Obsah vápníku a hořčíku je zpravidla udáván v jednotkách milimolů na litr (mmol/l). Měkká voda je charakterizována 0,7 až 1,25 mmol/l, méně než 0,5 mml/l pak značí velmi měkkou vodu. Oproti tomu tvrdá voda se pohybuje v rozpětí 2,51 až 3,75 mmol/l, cokoliv nad 3,76 je už voda velmi tvrdá.Takzvanou tvrdost vody určuje zejména obsah vápníku a hořčíku v ní.Přechodná tvrdost vody obsahuje rozpuštěný hydrogenuhličitan vápenatý a po jeho vysrážení vzniká uhličitan vápenatý (vodní kámen). Přechodnou tvrdost vody lze odstranit pouhým varem. Trvalá tvrdost vody obsahuje chlority, sulfidy, nitráty a silikáty. Tento typ lze odstranit pouze pomocí chemické úpravny.
Jak změkčit tvrdou vodu : Jak odstranit tvrdou vodu
Je možné různě měnit strukturu vody, ale výsledkem bývá pouze částečné zmírnění důsledků tvrdé vody. Jediným opravdu účiným řešením změkčení vody je měnit složení vody. To se provádí tzv. iontovou výměnou, kdy se nahrazují ionty vápníku a hořčíku neškodnými ionty sodíku, respektive vodíku.
Jak se projevuje tvrdá voda
Ve větší míře se projevuje tvrdá voda v podobě vodního kamene – tedy bílých usazenin a nánosů na všem, kde se voda používá. Tvrdost vody poznáte také na chuti vody. Bojlerový filtr zamezuje usazování vodního kamene v bojlerech a ohřívačích vody.
Kdy je voda tvrda : Co to je tvrdá voda
Jako ideální tvrdost vody se obvykle udává obsah rozpuštěných minerálů v rozmezí 0,7-2,5 mmol/l. Tvrdá voda je ta s obsahem minerálů vyšším než 2,5 mmol/l, minerální vody mají pak obsah minerálů vyšší než 3,75 mmol/l.
Celkovou tvrdost vody způsobují všechny soli vápníku a hořčíku. Jednotkou tvrdosti je současnou normou stanovena hodnota, která vyjadřuje sumu vápníku a hořčíku v milimolech na litr (mmol/l).
Pro změkčování vody se používá většinou silně kyselý katex v sodíkové formě. Voda prochází kolonou naplněnou ionexem, kde se ionty Ca2+ a Mg2+ z roztoku vymění za ionty Na+. Regenerace ionexu se provádí solankou. Dříve se pro změkčování vody komerčně používaly zeolity.
Jak se projevuje tvrdost vody
Vložte mýdlo pod tekoucí vodu a sledujte jestli pění. Čím méně pění, tím máte vodu tvrdší. Pokud mýdlo nepění vůbec, máte vodu tvrdou zcela jistě. Pokud Vás tvrdost zajímá přesněji, je možné před nakupováním testerů zavolat do místní vodárny, kde by vám hodnotu tvrdosti vody měli říci s poměrnou přesností.Mezi běžně užívané úpravny vody patří také změkčovače vody, které slouží k změkčování vody, tedy k odstranění nežádoucího vápníku i hořčíku z vody. Vápník a hořčík vytváří ve vodovodních trubkách a spotřebičích vodní kámen a snižuje tak výkon spotřebičů.Změkčení vody je možné dosáhnout několika způsoby, přičemž nejběžnějšími a nejúčinnějšími jsou katexové, resp. solankové změkčovače vody.
Pokud nechcete volat odborníky, můžete zjistit tvrdost vody v pohodlí domova. Stačí si vzít na pomoc sklo a tekuté mýdlo. Do sklenice napustíte vodu a přidáte do ní pár kapek čistého mýdla. Protřepáte a poté pozorujete, jestli se mýdlo ustálilo na hladině a voda zůstala tím pádem čirá či nikoliv.
Jak bojovat s tvrdou vodou : Pro změkčení vody jsou nejjednodušším a hlavně účinným řešením domácí změkčovače a filtry na tvrdou vodu. Ty se podle potřeb instalují buď ke konkrétním spotřebičům nebo na hlavní přívod vody. Změkčovač vody je zařízení, které účinně sníží tvrdost vody a eliminuje vodní kámen.