Co delat se semínky z dýně?
Příkladem jsou dýně hokaido, muškátová a máslová. Dýňová semínka bez slupek si můžeme dát syrová nebo tepelně upravená (často se praží). Taková semínka se pak přidávají do ovocných i zeleninových salátů, ale také na posypání dýňové polévky nebo zdobení kaše.Hummus, ravioly, ale i páj s pekanovými ořechy. Jak na dýně poradí šéfkuchaři. S dýněmi si můžete hrát v chuťových variacích nasladko i naslano. Můžete je nastrouhat do štrúdlu, perníku nebo podusit v curry či přidat ke guláši.Aby si semínka uchovala klíčivost co nejdéle, skladujeme je v suchu, chladu, temnu a ve stálých podmínkách. Nejdůležitější z toho jsou sucho a chlad. Vlastní semena před uložením dobře vysušíme (koupená většinou sušit nemusíme) a vložíme do dobře těsnícího obalu, který je zabezpečí před vlhkostí z okolního prostředí.

Jak užívat dýňová semínka : Jak se jí dýňová semínka

Mají příjemnou jemně oříškovou chuť. Oblíbenou tepelnou úpravou je pražení – semínka na pánvi lze trochu osolit a přidat k nim pár kapek oleje. Opražená semínka jíme přímo – jako chuťovku. Jsou oblíbená do salátů (ovocných i zeleninových) a skvělá na posypání dýňové polévky.

Jak zpracovat semínka z dýně

Semínka můžete usušit, pražit, dají se také jíst bez jakýchkoliv úprav. Lze je totiž přidávat do domácího pečiva anebo s nimi jednoduše posypat zeleninový salát a přichystat si o to více zdravější oběd.

Jak zpracovat vnitřek dýně : Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.

Semínka můžete usušit, pražit, dají se také jíst bez jakýchkoliv úprav. Lze je totiž přidávat do domácího pečiva anebo s nimi jednoduše posypat zeleninový salát a přichystat si o to více zdravější oběd.

Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe – podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů.

Jak uchovat semena

Semena musejí být dobře vysušená a zabezpečená proti zvlhnutí. Máte-li doma relativní vlhkost nad 60%, uložte semena do plastových sáčků se zipem nebo sklenic s klipovým uzávěrem a gumovým těsněním. 2) Chladno. Čím nižší teplota, tím déle semena vydrží.Pražení semínek je skutečně jednoduché, stačí semínka rozprostřít na teflonovou pánev a pražit na mírném plamenu po dobu 15-20 minut, dokud dostatečně nezezlátnou. Semínka je dobré osolit. Sůl vám pomůže nejen zvýraznit jejich chuť, ale navíc také zvýší využitelnost nenasycených mastných kyselin.Dýňová semínka mohou být plodnou součástí vašeho řešení díky jejich zinku, omega-3 mastným kyselinám, vitaminu A a vitaminu C. Jejich bohaté účinky na krásu jsou dalším z deseti hlavních důvodů, proč byste měli jíst dýňová semínka denně.

Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat nebo mírně pomlít čí rozdrtit, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane. Pokud užíváte lněné semínko k mírnění příznaků zácpy, lněná semínka užívejte celá a předem je namočte.

Co vytvořit z dýně : 5 nejlepších receptů z dýně

  1. Veganská dýňová polévka s kokosovým mlékem.
  2. 2. “ Bramborový” salát z dýně a bez majonézy.
  3. Dýňová omáčka na těstoviny.
  4. Dýňový hummus.
  5. Slaný dýňový koláč

Proč jíst dýňová semínka : Dýňová semínka mají jemně ořechovou chuť a jsou velmi dobře stravitelná. Můžete je jíst nejen samotná, ale také přidat do salátu nebo do polévky. Prospívají zdraví, protože jsou plná vitamínů, minerálů, mastných kyselin, obsahují zinek, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík i vápník.

Kdy Zaštipovat dýně

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Jako první odstraňte dužinu ze semínka uvnitř dýně, které následně přesuňte do cedníku. Cedník vložte pod tekoucí vodu a pořádně propláchněte. Nechejte vodu volně téct po dýňové dužině a začněte pečlivě z dužiny vybírat jednotlivá semínka, které následně ještě opláchněte pod tekoucí vodou.Proč semena a ořechy namáčet eliminují se enzymové inhibitory a sníží se množství antinutrientů, zejména kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin a minerálů. odstraní se špína, prach a plísně. nastartuje se proces klíčení, který zvyšuje množství množství živin, vitamín a minerálů.

Jak dlouho vydrzi seminko : Semínkům se lépe daří v chladu. Dobře vysušené osivo v neprodyšném obalu je možné uchovávat v ledničce či přímo v mrazáku. Při skladování v ideálních vlhkostních podmínkách a teplotě -18 °C vydrží některá semena klíčivá i více než 20 let.