ZÁVĚR: Změňte způsob péče o ústní dutinu: Ústní voda používaná dvakrát denně pomáhá udržovat zuby a dásně zdravé. Zabraňuje vzniku a snižuje množství zubního plaku, který je jednou z hlavních příčin problémů s dásněmi. Ústní vody s fluoridem navíc posilují zubní sklovinu.Ústní voda Listerine nejlépe působí při používání ráno a večer po vyčištění zubů. Odměřte 20 ml (4 čajové lžičky po 5 ml) do skleničky, proplachujte prostor mezi zuby a dásněmi po dobu 30 sekund a poté vyplivněte.Pravidla pro správné používání ústní vody
Ústní vodu používejte jedenkrát denně po vyčištění zubů, nejlépe večer a poté již nepijte. Účinnost ústních vod výrazně snižuje SLS, které zubním pastám dodává pěnivost. Zde je dobré počkat s vypláchnutím úst ústní vodou cca 30 minut po vyčištění zubů.
Co by nemela obsahovat ustni voda : Ústní voda by neměla obsahovat více než 0,05 % fluoridů, ale současně by jejich měla obsahovat dostatečné množství, aby byla účinná. Je důležité zmínit, že jejich samotná přítomnost nezaručuje dobrý účinek. Podstatný je druh fluoridu, jeho koncentrace a pH ústní vody.
Co je nejlepší na zánět dásní
Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.
Na co je dobrá ústní sprcha : Sprcha efektivně vyčistí všechny velikosti mezizubních prostorů, masíruje dásně, čímž je současně prokrvuje a upevňuje tím jejich zdraví. Ústní sprcha je účinným doplňkem léčby při jejich zánětu. Ústní sprcha představuje rychlejší , modrnější a pohodlnější variantu k mezizubním kartáčkům a mezizubním nitím.
"Chemikálie obsažené v ústní vodě mohou negativně reagovat na přídavné látky obsažené v potravinách (např. v kole, čaji, kávě či červeném víně) a zubní sklovina se tak může při delším používání nepříjemně zabarvovat," vysvětlil Seymour.
Přesná příčina je dodnes záhadou. Na rozdíl od oparů afty nejsou infekční a nemůžete se jimi proto od nikoho nakazit. Vliv na výsev aftů ale mohou mít faktory jako poranění ústní sliznice, infekce, vliv hormonů nebo i dědičná náchylnost k jejich tvorbě. Proto při léčbě aftů bojujete hlavně proti jejich příznakům.
Čím si vyčistit jazyk
Pro čištění jazyka můžete použít i zubní kartáček. Jazyková škrabka je ale účinnější a také svým tvarem minimalizuje nepříjemný dávivý reflex. Pro maximální odstranění zubního plaku přejeďte škrabkou asi pětkrát od kořene ke špičce jazyka. Vybírat můžeme mezi jedno či dvou čepelovými s gumovým kartáčkem či bez.Nadměrné množství fluoru může způsobit tzv. zubní fluorózu, při které dochází k poškození skloviny a která se projevuje bělavými až žlutohnědými proužky na chrupu.Studené obklady, hřebíčkový olej, výplachy slanou vodou a volně prodejné léky – to vše může spolupracovat na dočasném boji proti bolesti a zánětu způsobené bolestí zubů.
Zásadními ukazateli zánětu jsou:
- krvácení dásní při čištění zubů,
- citlivost, zarudnutí a otok dásní,
- ustupující dásně v oblasti zubních krčků,
- neustálý zápach z úst (halitóza),
- a usazování zubního kamene.
Jak často používat ústní sprchu : ústní sprchu můžete používat i několikrát denně a nemusíte se obávat, že by nějak poškozovala Vaše zuby nebo dásně. Podle zdravotního stavu a kondice Vašich dásní si nastavíte tlak trysky. Obvyklé je čistit si zuby po každém jídle, min. 2x denně a ústní sprchu použijete jako doplněk ústní hygieny.
Jak si čistit zuby ústní sprchou : Postupujte podél linie dásní – od jednoho zubu ke druhému. Miřte proudem vody na linii dásní a do mezizubních prostor. Miřte na špičku zubu, základní linii dásně a mezery mezi jednotlivými zuby. Trysku držte u každého zubu přibližně dvě sekundy a postup opakujte z vnější i vnitřní strany všech zubů.
Proč páchne z úst
Nejčastěji vzniká příčina v dutině ústní a je způsobena bakteriemi. Mezi příčiny bakteriální nerovnováhy patří nedostatečná zubní hygiena, povlak na jazyku, zubní kaz, mezizubní prostory ve kterých se mohou hromadit zbytky jídla aj. Pokud se u vás zápach z úst objeví, navštivte lékaře, který zhodnotí důvod vzniku.
Afty se dá také vypálit silným alkoholem nebo francovkou. Stačí namočit vatovou tyčinku a přiložit na vřídek. Je to trochu dramatické a bolestivé řešení, nicméně může pomoci.Většina aft bývá velikosti od 1 do 4 mm v průměru. Vzácněji pak bývá velikost větší o průměrem dokonce přesahujícím i 3 cm. Menší afty se vyhojí během 1- 2 týdnů, ty velké se mohou hojit i několik měsíců. Rozdíl není jen ve velikosti, ale také ve způsobu hojení: malé afty se hojí bez jizvy, ale velké afty jizvou.
Jak se zbavit plísně na jazyku : Léčba bílého povlaku jazyka
Místa, kam se kartáčkem nedostanete, pomůže vyčistit ústní voda. Na léčbu moučnivky můžete použít volně prodejný gel s antiseptickou látkou oktenidin, který lze dávat do úst a je vhodný i pro malé děti. Dospělí mohou na bílý povlak v ústech použít ústní vodu s chlorhexidinem.