Co delat kdyz spadne strom?
Zavolejte 112 a nechte si poradit. Pak se doporučuje zavolat profesionálům a nechat situaci na nich. V momentě, kdy se na silnici potkám se spadlým stromem, ideálně zavolám na linku 112, aby se o strom postarali hasiči.Pokud strom spadne na sousední pozemek sám, bez vnějších vlivů, pak podle ustanovení § 2937 občanského zákoníku odpovídá za škodu vlastník stromu, resp. vlastník pozemku, na kterém strom roste.V případě, že se jedná o poruchu (např. spadlý strom, nepřepíná na nízký tarif apod.), pak tuto skutečnost prosím oznamte prostřednictvím mobilního webu www.bezstavy.cz nebo na Kontaktní lince ČEZ Distribuce 800 850 860.

Jak řezat spadlý strom : Začněte řezat v horní části stromu, aby bylo otáčení snazší. Otočte zlomenou část směrem dolů pomocí obracecího háku, obracecího popruhu nebo stroje. Nyní pokácejte vysoký pařez obvyklým způsobem. Buďte však opatrní, kmeny padají velkou rychlostí, mohou vymrštit pařezovou část anebo se neočekávaně kutálet.

Čím natřít strom

Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.

Čím natřít rez na stromě : Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.

“. Zákon stanovuje jako přípustnou vzdálenost pro stromy od společné hranice pozemků 1,5 metru, v případě stromů přesahujících výšku 3 metry jsou to 3 metry. V každém jednotlivém případě je ale důležité přihlédnout k místním poměrům dané oblasti.

Ošetřujte jen tu, která je lehce nalomená, kde je seshora prasklá kůra a maximálně část lýka (větev zalomenou do poloviny a více už nezachráníte). Opatrně ji srovnejte a zpevněte jutou, případně ovocnářskou páskou. Podle potřeby ji ještě můžete podepřít zdola, fixovat o kůl nebo jinou větev.

Jak nahlasit poruchu ČEZ

Přetrvávající poruchu můžete nahlásit telefonicky na 800 850 860. V případě, že náš pracovník při výjezdu zjistí závadu ve vaší instalaci, nemůže zajistit opravu a je nutné se následně obrátit na vámi vybraného elektrikáře. Můžete také využít služby našich spolupracujících revizních techniků – seznam naleznete ZDE.Kde a jak službu řešit

Žádost můžete předat osobně nebo zaslat poštou místně příslušnému orgánu ochrany přírody – obecní úřad, v jehož územním obvodu chcete kácet. O kácení dřevin rostoucích mimo les rozhodují příslušné místní obecní a městské úřady, ve velkých městech úřady městských částí.K rozštípnutí káceného stromu dochází působením sil vyvolaných vychýlením těžiště mimo střed pařezu např. nakloněním stromu do směru pádu, zakřivením kmene nebo jednostranně vyvinutou korunou. Kácení takového stromu je zdánlivě jednoduché – strom přece nemůže padnout jinam, než do směru, do kterého je nakloněn.

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Co dát kolem stromů : Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Jak natřít stromy vápnem : Jak postupovat pro nátěru vápnem hašené vápno rozmícháme ve vodě na středně hustý roztok (podobně jako barva) a natíráme od spodní části po první patro větví. Pokud se na kůře stromů vyskytuje lišejník nebo mech použijeme na postřik roztok skalice zelené.

Co dát okolo stromů

Další způsoby úpravy půdy pod stromy

Jednou z nich je mulč a stačí mulčovat například posekaným travním porostem. Použít však lze třeba i slámu a nebo oblíbenou mulčovací kůru. Mulč navíc udrží déle vláhu, je však třeba, aby byla vzdušná a navíc musíme mulč pravidelně doplňovat. Materiál se postupně rozkládá.

Údaje o hranicích pozemků je možné zpřesnit dvěma způsoby.

Pokud vlastníci polohu hranic neznají, je nutné nejprve provést jejich vytyčení. Teprve pak mohou být nově zaměřeny, může být vyhotoven geometrický plán a sepsáno souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků.Vytyčení probíhá na základě dostupných podkladů z katastru nemovitostí a na základě předešlého zaměření pozemku. Výsledkem je mimo jiné protokol o vytyčení hranice pozemku, jehož kopii geodet poskytne jak vám, jakožto objednateli vytyčení, tak katastrálnímu úřadu.

Jak omladit starý strom : Velmi husté keře a stromy můžeme omladit i razantněji. Odstraníme staré větve, část zbylých větví zkrátíme o polovinu. Větve seřízneme až k zemi a ponecháme stejný počet výhonků. Radikální zmlazování je také vhodné rozdělit na dva až tři po sobě jdoucí roky.