Sociální pracovník poskytuje pomoc klientům v rámci sociálních služeb a poradenství. Napomáhá při zabezpečování základních potřeb klientů a uplatňuje jejich práva. Vykonává terénní sociální práce. Komunikuje s klienty, státními institucemi a úřady.Sociální pracovníci mají základní znalosti z oblasti práva, sociologie, zdravovědy, psychologie a sociální politiky a jsou schopni, na základě těchto znalostí, diagnostikovat klientovi potřeby a navrhnout řešení, kterým může být např. zprostředkování služby poskytované odborníky z řad psychologie, práva apod.Poté už mzda většinou neroste, není z čeho. Průměrná nástupní mzda pracovníka v sociálních službách (nižší pozice než sociální pracovník) je pouhých 25 041 korun hrubého, po jednom roce dojde k navýšení na 26 400 korun, po třech letech na 27 600 korun.
Čím se zabývá sociální pracovník : Sociální práce je profesí a akademickou disciplínou, která se zabývá uplatněním společenské teorie a výzkumu ke studiu a zlepšení kvality života lidí, sociálních skupin a celé společnosti.
Na co kouká sociální pracovnice
Jedná se především problémy s výukou, problémy s chováním nebo začleněním do kolektivu. Již není prostor na komunikaci s příslušnými úřady a institucemi. Zároveň není tolik prostoru na hlubší komunikaci s rodiči. A právě k hledání společné řeči mezi školou a rodiči v praxi pomáhá sociální pracovník.
Co musí splňovat pracovník v sociálních službách : Podmínkou je absolvované minimálně základní vzdělání, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a také kladný vztah k péči o starší, postižené a nemohoucí osoby.
Popis jednotlivých pracovních činností
Pracovník má většinou na starosti první kontakt se zájemcem o službu/jeho zástupcem, sociální šetření v domácnosti zájemce, projednání žádosti o přijetí v domově (s vedením, s vedoucím úseku přímé péče, případně se zdravotním pracovníkem), založení žádosti o přijetí.
Sociální pedagog pracuje se všemi věkovými skupinami od dětí po seniory. Podporuje jednotlivce a skupiny v běžných i obtížných životních situacích, řídí a organizuje výchovný i aktivizační proces a pomáhá lidem v rámci osobnostního rozvoje.
Kdo může být sociální pracovník
Předpokladem k výkonu povolání sociálního pracovníka je plná svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost. Žadatel o registraci (poskytovatel sociálních služeb) registrujícímu orgánu předkládá doklad/y prokazující odbornou způsobilost sociálního pracovníka.Každý městský úřad má několik různých odborů (částí) a jedním z nich je i Odbor sociálně-právní ochrany dětí známý hlavně jako „sociálka“ a nebo „OSPOD“ a ten má na starosti péči o děti a mládež. To znamená, že řeší vše ohledně Tebe a Tvé rodiny.Sociální pracovník zjišťuje, zda je rodič schopen se o dítě postarat, proto se obvykle zajímá o obecné podmínky (hygiena, vybavenost bytu apod.) a o podmínky pro děti (kde spí, zda se mají kde učit, mít kde své věci, apod.).
Obsah kurzu
Základy komunikace, rozvoj komunikačních dovedností, asertivita, alternativní komunikace. Úvod do psychologie, psychopatologie, somatologie, základy ochrany zdraví Etika výkonu činnosti pracovníka v sociálních službách, lidská práva a důstojnost. Základy prevence vzniku závislosti na sociální službě
Co obnáší práce v domově pro seniory : Především jde o pomoc při osobní hygieně, oblékání či stravování. Sociální pracovník oproti tomu vykonává sociálních šetření, sociálně právní poradenství, sociální prevenci, poskytování krizové pomoci atd. Jedná se často o analytickou, metodickou a koncepční činnost v zařízeních poskytujících služby sociální péče.
Čím se zabývá sociální pedagog : Sociální pedagogika je často považována za mezní obor. Zkoumá primárně sociální vztahy v procesu výchovy a vliv sociálního prostředí na člověka. Dále se zabývá výchovou i mimo vyučování a péčí o sociálně problémové jedince (děti a mládež, opuštění jedinci, jedinci v krizových situacích).
Co dělá sociální pracovník v domově pro seniory
Pracovník má většinou na starosti první kontakt se zájemcem o službu/jeho zástupcem, sociální šetření v domácnosti zájemce, projednání žádosti o přijetí v domově (s vedením, s vedoucím úseku přímé péče, případně se zdravotním pracovníkem), založení žádosti o přijetí.
Sociální pracovník získá potřebné vzdělání studiem na vyšší odborné nebo vysoké škole v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost.Při sociálním šetření sociální pracovník zjišťuje soběstačnost žadatele. Zjišťuje dotazováním a pozorováním, co a jakým způsobem z posuzovaných základních životních potřeb žadatel zvládá sám (i za využití kompenzačních pomůcek) a naopak s čím potřebuje pomoc, v čem je závislý na druhé osobě.
Co může vykonávat pracovník v sociálních službách : Pracovník v sociálních službách má v náplni práce přímou obslužnou péči o osoby, pečovatelskou a výchovnou nepedagogickou činnost. Součástí může být pomoc při vytváření pracovních návyků nebo volnočasových aktivitách zaměřených na rozvíjení osobnosti.