Co řídí činnost hormonální soustavy?
Hormony jsou látky, které řídí činnost různých orgánů a účastní se všech metabolických dějů. Jsou to v podstatě poslové nesoucí důležité informace, které následně vyvolávají změny v celém organismu. Většinu hormonů produkují žlázy s vnitřní sekrecí, další se pak tvoří přímo v krvi nebo některých orgánech.TSH zvýšené nad 3,8-4,1 mIU/l svědčí v naprosté většině případů pro subklinickou či plně rozvinutou hypotyreózu (sníženou funkci štítné žlázy). V některých případech je vhodné doplnit i vyšetření sérové koncentrace vlastního hormonu štítné žlázy (volného tyroxinu FT4) a vzácně vyšetřujeme i volný trijodtyroninu (FT3).Endokrinní systém je orgánový systém tvořený endokrinními žlázami, které produkují hormony; ty řídí např. růst, rozmnožování (reprodukci), metabolismus apod. Viz také endokrinní, orgánový systém, hormony, endokrinní žlázy.

Který hormon připravuje tělo k zátěží : Ve dřeni se vytváří např. hormon adrenalin, který připravuje organizmus na výkon (reakce „fight or flight“).

Co řídí hormonální soustavu

Hypofýza (podvěsek mozkový)

Spolu s hypothalamem (součást nervové soustavy – mezimozku) je hlavní řídící žlázou těla. Mnoho jejích hormonů řídí činnost dalších hormonálních žláz.

Co zpusobuje Hormonalni změny : Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění).

Krevní testy

Hodnoty TSH (mlU/L) diagnostická výpověď
do 0,1 hyperthyreóza se suprimovanou regulační osou hypofýza-štítná žláza
0,1–0,3 spodní hraniční hodnota hyperthyreózy
0,3–3,5 euthyreoidní rozmezí
3,5 – 10 hraniční hodnota hypothyreózy, poruchy využití jódu


Je tvořen v podvěsku mozkovém neboli hypofýze. Hormon TSH stimuluje štítnou žlázu k činnosti. Při nedostatečné funkci štítné žlázy jeho hladina stoupá, při zvýšené funkci štítné žlázy naopak klesá.

Co dělá parathormon

Parathormon (PTH, hormon příštítných tělísek) je lineární polypeptid o 84 aminokyselinách, jenž zvyšuje propustnost buněk pro vápenaté a fosfátové ionty. Reguluje hladinu vápníku v krvi. Produkován je hlavními buňkami příštítných tělísek.Endokrinologie je medicínský obor zabývající se diagnostikou a léčbou poruch žláz s vnitřní sekrecí (hypofýza – podvěsek mozkový, štítná žláza, příštítná tělíska, nadledviny, vaječníky, varlata atd.)Léčba hormonální nerovnováhy bývá běh na dlouhou trať a podle lékařky Renaty Růžičkové z Mediconetu léčba většinou spočívá v pravidelném užívání léků, často hormonů štítné žlázy. Jindy lékaři tento problém řeší hormonálními pilulkami, injekcemi nebo operací, při které se odstraní žlázy, nebo jejich část.

Marie Siatka říká: „Kortizol je hormon řadící se do skupiny glukokortikoidů, vzniká v kůře nadledvin a z ní je uvolňován do krevního oběhu. Často bývá jmenován jako stresový hormon, jelikož se podílí na reakci těla během stresových reakcí a pomáhá je tělu zvládnout.

Co zpusobuje hormonální změny : Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění).

Jak poznam že mám hormonální Nerovnovahu : Příznaky hormonální nerovnováhy. Nespavost, výkyvy nálad, podrážděnost, bolestivá prsa, noční pocení, snížené libido, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, úzkosti, deprese.

Jak poznam že mi chybi progesteron

Ženy s nízkou hladinou progesteronu se často cítí depresivně a unaveně. Mírné cvičení zrychluje metabolismus a zvyšuje uvolňování přirozených endorfinů, což vede ke zvýšení energie a šťastnějším myšlenkám i pocitům.

Referenční hodnoty:

Věk TT4 FT4
1-7 let 53 – 123 9 – 17
7-13 let 60 – 111 9 – 17
13-18 let 49 – 107 9 – 18
Dospělí 55 – 110 8 – 18

Mezi typické příznaky patří zimomřivost a studené končetiny, zpomalený metabolismus, přibývání na váze a snadnější ukládání tuku. Kromě toho je také častá chronická zácpa, únava a nedostatek energie, nízký krevní tlak, oteklá tvář a zvětšení štítné žlázy (struma).

Jak se projevuje nedostatek parathormonu : Hypoparathyroidismus se projevuje nedostatkem vápníku v krvi, tzn. hypokalcémií. Dochází ke zvýšené nervosvalové dráždivosti, jež může způsobit i vážné křeče. Kritické jsou křeče dýchacích svalů, jež mohou způsobit udušení.