Rozhodčí řízení se koná na místě, které bude v rozhodčí smlouvě dohodnuto, případně které si rozhodci zvolí. Strany se dále mohou dohodnout na postupu, kterým mají rozhodci vést řízení, jinak mohou být otázky řízení rozhodnuty předsedajícím rozhodcem, pokud k tomu byl zmocněn stranami nebo všemi rozhodci.Rozhodčí řízení podle Zákona o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů V rámci rozhodčího řízení lze v České republice rozhodovat majetkové spory, k jejichž projednání a rozhodnutí by jinak byla dána pravomoc soudu, a to s výjimkou sporů vzniklých v souvislosti s výkonem rozhodnutí a incidenčních sporů.(1) Rozhodcem může být občan České republiky, který je zletilý a způsobilý k právním úkonům, pokud zvláštní předpis nestanoví jinak. (2) Cizinec může být rozhodcem, je-li podle práva svého státu způsobilý k právním úkonům; postačí však, je-li způsobilý k právním úkonům podle práva České republiky.
Kdo může dělat rozhodce : Rozhodci. (1) Rozhodcem může být občan České republiky, který je zletilý, bezúhonný a plně svéprávný, pokud zvláštní předpis2) nestanoví jinak. (2) Podmínku bezúhonnosti podle odstavce 1 nesplňuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen za trestný čin, jestliže se na něj nehledí, jako by nebyl odsouzen.
Kolik stojí rozhodčí řízení
Poplatek za rozhodčí řízení se vybírá za každý spor a činí 4 % z hodnoty sporu, nejméně 5.000,– Kč a nejvýše 1.000.000,– Kč.
Kdo to je rozhodce : Rozhodce je osobou, jež celý průběh rozhodčího řízení nejen řídí a organizuje, ale samozřejmě provádí v řízení dokazování, rozhoduje o nárocích a obvykle vydává závazná rozhodnutí, tzv. rozhodčí nález.
Rozhodčí nález je meritorní rozhodnutí v rozhodčím řízení, neboť se jím rozhoduje o obsahu sporu. Plně nahrazuje standardní soudní rozhodnutí, po doručení stranám řízení nabývá obvykle ihned právní moci a po uplynutí stanovené lhůty k plnění je i exekučně vykonatelný. Lze jím také uzavřít smír.
Rozhodčí orgán je správním orgánem pojišťovny příslušným podle zvláštního zákona k rozhodování o následujících skutečnostech.