Co dělá kortizol?
U člověka je hlavním hormonem z této skupiny. Jeho produkce je regulována adrenokortikotropním hormonem (ACTH) z adenohypofýzy principem negativní zpětné vazby. Hlavní funkcí kortizolu je regulace metabolismu živin – sacharidů, bílkovin i tuků.Kortizol blokuje funkci testosteronu a mimo jiné pomáhá ukládat tukové zásoby. Kortizol je sice pro tělo životně důležité, avšak nadbytkem stresu ho vzniká více, než je třeba. Správnou životosprávou jeho negativní účinky můžete minimalizovat. Pomoci vám může i tento doplněk stravy.Vyvážená strava, pravidelný pohyb, dostatek odpočinku a relaxace mohou pomoci snížit nadbytek kortizolu a zlepšit celkové zdraví a pohodu.

Co zpusobuje zvyseny kortizol : Příčiny zvýšeného kortizolu

Chronický stres: Dlouhodobý stres udržuje hladinu kortizolu na vysoké úrovni, což má negativní dopad na celkové zdraví. Nedostatek spánku: Neadekvátní odpočinek může způsobit hormonální dysregulaci, včetně zvýšení hladiny kortizolu.

Jak se projevuje nedostatek kortizolu

Ztráta hmotnosti a snížená chuť k jídlu: Neschopnost udržet zdravou tělesnou hmotnost. Nízký krevní tlak: Může způsobit závratě nebo mdloby. Deprese nebo podrážděnost: Hormonální nerovnováha může ovlivnit duševní zdraví. Hyperpigmentace kůže: Zvýšená produkce melaninu v důsledku nadměrné produkce ACTH.

Jak regulovat kortizol : Vyhnout se konzumaci fast food a smažených potravin.

  1. Ke snížení hladiny stresu tzn. i kortizolu jsou dnes dostupné doplňky stravy obsahující tzv. adaptogeny (látky zvyšující odolnost ke stresu) např. Reishi, Ženšen, Rhodiola rosea – Rozchodnice růžová, Ashwagandha.
  2. ASHWAGANDHA.
  3. MAGNE B6 STRESS CONTROL.

Příznaky vysokého kortizolu

  1. Úzkosti a deprese, protože mysl se nedovede vypořádat s dlouhodobým strachem a nervozitou.
  2. Podrážděnost a špatná nálada.
  3. Bolesti hlavy kvůli únavě a vyčerpání
  4. Vysoký krevní tlak.
  5. Zarudlý obličej.
  6. Nemoci srdce a cév z častého zvyšování a snižování krevního tlaku.


Příznaky vysokého kortizolu

  1. Úzkosti a deprese, protože mysl se nedovede vypořádat s dlouhodobým strachem a nervozitou.
  2. Podrážděnost a špatná nálada.
  3. Bolesti hlavy kvůli únavě a vyčerpání
  4. Vysoký krevní tlak.
  5. Zarudlý obličej.
  6. Nemoci srdce a cév z častého zvyšování a snižování krevního tlaku.

Jak se projevuje špatná funkce nadledvinek

U osoby se zdravou funkcí nadledvin hladina kortizolu vrcholí ráno, aby vás probudil, a s postupujícím dnem ubývá. Pokud máte adrenální únavu, je vaše produkce kortizolu ráno nízká. Proto se často cítíte letargicky. Kortizol také stimuluje pocit hladu.Doporučila bych Vám spíše režimová opatření, která sníží hladinu kortizolu a zároveň upraví i hmotnost.

  1. Pravidelná fyzická zátěž
  2. Relaxace, odpočinek.
  3. Pravidelný spánek.
  4. Úprava stravy bílé pečivo nahradit tmavým a celozrnným, do jídelníčku zařadit listovou zeleninu ořechy.

Hladiny kortizolu v séru jsou nejvyšší ráno a jeho koncentrace se do večera sníží přibližně o polovinu. K významnému zvýšení hladin kortizolu dochází v těhotenství nebo při estrogenové terapii. Zvýšenou produkci kortizolu mohou způsobit i jiné podněty, například silný stres.

Hladinu kortizolu lze měřit z krve, moči nebo slin. Lékař určí vhodný typ testu podle konkrétních příznaků.

Co znamená nízký kortizol : Nízká hladina kortizolu může být způsobena poruchou nadledvin, například Addisonovou chorobou, autoimunitní poruchou, která vede k nedostatečnému množství kortizolu a aldosteronu. Další možné příčiny zahrnují podvýživu, pití alkoholu, infekce, některé léky a nádory v nadledvinách.