Peněženku odevzdejte na obecní úřad
Nejjednodušší je ale odevzdat ji obci, na jejímž území jste ji našli. Předejte peněženku na obecní úřad, kde s vámi sepíší záznam nebo potvrzení o převzetí nalezené věci.Nálezné představuje 1/10 z ceny nálezu. Pokud má však ztracená věc hodnotu jen pro toho, kdo ji ztratil, nebo pro jejího vlastníka, náleží nálezci odměna podle slušného uvážení.Dle občanského zákoníku je nálezce povinen vrátit nalezenou věc tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi proti úhradě nutných nákladů a nálezného (§ 1052 odst. 1 zák. č. 89/2012 Sb.).
Kde odevzdat nález : Pokud doklad ztratíte, nahlaste to úřadu, který vám dokument vydal. Podobně se zachovejte také pokud jste nálezcem dokumentů. V takovém případě můžete doklady odevzdat na jakémkoliv obvodním oddělení policie České republiky.
Kdo vyplaci nálezné
Obecní policie je orgánem obce. NOZ stanoví, že pokud nelze určit majitele nalezené věci, předá nálezce nalezenou věc obci. NOZ nijak blíže nespecifikuje, kterému orgánu obce má nálezce věc předat, proto je možné a v mnoha případech také praktické, aby byl nález předán obecní policii.
Kdy mám nárok na nálezné : Nálezné náleží nálezci i tehdy, když lze vlastníka zřejmě poznat ze znamení na věci, nebo z jiných okolností, a činí desetinu ceny nálezu. Má-li však ztracená věc hodnotu jen pro toho, kdo ji ztratil, nebo pro jejího vlastníka, náleží nálezci nálezné podle slušného uvážení.
Hledat můžete bez probému na vlastním pozemku, či na pozemku se souhlasem majitele, ovšem pokud cokoliv naleznete měli byste příslušný nález nahlásit nejbližšímu muzeu či městu.
Nalezenou věc (batoh, peněženka, kabelka, hotovost, osobní doklady,…) odevzdejte na obecní úřad, na jehož území jste ji našli. Pracovníci úřadu vám vystaví potvrzení, že jste věc předali. Jako nálezce máte právo na odměnu, která činí 10 procent z nalezené věci.
Co mám dělat když najdu telefon
Když se na místo po chvíli vrátil, telefon už nenašel. Podle policistů si řada lidí možnost postihu při neodevzdání nalezené věci vůbec neuvědomuje. Podle zákona je nálezce povinen odevzdat jakoukoli nalezenou věc.Můžete se obrátit i na policii
I když byste měli nalezenou věc předat jejímu vlastníkovi, nebo na obecním úřadě, mnozí z nás s ní pravděpodobně zamíří na policii. Tam by však každého měli odkázat na obecní úřad, případně s ním sepsat protokol o tom, že nález převzali.Desetinu z nálezu
Nálezné činí 10 % z ceny nálezu a také na náhradu nutných výdajů, třeba cestovného. Nálezné vám musí vyplatit majitel ztracené peněženky. A to jak v případě, kdy mu ji odevzdáte osobně, tak i tehdy, když si ji vyzvedne na obecním úřadě.
Průzkum s detektorem kovů v přírodě je dle platných zákonů archeologickým výzkumem. Kdo se chce této aktivitě věnovat, musí tedy splňovat určité podmínky. Potřebujete jednak souhlas majitele pozemku, kde chcete hledat, ale také průkaz hledače s detektorem kovů (průkaz amatérského spolupracovníka).
Kam nesmím s detektorem kovů : I když se může zdát, že naše zákony nejsou k detektorářům vstřícné, tak vězte, že v zahraničí je většinou hledání s detektorem kovů zakázané úplně. Níže přinášíme několik příkladů. Země s úplným zákazem amatérského používání detektorů kovů a hledání: Turecko, Švýcarsko, Švédsko, Španělsko, Malta, Izrael a další.
Co mám dělat když jsem nechal peněženku v autobuse : Pokud si všimnete, že jste něco zapomněli ve vozidle naší společnosti, tak jednejte rychle. Řidič je po každé cestě povinen autobus prohlédnout a nalezené věci odevzdat do ztrát a nálezů na daném autobusovém nádraží. Nejlepším řešením je zavolat na číslo napsané na jízdním řádu.
Jak zjistit polohu podle telefonního čísla
Sledování telefonu je totiž ve spoustě států, včetně Česka, nelegální. Nejenže tak neexistují žádné stránky nebo aplikace, které by vám vyhledání telefonu podle čísla umožnily, ale není to ani v moci Policie České republiky. Nemohou totiž vědět, jestli je číslo, které hledáte, opravdu vaše.
Vzdálené vyhledání, zabezpečení nebo vymazání zařízení
- V jiném telefonu či tabletu Android spusťte aplikaci Najdi moje zařízení .
- Přihlaste se.
- V seznamu zařízení vyberte zařízení, které chcete vyhledat.
- Můžete být vyzváni k zadání kódu PIN používaného k odemčení obrazovky zařízení Android, které chcete najít.
Možností je hned několik:
- odevzdáte mobil do červeného kontejneru na elektroodpad,
- vytřídíte ho ve sběrném dvoře,
- využijete výkup starých telefonů,
- odnesete starý telefon zpět prodejci, který se postará o likvidaci,
- využijete služeb některé z neziskových organizací zabývajících se sběrem mobilů.
Jak se zbavit starého mobilu : V případě, že už pro starý mobil nenajdete vůbec žádné využití a je příliš starý nebo rozbitý na to jej prodat, zamiřte ke kontejnerům; ale určitě jej neházejte do domácího koše. Na každém větším sídlišti najdete kromě žlutých, modrých, zelených a mnoha dalších kontejnerů také magickou červenou popelnici.