Náplň činnosti realitního makléře se skládá z vyhledávání nemovitostí, které zprostředkovává k prodeji nebo pronájmu. Dojednává s majiteli konkrétní podmínky prodeje nebo pronájmu, uzavírá kupní, nájemní nebo podnájemní smlouvy a přepočítává či stanovuje výši provizí. K celé činnosti pak vede podrobnou dokumentaci.Průměrná provize dobrého realitního makléře se pohybuje kolem 4 až 6 % z prodejní ceny nemovitosti.Realitní kanceláře fungují jako prostředník mezi kupujícím a prodávajícím či nájemcem a pronajímatelem. Zajišťují inzerci, prohlídky nemovitostí, vzájemnou komunikaci stran obchodu, ale i právní záležitosti, tedy přípravu smluv, úschovu peněz nebo jednání s úřady.
Kolik je v ČR realitních makléřů : “Počet realitních makléřů a realitních kanceláří lze pouze odhadnout podle počtu pojištění profesní odpovědnosti.” Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) evidovalo k 31. 3. 2023 celkem 3 160 právnických a 9 459 fyzických osob s uzavřeným pojištěním profesní odpovědnosti realitních zprostředkovatelů.
Jak začít v realitách
Podmínky pro výkon profese realitního makléře
- vysokoškolský magisterský diplom z ekonomického, stavebního, právního nebo obdobných oborů,
- bakalářský titul + 1 rok praxe + absolvování mezinárodně uznávaného kurzu dle § 60a zákona č. 111/1998 Sb.
- nižší vzdělání + 3 roky praxe,
- certifikační zkouška.
Co je to realitní kancelář : Realitní kancelář je obchodní firma sdružující realitní makléře, která se primárně zabývá zprostředkováním obchodů s nemovitostmi, především jejich prodejem a pronájmem, v minimální míře pak i koupí.
Běžná provize realitky se pohybuje mezi 3–5 % z kupní ceny. I pevná provize obvykle odpovídá právě tomuto podílu z kupní ceny. Má-li být odměna vyšší, je třeba se ptát proč. Je poměrně časté, že u menších nemovitostí zaplatíte vyšší procento než u větších a dražších.
Nejčastěji využívanou cestou, jak makléři stanovují svou odměnu, je procentem z kupní ceny. Rozsah ceny se zpravidla pohybuje mezi 3–6 % bez DPH z kupní ceny. Když tedy přičteme ještě DPH v jeho aktuální sazbě 21 %, je odměna realitních kanceláří v průměru 3,63–7,26 % vč. DPH z kupní ceny.
Kolik se plati realitce
Nejčastěji využívanou cestou, jak makléři stanovují svou odměnu, je procentem z kupní ceny. Rozsah ceny se zpravidla pohybuje mezi 3–6 % bez DPH z kupní ceny. Když tedy přičteme ještě DPH v jeho aktuální sazbě 21 %, je odměna realitních kanceláří v průměru 3,63–7,26 % vč.Běžná provize realitky se pohybuje mezi 3–5 % z kupní ceny. I pevná provize obvykle odpovídá právě tomuto podílu z kupní ceny. Má-li být odměna vyšší, je třeba se ptát proč. Je poměrně časté, že u menších nemovitostí zaplatíte vyšší procento než u větších a dražších.Ceny nemovitostí již klesají a to řádově o 15-20% oproti nejvyšším cenám v roce 2021. Navíc lze předpokládat, že ceny budou klesat i v roce 2023 a 2024 a to v řádu dalších -10% a to především proto, že na trhu budou i v letošním roce chybět kupující s hypotékou.
Nebojte se tedy ptát makléře nebo stávajícího majitele, od kdy je nemovitost na prodej. V případě, že je u nemovitosti dobře nastavená cena, doba prodeje by neměla přesáhnout jeden či dva měsíce. Pokud byt nebo dům visí na inzertních serverech delší dobu, buďte ještě ostražitější a pátrejte, v čem by mohl být háček.
Co je potřeba k realitní činnosti : Od března roku 2020 je platný Zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavní novinkou byla změna realitní činnosti na činnost vázanou. Kromě bezúhonnosti musí makléři splňovat odbornou způsobilost, která je definována Zákonem č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání.
Jaké jsou provize realitních kanceláří : Nejčastěji využívanou cestou, jak makléři stanovují svou odměnu, je procentem z kupní ceny. Rozsah ceny se zpravidla pohybuje mezi 3–6 % bez DPH z kupní ceny. Když tedy přičteme ještě DPH v jeho aktuální sazbě 21 %, je odměna realitních kanceláří v průměru 3,63–7,26 % vč. DPH z kupní ceny.
Co určuje cenu nemovitosti
Všeobecnou hodnotu nemovitostí ovlivňují vždy čtyři faktory: počet nemovitostí, počet obyvatel, dostupnost peněz a příjem obyvatelstva. A každý z těchto faktorů cenu nemovitostí ovlivňuje jinak.
Je nutné dát si pozor na smlouvy odkazující na další dokumenty nebo zákony, které prodávající jako laik nemá k dispozici a jejichž obsah nezná. Pokud některé formulaci prodávající neporozumí, měl by vždy realitní kancelář požádat o úpravu nebo smlouvu konzultovat s právníkem,” upozornil advokát Ondřej Kolář.Procento z kupní ceny
Nejčastěji využívanou cestou, jak makléři stanovují svou odměnu, je procentem z kupní ceny. Rozsah ceny se zpravidla pohybuje mezi 3–6 % bez DPH z kupní ceny. Když tedy přičteme ještě DPH v jeho aktuální sazbě 21 %, je odměna realitních kanceláří v průměru 3,63–7,26 % vč.
Kdo platí poplatek realitce : Obecně je to na trhu nastavené tak, že provizi bohužel platí právě nájemce. V méně případech pak pronajímatel.