Co delat kdyz se srazi oblečení?
Sražené oblečení ponořte do vody a nechte namočené asi půl hodiny. Pak ho vyždímejte, přebytečnou vodu můžete vymačkat i mezi dvěma ručníky. Prádlo rozhodně neoplachujte studenou vodou! Snažte se oblečení co nejvíc roztáhnout a zatížit, po chvíli ho nechte na vzduchu přirozeně uschnout.U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.Prádlo se do určité míry nevyhnutelně postupně sráží po větším počtu vyprání, ale tento proces může dramaticky urychlit soustavné praní v horké vodě, zejména při teplotách nad 70 °C. Některé typy tkanin jsou ke srážení náchylnější, jsou-li při praní vystaveny vysoké teplotě.

Jak Roztahnout Scvrkle oblečení : Naplňte dřez vlažnou vodou, kde šaty ponoříte do vody. Teplá voda pomůže materiálu se povolit, čímž se usnadní jeho prodlužování. Studená voda ztěžuje roztahování, zatímco horká voda může poškodit vlákna a způsobit jejich smrštění.

Jak rychle usušit prádlo

Nejprve zabalte mokrý oděv do ručníku a vyždímejte jej, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Poté položte oblečení na žehlicí prkno. Umístěte na něj suchý ručník a pomalu vyžehlete ručník a vlhký oděv pod ním. Žehlička dodá látce teplo, což pomůže absorbovat přebytečnou vlhkost a urychlí dobu schnutí.

Co delat když se barví prádlo : Oblečení můžete namočit do bílého octu na 30 minut před praním, nebo přidat půl hrnku octa přímo do bubnu. Domácí barvení: pokud se toho nebojíte, zašlé oblečení můžete také nabarvit doma. V drogerii pořídíte barvy na textil ve formě prášku nebo roztoku, tam se pak stačí řídit pokyny výrobce.

Svetr perte v ruce nebo na ultra jemný program v pračce při odstřeďování max. 800 otáček. Při praní v ruce svetr vymáchejte ve stejně teplé vodě, v jaké jste svetr prali, aby nedošlo ke sražení vláken. Svetr jemně vymačkejte, můžete použít i ručník, který vám pomůže odstranit zbytkovou vodu.

Nejprve oděv vyperte v studené vodě. Pak ho vložte do sušičky nastavenou na vysokou teplotu. Sušte a přitom co 5 minut kontrolujte zmenšování oblečení, dokud nedosáhne požadované velikosti. Potom, co se tak stane, změňte nastavení sušičky na nízkou teplotu a oblečení už jen dosušte.

Proč bílé prádlo šedne

Dodržujete pečlivě všechna doporučení, a přesto vám bílé prádlo šedne Příčinou může být vodní kámen usazený v pračce a s tím i související příliš tvrdá a železitá voda. Vodní kámen z pračky snadno odstraníte roztokem z octa, jehož účinek můžete posílit přidáním jedlé sody či citronu.Perte na 40, 30 a klidně i na 15 °C, prádlo bude čisté, nižší teplota je k vláknům šetrnější, uspoříte náklady na ohřev vody. To tvrdí výrobci. Vyšší teploty je však třeba občas použít, jinak se z pračky začne linout nepříjemný odér, byť je filtr naprosto čistý.Nejprve oděv vyperte v studené vodě. Pak ho vložte do sušičky nastavenou na vysokou teplotu. Sušte a přitom co 5 minut kontrolujte zmenšování oblečení, dokud nedosáhne požadované velikosti. Potom, co se tak stane, změňte nastavení sušičky na nízkou teplotu a oblečení už jen dosušte.

Pomůže dětský šampon i kondicionér

Pro svoje zmenšeniny si připravte studenou lázeň a na každý litr vody přidejte polévkovou lžíci dětského šamponu nebo kondicionéru na vlasy. Oblečení pak vymáchejte, aby se vlákna mohla rozvolnit, jemně vyždímejte, pověste na ramínko a nechte volně uschnout.

Kdy věšet prádlo ven : Sušení na slunci vyhovuje bílému prádlu i vaší peněžence

Nejvhodnější dobou pro sušení prádla je jaro až babí léto. Prádlo venku díky intenzivním slunečním paprskům a větru rychle schne.

Jak odstranit omylem obarvené prádlo : Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem. Pak to stačí nasypat do dávkovače pračky a nastavte praní na 40 ºC.

Jak dostat dolů barvu z oblečení

Olejové barvy se nejlépe čistí olejem, případně terpentýnem. V mastnotě jsou rozpustné, a tak se z látky barva ráda pustí, v oleji je jí totiž „lépe“. Pod místo, kde je skvrna od olejové barvy, dáte vrstvu savých ubrousků, nakapete na skvrnu olej a překryjete dalšími savými ubrousky. Následně přitlačíte.

Na zaprané bílé prádlo pomůže jedlá soda nebo prášek do pečiva. Přidejte jednu lžíci prášku či sody přímo do bubnu pračky a běžně vyperte. Bílému prádlu dokážete také vrátit jas vyvařením, případně bělením na slunci.Doporučujeme prát kašmírové produkty při 30°C (vlažná až lehce chladnější voda) a pouze s jemnými pracími prostředky pro vlnu nebo se speciálním šamponem.

Jak pecovat o Kašmír : – Kašmír nikdy neperte při teplotě vyšší než 20°C. Pouze při teplotách vody do 20°C si kašmírové oblečení udrží svůj tvar, nesráží se a neplstnatí. Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce.