Euthyrox se používá pro navození rovnováhy hladiny hormonů štítné žlázy, když je jejich nadměrná produkce léčena pomocí léků brzdících jejich tvorbu. Euthyrox 100 mikrogramů, Euthyrox 150 mikrogramů a Euthyrox 200 mikrogramů se může používat také pro testování funkce Vaší štítné žlázy.Pro správné vstřebávání je třeba levotyroxin užívat nalačno, odděleně od ostatní medikace, zapíjet pouze vodou a poté minimálně 30 minut nejíst.Lék se má užívat vždy ráno nalačno 30−60 minut před jídlem a ostatními léky. Lék se má zapíjet výhradně čistou vodou, nikoliv čajem a kávou. Doba užití a souvislost s jídlem přímo ovlivňují hladinu hormonů štítné žlázy v těle a podmiňují tak zachování optimálního zdravotního stavu celého organismu.
Co způsobuje snížená funkce štítné žlázy : Nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy bývá autoimunitní onemocnění, při němž vlastní imunitní systém napadá tkáň štítné žlázy a vyvolává její chronický zánět (Hashimotova nemoc).
Kdy začne účinkovat Euthyrox
lék Euthyrox má pomalý nástup účinku, který se začíná projevovat za 3-5 dnů. Plného účinku lze dosáhnout za 2-4 týdny.
Jak se pozná špatná funkce štítné žlázy : Mezi typické příznaky patří zimomřivost a studené končetiny, zpomalený metabolismus, přibývání na váze a snadnější ukládání tuku. Kromě toho je také častá chronická zácpa, únava a nedostatek energie, nízký krevní tlak, oteklá tvář a zvětšení štítné žlázy (struma).
lék Euthyrox má pomalý nástup účinku, který se začíná projevovat za 3-5 dnů. Plného účinku lze dosáhnout za 2-4 týdny. Připomínám, že biologická dostupnost léku Euthyrox se snižuje při podání spolu s jídlem, proto je nutné lék užívat minimálně půl hodiny před snídaní.
Také je důležité užívat levothyroxin nalačno a zapíjet ho ideálně jen čistou vodou, jakékoli jiné tekutiny – např. mléko, káva , čaj nebo grepfruitový džus mohou změnit jeho vstřebávání.
Co se stane když přestanu brát léky na štítnou žlázu
MUDr. Michal Kršek. Zatímco zvýšená činnost štítné žlázy podle něj nemocného obtěžuje – provází ji například vyšší srdeční činnost, vysoký krevní tlak, únava, hubnutí a psychické změny, snížená činnost tak alarmující není. Projevuje se únavou, zimomřivostí, otoky, zadýcháváním, apatií a zácpou, občas bolestmi kloubů.Příznaky onemocnění štítné žlázy (snížené či zvýšené produkce hormonů)
- Nepravidelný, zrychlený či zpomalený srdeční rytmus,
- zvýšený cholesterol v krvi,
- výrazné snížení tělesné hmotnosti,
- kolísání hladiny cukru v krvi u diabetiků,
- zvýšená únava,
- zhoršení paměti a soustředění,
- padání vlasů,
- nervozita, třes,
Možné komplikace. Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací: Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma. Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.
Snížená funkce štítné žlázy u nás trápí pět až osm procent obyvatelstva. Neléčená nebo nesprávně léčená hypotyreóza může vést k řadě zdravotních obtíží. Při závažné hypotyreóze se může hromadit volná tekutina v dutinách tělních – v osrdečníku, plicích, břiše, člověk má zácpu, suchou kůži a sklon k ekzémům.
Jak se projevuje snížená funkce štítné žlázy : Člověk trpící hypotyreózou s nedostatečnou tvorbou hormonů štítné žlázy je často zimomřivý, pořád je mu zima. Bývá zvýšeně unavený, zpomalený, spavý a malátný. Nic ho nebaví, jakoby ztratil svou výkonnost. Mívá špatnou náladu, někdy i deprese a úzkosti bez zjevné příčiny.
Co nejíst při snížené funkci štítné žlázy : V případě snížené funkce štítné žlázy omezte košťálovou zeleninu, stejně jako třeba sóju. Jídelníček snížené funkce štítné žlázy by měl být především plný jódu, ideální jsou mořské plody a ryby, nezapomeňte na jodidovanou sůl.
Jaké vitamíny na štítnou žlázu
Mezi tyto doplňky stravy patří také vitamíny, které mohou být pro štítnou žlázu prospěšné. Podrobněji to je například vitamíny skupiny B, selen a jód.
zánět štítné žlázy je autoimunitné onemocnění. Jako podpůrná terapie je vhodné užívat některé z vitamínů, kterých hladina se během této nemoci snižuje – selén, zinek, antioxidanty vitamín C, E, či omega-3 mastné kyseliny. Snižují tvorbu volných radikálů, a tím brání rozvoju zánětlivých procesů.Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.
Co na správnou funkci štítné žlázy : Základní stavební kameny pro podporu štítné žlázy
Vitamíny skupiny B, zejména vitamín B12 a B6, jsou důležité pro štítnou žlázu. Přispívají k regulaci hormonální rovnováhy a přispívají k energetickému metabolismu. Doplňky stravy s vitamíny skupiny B mohou být užitečné pro normální funkci štítné žlázy.