuje se starostovi oprávnění jednat za obec.Pokud bychom to vzali podle definice tak obecní úřad vykonává úkoly samostatné působnosti obce, které mu uloží zastupitelstvo obce nebo rada obce, a pomáhá výborům a komisím v jejich činnosti. Dále vykonává přenesenou působnost obce.
Co vydává ráda obce : Rada v přenesené působnosti zejména vydává nařízení. Nařízení jsou právními předpisy obce, které mají povahu prováděcích právních předpisů (stejně jako např. nařízení vlády a vyhlášky ministerstev). Aby je rada obce nebo kraje mohla vydat, musí ji k tomu výslovně zmocňovat zákon.