Šest tisíc lidí u nás žije na dialýze, 3 750 s transplantovanou ledvinou. Zatímco na dialýze může žít pacient ve věku od osmnácti do pětatřiceti let až 27 let, po transplantaci je to 36 let.Ledviny a jejich funkce v těle
Pokud dojde k dočasnému nebo trvalému selhání jejich činnosti, je doslova životně nutné funkci ledvin co nejrychleji nahradit. Dnes k tomuto účelu slouží především tzv. dialýza. Další variantou náhrady funkce ledvin, která však není vhodná pro každého pacienta, je transplantace.Kdy je nutná dialýza Na celém světě se dialýzou léčí více než 2 500 000 pacientů s chronickým selháním ledvin. Stadium „selhání ledvin“ nastává tehdy, když obě ledviny téměř nebo zcela přestanou plnit svou normální funkci (to odpovídá situaci, kdy ledviny plní svou funkci na méně než patnáct procent).
Jak dlouho člověk vydrží bez dialýzy : Pokud pacient, který zcela nemočí, ukončí dialyzační léčbu, je průměrné dožití kolem 8 dní bez dialýzy. Samozřejmě záleží na důvodech ukončení dialýzy a dalších nemocech.
Jak se cítí člověk po dialýze
Proto po dialýze často celý den odpočívají. Pokud člověk nedodržuje doporučení a my musíme z organismu odstranit víc vody, mohou přijít křeče a klesá krevní tlak, což je pro člověka nepříjemné,“ popisuje Světluše Čekon, vrchní sestra mariánskolázeňského dialyzačního centra společnosti Fresenius MedicalCare.
Co se nesmí jíst při dialýze : Se zahájením dialýzy se zvýší vaše potřeba bílkovin. Je tomu tak proto, že při peritoneální dialýze i hemodialýze dochází k jejich ztrátě. Ke zdravým zdrojům bílkovin patří kuřecí maso, fazole, hovězí maso, vejce, ryby, krůtí maso, tofu a mnoho dalších. Nejzdravější volbou jsou vysoce kvalitní čerstvé bílkoviny.
Zhorší-li se funkce ledvin až do stavu jejich selhávání, pozorujeme také apatii, slabost, bolesti hlavy, dušnost, zvracení, průjmy, otoky, bolesti na hrudi, bolesti kostí, bledost a svědění kůže. V této chvíli je zahájení dialyzační léčby již zcela nezbytné.
Léčba dialýzou je velmi nákladná, u jednoho pacienta dosahuje až 1 milon Kč za rok. Úkolem nefrologie je zabránit u co největšího počtu pacientů v přechodu jejich onemocnění do selhání ledvin. Velkou pomocí jsou preventivní prohlídky u praktických lékařů s vyšetřením moče a krve.
Jak působí káva na ledviny
V ledvinách způsobuje kofein z kávy zvýšení průtoku krve a tím i zvýšenou tvorbu moči. Tento diuretický účinek spolu se zvýšeným pocením po požití kávy, může mít za následek narušování hospodaření s minerálními látkami.Strava nesmí být dráždivá, omezujeme koření, zejména pepř, papriku, nové koření, tymián, muškátový oříšek apod. Nepodáváme ani pikantní lahůdkářská jídla, jako jsou očka, rybí saláty, zavináče, sardelky, pikantní paštiky, saláty. Omezujeme příjem uzenin, protože jsou značně kořeněné.Poškozené ledviny nejsou schopné očišťovat krev od odpadních látek. Pokud se onemocnění ledvin zhorší, odpadní látky se hromadí v krvi a následně se mohou vyskytnout komplikace, jako je vysoký krevní tlak, anémie (nízký počet červených krvinek), slábnutí kostí a poškození nervů.
Selhávání ledvin znamená sníženou funkci, která trvá více než tři měsíce a má určitá stadia. Posledním stadiem je vlastně úplné selhání ledvin, které potřebuje již náhradu funkce ledvin. Jedná se o stav, kdy ledviny pracují asi na jednu desetinu nebo jednu patnáctinu své původní funkce.
Co je to peritoneální dialýza : Peritoneální dialýza (PD) je dialyzační metoda náhrady funkce ledvin. PD využívá pobřišnici jako membránu, skrze niž dochází k výměně tekutin a rozpuštěných látek (elektrolytů, urey, glukózy, albuminu, osmoticky aktivních částic a jiných malých molekul) z krve.
Co nejíst na ledviny : Strava nesmí být dráždivá, omezujeme koření, zejména pepř, papriku, nové koření, tymián, muškátový oříšek apod. Nepodáváme ani pikantní lahůdkářská jídla, jako jsou očka, rybí saláty, zavináče, sardelky, pikantní paštiky, saláty. Omezujeme příjem uzenin, protože jsou značně kořeněné.
Co vadi Ledvinam
Ledvinám podobně jako jiným orgánům vadí především nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak, cukrovka, málo tekutin. „Rizikovým faktorem jsou rovněž opakované záněty močových cest, kameny v ledvinách či močových cestách v minulosti,“ upozornil doktor Hartl.
Udržují stálé vnitřní prostředí (homeostázu) celého těla – ovlivňují množství vody, koncentraci minerálů a iontů např. sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu aj., regulují acidobazickou rovnováhu krve (pH). Podílejí se na regulaci krevního tlaku.Mezi příznaky patří snížené množství vylučované moči, bledá barva kůže, otoky, vysoký krevní tlak, nutkání na zvracení nebo přímo zvracení. Neléčené ledvinné selhávání vede k městnavému selhání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím a bezvědomí.
Co se děje při selhání ledvin : Selhání ledvin nebo také renální selhání je stav, při němž ledviny ztrácejí svou schopnost vylučovat odpadní látky z těla. Ty se v těle hromadí a následkem toho dochází k poruše homeostázy v lidském organismu, zadržování vody – snížením množství vznikající moči a vzniku otoků.