Co dělá Mediator?
Mediace je neformální, zachovává jen pravidla obecné zdvořilosti. Mediace zpravidla probíhá bez účasti právních zástupců, jen mezi stranami, na vhodném místě, kde je zajištěna diskrétnost jednání, obvykle v tříhodinových jednáních, v nichž jsou krátké přestávky podle potřeb účastníků.Cena se vždy s mediátorem vyjednává. V asociaci platí zásada, že za hodinu mediace v soukromých sporech se platí nejméně 1000 korun – každá strana tedy 500. -Kč pokud je mediace v češtině., 750. -Kč za hodinu je cena mediace v cizím jazyce.Částka 400 Kč za hodinu je odměnou mediátora, strany se o její úhradu dělí rovným dílem. Pokud je nařízené setkání provedeno s každou stranou zvlášť, což lze, protože to zákon nezakazuje, platí 400 Kč za započatou hodinu každá ze stran.

Jak se chovat na mediaci : Mediátor je povinen chovat se stejným způsobem ke všem stranám konfliktu a z jeho jednání nesmí být patrné jakékoli sympatie či antipatie vůči kterékoliv ze stran. Mediátor napomáhá otevřené komunikaci a dialogu mezi účastníky mediace.

Kdy může soud nařídit mediaci

Soud nikdy nemůže nařídit mediaci, ale pouze takzvané první setkání se zapsaným mediátorem. Setkat se s tím můžeme například u rodinných sporů. Představte si situaci, kdy soudce vidí, že soudní jednání a probírání se důkazy může velmi špatně dopadnout na vztahy v široké rodině.

Jak vypadá mediace : Proces mediace je neformální, a mediátor má plnou odpovědnost za jeho průběh. Obě strany obdrží základní informace o mediaci, včetně role mediátora/mediátorky a důsledků procesu. Mediační setkání jsou diskrétní, trvají obvykle 3 hodiny a během nich strany prezentují své pohledy a názory.

Placení: každá strana platí polovinu, Hrazení: úspěšný účastník může teoreticky v rámci náhrady nákladů požadovat úhradu všech nákladů mediace po účastníku neúspěšném, dle § 137 občanského soudního řádu však určitě může žádat o náhradu odměny mediátora za první nařízené setkání s mediátorem.

Nejlépe placené profese:

Řídící pracovníci letového provozu (192 130 Kč) Ředitelé velkých společností (139 385 Kč) Piloti (109 667 Kč) Techničtí a vědečtí náměstci (104 632 Kč)

Jak se stát mediátorem

Existuje jediný způsob, jak se stát zapsaným mediátorem. Složit státní zkoušku před komisí na Ministerstvu spravedlnosti (pouze advokáti musí tuto zkoušku složit před komisí u České advokátní komory).Základní principy role mediátora:

neradit stranám (neprosazovat v procesu mediace vlastní hodnoty a řešení) nehodnotit (nerozebírat nevědomé motivy stran a nutit někoho, aby řekl co si nemyslí) nestát vnitřně na straně „oběti“ neřešit (neprosazovat v procesu mediace vlastní návrhy na řešení, netlačit na strany)Zapsaný mediátor tedy musí mít hotové vzdělání magisterského typu. Nicméně další požadavky (pokud odhlédneme od zkoušky na zapsaného rodinného mediátora) stanoveny nejsou. Zapsaným mediátorem může být stejně dobře advokát, právník, psycholog, ekonom, aj. Možnost stát se zapsaným mediátorem existuje od roku 2013.

Ministerstvo spravedlnosti ČR vede a spravuje podle § 15 zákona o mediaci, veřejný seznam mediátorů, který je informačním systémem veřejné správy. Přímý odkaz na seznam mediátorů naleznete zde a rovněž na úvodní stránce webu.

Jak dlouho trvá mediace : Délka mediace

Jedno mediační setkání trvá zpravidla 3 hodiny. Počet setkání je přitom na rozhodnutí a potřebě obou stran sporu. V každém případě je mediace vždy kratší než ten nejkratší soud.

Kolik si vydělá kadeřnice : Pokud se podíváme na Kadeřnice platové statistiky v České republice během 15. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 278 688 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 23 224 Kč za měsíc, 5 806 Kč za týden nebo 145,15 Kč za hodinu.

Kolik si vydělávají popeláři

Popelář je 35 279 Kč Při práci na plný úvazek je hodinová mzda 198 Kč . Průměrná čistá mzda popeláře vychází na 28 458 Kč.

Mediátor je speciálně školený odborník na mezilidskou komunikaci, vyjednávání a řešení konfliktů. V rámci mediace poslouchá a vnímá obě (všechny) strany sporu/konfliktu a zjišťuje, jaké jsou jejich skutečné potřeby a motivace.Co dělá mediátor

Mediátor je profesionálem vstupujícím mezi strany sporu. Mediátor stranám sporu pomáhá vzájemně pochopit svá stanoviska, dostat se pod jejich povrch, rozpoznat hlubší potřeby a zájmy každé ze stran a na jejich základě pomáhá „vystavět“ novou dohodu, s přihlédnutím k možnostem a limitům té které strany.

Kdo provadi mediaci : Mediace je proces, k němuž se aktéři rozhodují dobrovolně, za průběh je zodpovědný mediátor, za obsah procesu a jeho výsledky jsou pak zodpovědni sami aktéři. Vedle dobrovolnosti existují další principy, kterými se mediační proces řídí.