Endokrinní žlázy jsou žlázy s vnitřní sekrecí, tedy vylučující hormony přímo do krevního oběhu, který je distribuuje do celého těla. Hormony jsou regulační látky (steroidy, bílkoviny), které působí na buňky a stimulují je k určité reakci (procesu v lidském těle).Jak hormony pracují
Všeobecně se hormony spojují s řízením nebo ovlivňováním chemických procesů v cílových buňkách. Například určováním rychlosti, jakou využívají živiny pro tvorbu energie, nebo toho, zda tyto buňky budou či nebudou tvořit mléko, vlasy nebo jiné produkty metabolických procesů v těle.Reguluje, řídí a koordinuje spolu činnost organismu s nervovou soustavou. Podílí se na udržení homeostázy, reguluje metabolismus, odezvě organismu na stres a je hlavní regulátorem růstu a reprodukce jedince.
Co to je endokrinní systém : Endokrinní systém je orgánový systém tvořený endokrinními žlázami, které produkují hormony; ty řídí např. růst, rozmnožování (reprodukci), metabolismus apod.
Co všechno řídí štítná žláza
Funkce štítné žlázy
Hormony, které štítná žláza produkuje, tyroxin (T4) a trijodthyronin (T3), hrají klíčovou roli ve správné funkci téměř každého orgánu v těle, od mozku, srdce a svalů až po pokožku. Kalcitonin, další hormon produkovaný štítnou žlázou, reguluje hladinu vápníku v krvi a udržuje zdravé kosti.
Co řídí hypothalamus : Mimo jiné řídí hypothalamus pocity hladu, žízně, reguluje tělesnou teplotu, podílí se na kontrole emocí a sexuální aktivitě.
Hormony jsou látky vytvářené buňkami v určité části těla a následně přenášené krví do jiných částí těla, kde např. ovlivňují činnost konkrétního orgánu. Zjednodušeně řečeno se jedná o „chemické posly“, jejichž úkolem je přenášení „zpráv“ do vzdálených částí těla.
Hormony jsou látky, které řídí činnost různých orgánů a účastní se všech metabolických dějů. Jsou to v podstatě poslové nesoucí důležité informace, které následně vyvolávají změny v celém organismu.
Co zhoršuje štítnou žlázu
Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.Jestliže si i v teplý den musíte vzít svetr a zebou vás ruce nebo nohy, jste unavení, dělají se vám otoky kolem očí, tloustnete, aniž by to mělo důvod ve změně jídelníčku – vaše štítná žláza možná pracuje málo. Bolí vás vepředu na krku, cítíte bolest při polykání a otáčení hlavy – můžete mít zánět štítné žlázy.MUDr. Michal Kršek. Zatímco zvýšená činnost štítné žlázy podle něj nemocného obtěžuje – provází ji například vyšší srdeční činnost, vysoký krevní tlak, únava, hubnutí a psychické změny, snížená činnost tak alarmující není. Projevuje se únavou, zimomřivostí, otoky, zadýcháváním, apatií a zácpou, občas bolestmi kloubů.
Štítná žláza se vyšetřuje především pomocí laboratorních testů, dále ultrazvukem, v některých případech i rozborem vzorku odebrané tkáně štítné žlázy. Nejčastější příčinou poruchy funkce štítné žlázy je prodělaný autoimunitní zánět. Nedostatečná funkce štítné žlázy vede k nedostatku hormonu (tyroxinu) a k hypotyreóze.
Co řídí hypofýza : V zadní části hypofýzy se ukládají hormony oxytocin a antidiuretický hormon (ADH), které se tvoří v hypotalamu a dostávají se do zadní části hypofýzy po nervových vláknech. ADH řídí množství vody, které vylučují ledviny, a tím udržuje v organizmu vodní bilanci.
Co je to ACTH : Adrenokortikotropní hormon, adrenokortikotropin, kortikotropin neboli ACTH (zkratka pochází z anglického názvu adrenocorticotrophic hormone) je hormon, který vzniká v hypofýze (přesněji řečeno v adenohypofýze) a z ní je také uvolňován do krevního oběhu.
Jak poznam že mám hormonální Nerovnovahu
Příznaky hormonální nerovnováhy. Nespavost, výkyvy nálad, podrážděnost, bolestivá prsa, noční pocení, snížené libido, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, úzkosti, deprese.
JAK SE HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA PROJEVUJE
- únavu,
- stres,
- nepravidelný menstruační cyklus,
- bolestivou menstruaci,
- problémy s otěhotněním,
- mastnou nebo aknózní pleť,
- chloupky na obličeji,
- váhové výkyvy,
Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění).
Co dělá estrogen : Estrogen také posiluje kosti a zajišťuje zdravou pleť. Je produkován ve vaječnících, zajišťuje celý průběh menstruačního cyklu a taktéž připravuje dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka. Po oplodnění vajíčka ho tento hormon vyživuje. Estrogen má také na svědomí výkyvy nálad, úzkosti, deprese a chronickou únavu.