Co delat kdyz dite Zvraci v autě?
Při průjmu a zvracení jsou nevhodná zejm. mastná jídla, včetně čokolády a plněných oplatek. Vyvarujeme se podávání omáček, zejména smetanových. Vhodné potraviny jsou mrkev nebo rýže, bramborová kaše, suché těstoviny, ovesné vločky (u kojenců mrkvový, rýžový odvar, i odvar z vloček), banán, borůvky, strouhaná jablka.Zaujměte polohu blízko těžiště dopravního prostředku – přední část autobusu, přední sedadlo v autě, prostředek lodi, přední část letadla. Seďte v polosedě, s mírně zakloněnou hlavou. Oči mějte zavřené nebo pozorujte vzdálený nepohyblivý předmět. Snažte se dívat ve směru jízdy a nepohybujte příliš hlavou.Pokud dítě zvrací opakovaně, je malátné, jeho stav se nelepší, má nafouklé a citlivé bříško, horečku, bolesti hlavy a potíže s dýcháním, volejte ihned záchranku. Pokud není situace tak závažná, můžete konzultovat jeho obtíže s pediatrem i telefonicky.

Co použít místo Kinedrylu : Již tradičním lékem na cestovní nevolnost je Kinedryl, použít se dají také žvýkačky Travel-Gum. Kromě toho pomáhá, když sedíte ve směru jízdy a koukáte z okna, v prostředku je dostatek čerstvého vzduchu, zhluboka dýcháte a snažíte se relaxovat.

Co nejíst po zvracení

NEPODÁVÁME: sycené tekutiny, ovocné šťávy, čokoládu, cukrovinky, smažená a těžká jídla, luštěniny. I VE 2. TÝDNU: dietní stravu stále bez smažených, uzených, kořeněných, tučných, nadýmavých a mléčných jídel. Po úpravě stolic zařadit z mléčných výrobků zpočátku pouze bílý jogurt.

Co zastaví zvracení : Volně prodejné léky na nevolnost

Volně prodejné léky proti zvracení fungují především v případě cestovní nevolnosti. Existují ve formě tablet či žvýkaček (Kinedryl, Travel-Gum) a je vhodné je podat přibližně hodinu před cestou.

Dobrý den, po proběhlém zvracení se doporučuje postupně popíjet vlažného žaludečního čaje a případně rehydratačního roztoku. Dále postupně zařazujte nedráždivé potraviny jako nemastné kaše ovesné či bramborové, vařenou mrkev či nemastný vývar.

Dostatečný příjem tekutin: Hydratace je zásadní pro správné trávení a může pomoci při léčbě podrážděného žaludku. Mírné cvičení: Lehké cvičení, jako je například procházka, může podpořit trávení a snížit stres. Odměřené porce jídla: Jíst menší porce, ale častěji, může pomoci snížit zátěž na žaludek.

Jak zastavit zvracení u dítěte

cucat kostku ledu. za 1-2 hodiny od posledního zvracení lze postupně nabízet PO MALÝCH DÁVKÁCH či doušcích ledové tekutiny bez bublinek ( neperlivá minerálka, dětský čaj, mátový čaj, odvar z jablek naředěný vodou 1:2, popř. 100% jablečný juice, rehydratační roztoky (Enhydrol, Kulíšek, Vodníček atp.) .Domácí první pomoc při zvracení

V lékárně běžně pořídíte také speciální rehydratační roztoky (bez lékařského receptu). Žaludek zklidní i slazený vlažný černý čaj, podávejte ho po lžičkách (u dětí starších tří let můžete podávat po lžičkách vychlazenou Coca-colu).po proběhlém zvracení se doporučuje postupně popíjet vlažného žaludečního čaje a případně rehydratačního roztoku. Dále postupně zařazujte nedráždivé potraviny jako nemastné kaše ovesné či bramborové, vařenou mrkev či nemastný vývar.

Domácí první pomoc při zvracení

V lékárně běžně pořídíte také speciální rehydratační roztoky (bez lékařského receptu). Žaludek zklidní i slazený vlažný černý čaj, podávejte ho po lžičkách (u dětí starších tří let můžete podávat po lžičkách vychlazenou Coca-colu).

Co je dobré na uklidnění žaludku : Nejběžnějším prostředkem pro zmírnění nepříjemných projevů podrážděného žaludku je soda ve formě prášku. Na pálení žáhy jsou také velmi oblíbené žvýkací tablety Rennie či suspenze Gaviscon, která brání návratu žaludeční šťávy do jícnu.

Co je dobré na zklidnění žaludku : Dostatečný příjem tekutin: Hydratace je zásadní pro správné trávení a může pomoci při léčbě podrážděného žaludku. Mírné cvičení: Lehké cvičení, jako je například procházka, může podpořit trávení a snížit stres. Odměřené porce jídla: Jíst menší porce, ale častěji, může pomoci snížit zátěž na žaludek.

Co pomůže při zvracení

Léky na zvracení a nevolnost

  1. BOIRON Cocculine 30 tablet. Homeopatický lék.
  2. TRAVEL GUM 20 mg léčivá žvýkací guma 10 kusů Léčivý přípravek.
  3. KINEDRYL 25mg/30mg 10 tablet. Léčivý přípravek.
  4. MÁTOVÝ ČAJ 20X2.0GM Léčivý čaj. Léčivý přípravek.
  5. MEGAFYT Heřmánkový čaj porcovaný 20 sáčků Léčivý přípravek.


V tomto případě většinou postačí nasadit dietu. U malých dětí byste měli podávat netučnou stravu, například suchary, rohlíky (ne čerstvé), z ovoce jen banány. Poté podávejte vařené netučné jídlo, přidávejte rýži, mrkev, maso a pátý den jsou možné jogurty. Z tekutin je vhodný černý čaj.Používáme nejlépe ledové slazené minerálky bez bublinek, vodu se šťávou (ne džus) nebo studený slazený čaj. Z léků je vhodné zkusit podat přípravek Smecta (rozpuštěný ve vodě, čaji). V případě, že dítě i přes tato opatření dále zvrací, bývá nutná hospitalizace s přívodem tekutin infuzí.

Kdy dát diteti jidlo po zvracení : Po 3-6 hodinách bez zvracení starším dětem nabídněte suchý rohlík. Kojení nepřerušujte, vynechejte jen na první 3 hodiny, kdy podávejte ledovou kojeneckou vodu, iontové roztoky nebo čaj. Kojenecké mléko (např. Nutrilon, Sunar) vynechejte na 3-6 hodin a potom zkuste podat mléko, na které je váš kojenec zvyklý.