Pokud pes zatáhne, nenásledujeme ho. Zastavíme se, vodítko držíme nehnutě a nepovolíme jej (psa rozhodně nestrháváme zpět). V ten moment, kdy přestane táhnout, ho nějakým neutrálním zvukem (mlasknutím, poklepáním na stehno, hlasem) přimějeme se na nás otočit a následovat nás. Pokud se pes na nás otočí, pochválíme ho.Jak naučit psa poslouchat Buďte důslední a trpěliví
- Při výcviku buďte důslední a trpěliví – dopřejte psovi dostatek času k pochopení.
- Především u štěňat začněte s výcvikem pozvolna – musí je bavit.
- Povely by měly být srozumitelné a jasné.
- Hojně chvalte a odměňujte psa za dobře vykonaný pokyn drobnými pamlsky.
Jejich momentálním cílem je dostat se k pachu, který je zaujal, počůrat sloup veřejného osvětlení, prozkoumat tu zajímavou věc o kus dál nebo se skamarádit s tím ratlíkem odvedle. Proto na vodítku táhnou.
Jak odnaučit psa skákat : Ignorujte skákání: Když váš pes začne skákat na vás, ignorujte ho. Neodpovídejte na jeho skákání, neohlížejte se na něj a nedávejte mu žádnou pozornost. Tím mu dáte jasně najevo, že skákání nepřináší žádné pozitivní výsledky. Požadujte klidné chování: Počkejte, až váš pes se uklidní a přestane skákat.
Jak naučit psa chodit u nohy bez vodítka
Psa veďte za pamlskem, ujděte pár kroků. Během chůze psa neustále chvalte a po zastavení odměňte. Chůzi prodlužujte krůček po krůčku – začínejte opravdu velmi pozvolna a trénujte každý den. Jakmile už po psovi chůzi u nohy nevyžadujete, dejte mu povel „Volno“.
Co dělat když pes kouše vodítko : pes kouše vodítko – pokud pes kouše vodítko, tak se na něm nenaučil pořádně chodit – je to specialita hlavně štěňat a psů odebraných z nevhodných podmínek. Pokud vidíte, že se pejsek zahryzává do vodítka, ihned použijte přerušovací povel (ne, fuj nebo nesmíš). Odměňte pamlskem každý pohyb na vodítku směrem k vám.
Když pejsek nereaguje hned, je dobré na něj zatleskat, zavýskat, utéct mu, začít se hýbat, nenechat ho vyignorovat povel. Když opravdu nic nefunguje, tak povel můžu zopakovat a pejska si k sobě třeba přitáhnout na vodítku. Každopádně, velmi dobře fungují zvuky a správná intonace hlasu.
Základní pravidlo zní: Psa chvalte nebo trestejte bezprostředně po jeho činu a nikdy jinak. Pokud například psík dlouho nereaguje na naše zavolání a přiběhne teprve po delší době, nejspíš naše pokárání pochopí jako trest za to, že přišel. Účinnější než trest je pochvala a odměna.
Jak zklidnit reaktivního psa
Zkuste rozhodit pamlsky a nechte psa, ať je hledá, zaměstná si tak hlavu a čichání ho také uklidní. Na doma jsou skvělé různé hlavolamy. Buďte při výcviku důslední, trpělivý, ale hlavně v klidu. Odměňujte sebemenší pokrok.Jak naučit psa ignorovat ostatní psy v 6 snadných krocích
- Získejte jejich pozornost zavoláním jejich jména.
- Vyhýbejte se místům, kde je mnoho psů
- Při setkání s jinými psy odvádějte jejich pozornost.
- Klíčový je nácvik.
- Poskytněte příležitost ke hře.
- Používejte dlouhé vodítko a vyhněte se tahání za něj.
Když si pohlédnou do očí pes a jeho pán, nastává zcela zvláštní situace. Pes reaguje na lidský pohled jako člověk. V mozku se mu vyplaví dopamin a pes se do svého pána zamilovává. A také člověk reaguje na pohled do očí psa tím, že si mozek zaplaví dopaminem.
Odnaučit psa skákat přes plot je náročné a odborníci většinou jako jednoduché řešení doporučují navýšení plotu tak, aby ho pes prostě nepřeskočil. Další možností je zavírání psa do kotce nebo do ohrádky, kterou nezdolá. Pořídit si můžete také tzv. neviditelný plot neboli elektronický ohradník.
Jak často chodit se psem na procházky : Doporučuje se 3-4 delší procházky denně. Seniorští psi: Starší psi by měli venčit také pravidelně, ale mohou potřebovat kratší a pomalejší procházky s ohledem na jejich kondici.
Na které straně se vodí pes : Pejska posaďte k levé noze (pokud jste se rozhodli vodit jej u pravé nohy, tak k pravé). Vodítko vezměte do pravé ruky – důležité je, aby bylo po celou dobu tréninku prověšené, nikoliv napnuté – a v levé ruce mějte pamlsky.
Jak trestat psa za kousnutí
Jak potrestat psa, když kousne Netrestat! A to nikdy a v žádném případě. Pokud byste psa za toto chování potrestali způsobíte buď to, že celou věc zhoršíte nebo se pes naopak stáhne do sebe.
Kousání do rukou, nohou, oblečení
Přesně tak, jako s vámi – koušou, tahají, trhají a dokonce u toho vrčí. Dobrá zpráva tedy je, že pokud vás štěně kouše do rukou a nohavic, má vás rádo, věří vám a považuje vás za spojence.Odměňujte psa tím, co ho nejvíce potěší: jídlo, hra, aport, proběhnutí, Vaše radost, hra s jiným psem… buďte kreativní. Na přivolání nešetřete se sílou odměny. U jídla můžete místo granulky nebo piškotku použít vařené maso, sýr (kozí je skvělý), domácí játrové sušenky nebo cokoliv, co má pes skutečně rád.
Jak naučit psa spolehlivé přivolání : Nejlépe se nácvik přivolání provádí venku, kde pes může volně pobíhat. Během procházky změňte směr a koutkem oka pozorujte svého psa. V okamžiku, kdy se nachystá, že se za vámi rozběhne, zavolejte „ke mně“ a odměňte ho, když k vám přiběhne.