Co říct na úvod prezentace?
Úvod by měl obsahovat SILNÉ SDĚLENÍ, z něhož posluchači pochopí, proč by vám měli věnovat pozornost a co jim hodláte předat. Úvod by měl být SVŮDNÝ a nikdy ne nudný, čehož můžete dosáhnout provokativní otázkou, šokující statistikou, citátem hrajícím na city nebo osobním příběhem.Celou „trasu“ prezentace a všechny důležité body a myšlenky doveďte do konce. Na závěr nezapomeňte na shrnutí nejdůležitějších bodů. Zrekapitulujte především to, co chcete, aby si účastníci zapamatovali. Zvláště závěrečná část by měla být motivující k nějaké akci, kterou chcete prezentací vyvolat.Deset pravidel pro správné prezentování

  1. Natočte se nebo alespoň před zrcadlem zhodnoťte svá gesta a mluvený projev.
  2. Dorazte na místo prezentace včas a sžijte se s technikou.
  3. Zapomeňte na panáka na kuráž!
  4. Před prezentací se rozmluvte a rozdýchejte.
  5. Pohybujte se.

Co je pravidlo 5×5 : Většina uživatelů se snaží dodržovat pravidlo 5×5, tedy pět řádků s pěti slovy, maximum je 7×7, kdy už prezentace začíná vypadat spíše jako textový dokument. V takovém případě nebude z dálky malý text ani vidět.

Co se píše do úvodu

Úvod a jeho obsah

– Uvedete, jaké jste si vybrali téma, a nastíníte, jaký je současný stav bádání. – Seznámíte čtenáře s tím, jaké jsou cíle Vaší bakalářské/diplomové práce, uvedete výzkumné otázky, případně jaké hypotézy se budete snažit potvrdit, a uvedete metody, které budete používat.

Co se píše do úvodu práce : Úvod práce

Důležitou částí bakalářské a diplomové práce je její úvod. V něm máte za úkol čtenáře zaujmout a seznámit jej s tématem, kterému se budete po zbytek práce věnovat. V úvodu můžete také zmínit cíle práce, její přínos a metody, které máte v plánu využít.

  1. Shrnutí Stručně shrňte hlavní myšlenku své řeči. Snažte se nemluvit příliš nudně, neopakovat stejnými slovy.
  2. Výzva k akci. Cílem výzvy k akci je přimět posluchače k tomu, aby něco udělali – jednu konkrétní věc teď, nebo nikdy.
  3. Zajímavý tip. Nabízet konkrétní produkty můžete v rámci výzvy k akci.


Pokud chcete nahrávání prezentace ukončit, klikněte na snímek pravým tlačítkem myši a potom klikněte na Konec prezentace.

Co nesmí chybět v prezentaci

Na začátku nesmí chybět představení tématu, nastínění osnovy vystoupení, na konci pak rekapitulace nejdůležitějších informací a závěr. Každá část prezentace by měla být od ostatních oddělena nějakým odlehčením, humornou vsuvkou atd.

  • Shrnutí Stručně shrňte hlavní myšlenku své řeči. Snažte se nemluvit příliš nudně, neopakovat stejnými slovy.
  • Výzva k akci. Cílem výzvy k akci je přimět posluchače k tomu, aby něco udělali – jednu konkrétní věc teď, nebo nikdy.
  • Zajímavý tip. Nabízet konkrétní produkty můžete v rámci výzvy k akci.

Obsah by měl být stručný, heslovitý, případné věty krátké, srozumitelné. srozumitelnost a viditelnost obrázků před prezentací. Videa pouze krátká, k tématu. Minimalizovat použité animace a přechody – volit krátké a přehledné animace stejné v celé prezentaci.

Jedna myšlenka, jeden slide. Jestli chcete, aby si lidé něco odnesli, nezavalte je informacemi. Držte se jednoduchého pravidla: co myšlenka, to jeden slide. A také platí, že prezentace není tahák pro vás.

Co psát do úvodu práce : Úvod práce

Důležitou částí bakalářské a diplomové práce je její úvod. V něm máte za úkol čtenáře zaujmout a seznámit jej s tématem, kterému se budete po zbytek práce věnovat. V úvodu můžete také zmínit cíle práce, její přínos a metody, které máte v plánu využít.

Co napsat do úvodu maturitní práce : Princip úvodu je stanovit si cíl seminární práce

Důležité je cíl jasně vymezit a také uvést, z jakého důvodu jsme si zvolili právě tuto problematiku a v jakém kontextu se jí budeme zabývat. Je potřeba, aby byl cíl stanoven co nejpřesněji, měl konkrétní podobu a byl snadno pochopitelný. Na obecné fráze zde není prostor.

Co dát na poslední Slide

Stručně shrňte hlavní myšlenku své řeči. Snažte se nemluvit příliš nudně, neopakovat stejnými slovy. Ke zdůraznění hlavních bodů zkuste použít například příběh nebo metaforu. Kreativita na konci je velmi důležitá.

Vyhněte se stylům pěst do dlaně či modlící se mnich. Ruce nikdy nespojujte za zády jako žáčci první třídy. Obě ruce spuštěné volně podél těla také nepovažuji pro prezentaci za zcela ideální, i když to někteří lektoři doporučují.Pokud chcete nahrávání prezentace ukončit, klikněte na snímek pravým tlačítkem myši a potom klikněte na Konec prezentace.

Jak zaujmout na prezentaci : Zahajte prezentaci zajímavostí, číslem či příběhem, zaujměte publikum od prvních vteřin. Nezapomínejte, že už během prvních 90 vteřin pozornost diváků dvakrát uteče k jiným myšlenkám. Nedejte jim možnost vás neposlouchat! Linka prezentace se dá postavit zajímavě.