Co dělá meningokok?
Nemoc umí postupně vyřadit z funkce životně důležité orgány, dochází k selhání dýchání, srdečního oběhu, jater i ledvin, může se přidat i krvácení do kůže a do orgánů, hlavně do nadledvin. Až ve čtvrtině případů může tato infekce skončit úmrtím.Meningokok je přítomen na sliznici nosohltanu a z jedné osoby na druhou se může přenést kapénkovou cestou – při blízkém kontaktu slinami, kašlem nebo kýcháním. Nosičem meningokoka může být až 10 i více procent populace. Nosičství meningokoků k onemocnění zpravidla nevede.Mezi lidmi se meningokok šíří běžným kontaktem pomocí “kapének”. Šíření bakterie napomáhají uzavřené nevětrané prostory, úzký sociální kontakt, větší uskupení lidí (např. školy). Bakterie většinou nevyvolá onemocnění, ale rozhodně nelze dopředu odhadnout, kdo bude tím, který onemocnění.

Jak zacina meningitida : Inkubační doba je 1 až 8 dní, kdy bakterie nejprve osídlí nosohltan, a poté proniknou do krevního oběhu. V tuto dobu pacient pociťuje zmatenost, schvácenost, bolest kloubů, svalů a má horečku. Onemocnění se může dále rozvíjet buď to jako hnisavý zánět mozkových blan nebo jako meningokoková sepse.

Jak se projevuje meningokok

Meningokoková infekce začíná náhle vysokou horečkou, silnými bolestmi hlavy a kloubů. Po těchto příznacích může následovat ospalost, zmatenost, ztuhnutí šíje, zastřené vědomí a typické krvácení do kůže, po němž následuje odumírání tkání.

Jak dlouho trvá meningitida : Příznaky se obvykle rozvíjejí postupně – bolesti hlavy a horečka mohou přetrvávat po dobu nejméně dvou týdnů, než dojde ke stanovení diagnózy. Nejčastější formou fungální meningitidy je kryptokoková meningitida způsobená kvasinkou Cryptococcus neoformans.

Je-li nemoc způsobená bakterií Neisseria meningitidis (meningokok), může být příznakem i petechiální vyrážka, tj. velký počet malých, nepravidelných, fialových či červených skvrn (drobné krvácení do kůže). Nejčastěji se objevuje na trupu, nohách, sliznici, spojivkách a dlaních.

Meningokokové meningitidy jsou kosmopolitní nemocí, ale endemicky se pravidelně vyskytují v Africe, Asii a Jižní Americe.

Co způsobuje meningitidu

Meningitida čili zánět mozkových blan je zánětlivé, zpravidla infekční onemocnění mozkomíšních plen. Mozkomíšní pleny (také mozkové obaly nebo blány) jsou tenké vazivové vrstvy, které obalují a chrání mozek a míchu. Meningitidu vyvolávají bakterie, viry či jiné mikroorganismy, ale může být také neinfekčního původu.Prvotní symptomy – zvýšená teplota nebo únava – obvykle rovněž vypadají jako onemocnění chřipkového typu. Že se jedná o problém mnohem závažnější nemusí při prohlídce odhalit ani lékař. Světloplachost či ztuhlá šíje jsou dalšími častými příznaky meningokokové infekce.prudká bolest hlavy

  1. prudká bolest hlavy.
  2. vysoké horečky, extrémní kolísání teploty.
  3. petechie (u bakteriálních forem)
  4. porucha vědomí, zmatenost.
  5. ztuhlost šíje (neschopnost předklonit hlavu ke hrudníku)
  6. nevolnost, zvracení
  7. světloplachost (fotofobie)
  8. nesnášenlivost hlasitých zvuků (fonofobie)


Meningokok nejčastěji způsobuje meningitidu (zánět obalů mozku) nebo sepsi (infekci krve). Meningokokové infekce patří k nejobávanějším infekčním onemocněním. Příznaky zahrnují ztuhnutí šíje, bolest hlavy, horečku, spavost až bezvědomí, šokový stav.