co nejdříve odstraníme politý oděv, tak aby nedošlo k dalšímu potřísnění kůže; postižené místo oplachujeme alespoň 20 minut tekoucí vlažnou vodou; neutralizaci kyselin provedeme zředěným roztokem mýdlové vody či jedlé sody (2 %);chemikálii neutralizujeme velmi zředěnými roztoky (vyjma očí, ty jen vyplachujeme) Kyselina — jedlá soda, mýdlová voda. Zásada — ocet, citrónová šťáva. při požití podáme postiženému větší množství vody a zajistíme převoz do nemocnice, nevyvoláváme zvracení (došlo by k opětovnému kontaktu chemikálie s jícnem)První pomoc při zasažení kůže:
- Zabraňte dalšímu působení žíraviny, sundejte zasažený oděv.
- Sundejte případné šperky, hodinky apod.
- Zasažené místo dlouho (alespoň 10 minut) oplachujte tekoucí vodou tak, aby odtékající voda nestékala na nezasažené části.
- Poranění zakryjte sterilním hotovým obvazem.
Co dělat při poleptání oka : Poleptání oka
Vyplachujte po dobu 15 minut proudem vody (z vodovodu nebo balenou) a poté opět vyhledejte lékařskou pomoc. Pro záchranu oka a omezení trvalých následků je však nejdůležitější okamžitý výplach. Na nic tedy nečekejte a vyplachujte hned a co nejvíce.
Jak neutralizovat kyseliny
Kyselé roztoky lze neutralizovat zásaditými roztoky a naopak. Silné kyseliny vytvářejí oxoniové ionty H3O+ zcela rozpuštěné ve vodě s pH < 7, silné báze vytvářejí zcela rozpuštěné hydroxidové ionty OH− s pH > 7. V průběhu této reakce dochází ke změnám pH roztoku a dokonale neutralizovaný roztok má výsledné pH = 7.
Co se stane když vypiju kyselinu sírovou : Při požití menšího množství dochází k poleptání úst, hrdla, jícnu a zažívacího traktu. Větší dávky způsobují rozsáhlou destrukci, perforaci žaludku a smrt. Absorpce kůží způsobuje těžké a bolestivé poleptání.
Zabraňte kontaminaci systému povrchových nebo podzemních vod vodou použitou k hašení požáru. Srážejte plyny/páry/mlhu rozprašováním vody. Zakryjte kanalizační výpust. Látku pokryjte absorpčním materiálem (písek, zemina), shromážděte do krytých kontejnerů a nechte zlikvidovat specializovanou firmou.
Jak se zachováte, pozře-li někdo kyselinu
- vyvoláte zvracení,
- podáte mléko,
- podáte co největší množství vody,
- neděláte nic, dokud se nedostaví lékařská pomoc.
Kdy jít s popáleninou k lékaři
První pomoc je stejná jako u prvního stupně popálenin. V případě rozsáhlejších popálenin druhého stupně (viz. odstavec závažnost popálenin) je vhodné vyhledat odborné ošetření. Odborné ošetření je také nutné v případě zanesení infekce do rány.Konkrétní příznaky poleptání závisí na konkrétní chemikálii a na zasaženém místě. Patří mezi ně svědění, pálení, zbělení, ztmavnutí či jiná změna barvy kůže nebo sliznice, zvýšená citlivost, dýchací potíže, krvácení, nekróza tkáně, případně smrt.Oxidační vlastnosti
Kyselina dusičná, jak již bylo uvedeno, se řadí mezi velmi silná oxidační činidla, proto většinou při reakcích s kovy neodštěpuje vodík. Kyselina dusičná reaguje s kovy, výjimku představují například zlato či platina, se kterými nereaguje. Zlato a platina se však rozpouští v lučavce královské.
Neutralizací kyseliny dusičné čpavkem vzniká dusičnan amonný – nejdůležitější složka minerálních hnojiv používaných po celém světě. Poskytuje plodinám a okrasným rostlinám dusík, který potřebují k růstu, ve vysokých, lehce stravitelných dávkách. Kromě toho lze HNO 3 využít k okyselení půdy v zahradnictví.
Jak vypadá popálenina 1 stupně : POPÁLENINY 1.
Spálenina prvního stupně je stejná jako spálenina od slunce. Postihuje pouze vnější vrstvu kůže a způsobuje, že postižené místo zčervená a bolí. Povrchové popáleniny kůže také často svědí v důsledku uvolnění histaminu. Kromě slunce je častou příčinou popálenin prvního stupně vařící voda.
Jak urychlit hojení popálenin : V případě popálenin postiženou oblast nejprve několik minut chladíme pod tekoucí vodou (voda by však neměla být úplně ledová). Mírnější popáleniny poté ošetříme mastí nebo krémem s hydratačním účinkem. Pro rychlejší hojení popálenin můžeme použít i speciální hojivé přípravky.
Čím se neutralizuje kyselina
Kyselé roztoky lze neutralizovat zásaditými roztoky a naopak. Silné kyseliny vytvářejí oxoniové ionty H3O+ zcela rozpuštěné ve vodě s pH < 7, silné báze vytvářejí zcela rozpuštěné hydroxidové ionty OH− s pH > 7. V průběhu této reakce dochází ke změnám pH roztoku a dokonale neutralizovaný roztok má výsledné pH = 7.