Co brát na pásový opar?
Domácí léčba u tohoto onemocnění není dostačující.

Vzhledem k šíření viru po nervech hrozí jejich poškození, nezasáhnete-li správnými prostředky. Volně prodejné léky na pásový opar neexistují, po správné diagnóze však žádný praktický lékař nebude mít problém vám vydat recept na antivirotika a ta průběh zmírní.Dobrý den, při bolesti způsobené pásovým oparem můžete sáhnout po lécích od bolesti s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol) nebo ibuprofenu (Ibalgin, Brufen). Doporučuji také přidat vyšší dávky vitamínů skupiny B (Milgamma N, Neuromax Forte).Nutný je při tomto onemocnění klidový režim. Pokud nenastanou komplikace, kůže se obvykle zahojí za dva až tři týdny. Při onemocnění pásovým oparem je člověk nakažlivý pro své okolí do té doby, než puchýřky na kůži zaschnou a vytvoří se strupy. Jde o kontaktní infekci, která se přenáší pouze stykem s nemocnou kůží.

Jakou mast na pásový opar : Na začátku hojení pásového oparu aplikujte ActiMaris roztok i gel několikrát denně (3-5x denně), postupně můžete frekvenci aplikace snižovat (2x denně). V případě, že je postižená oblast suchá či strupovitá, doporučujeme ke zvláčnění a dohojení používat už jen přípravek ActiMaris Sensitiv roztok.

Co zabírá na pásový opar

Názvy léků s obsahem protivirově působících látek k léčbě pásového oparu:

  • Zovirax (účinná látka aciklovir)
  • Herpesin (účinná látka aciklovir)
  • Valtrex (účinná látka valaciklovir)

Jak dlouho trvají bolesti při pásovém oparů : Obvykle postižení není symetrické, ale projevuje se na jedné polovině těla. Například se rozšíří pásový opar v uchu a oku na jedné straně obličeje. Zpravidla od prvních projevů bolesti a svědění po výsev puchýřků uběhne 7–10 dnů. Bolest nervu se postupně zesiluje.

Aloe vera: Gel z aloe vera je známý svými hojivými a zklidňujícími vlastnostmi a může pomoci zmírnit nepohodlí způsobené pásovým oparem. Měsíček lékařský: Tento léčivý květ má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zmírnit bolest a podpořit hojení pokožky.

Lze se orientovat podle typických fází vzniku oparu a nasadit léčbu krémy s obsahem antivirotik (např. Herpesin, Zovirax), případně v kombinaci s kortikoidy (Zovirax Duo) pro lepší tlumení zánětu, bolesti a zarudnutí.

Jak můžu chytit pásový opar

U pásového oparu přenos probíhá kontaktem s kůží nemocného v období výsevu puchýřků. Protože je pásový opar nakažlivý, vyhněte se v průběhu nemoci kontaktu s dětmi. Vir se přenese například přes oděrku a vyvolá u dětí plané neštovice. K projevům planých neštovic dochází takovém případě za 10–21 dní!Opar na rtu většinou zmizí do 10 dní. Léčbu lze urychlit pomocí antivirových léků a mastí (např. aciklovir), speciálními náplastmi na opary a také přírodními léčivými mastmi a přípravky.Pásový opar vzniká reaktivací viru přítomného dlouhodobě v těle po v minulosti prodělaných planých neštovicích. K reaktivaci dochází následkem oslabení imunity organizmu, někdy i psychickým stresem nebo fyzickou únavou.

Nedotýkejte se oparu

Jelikož jsou opary extrémně nakažlivé, vyhněte se líbání a také sdílení příborů, sklenek, ručníků a dalších osobních věcí. Pravidelně si myjte ruce, zvláště po kontaktu s oparem. A velkou pozornost věnujte tomu, abyste se nedotkli oblasti očí nebo genitálií poté, co jste se dotkli oparu.

Jak dlouho bolí pásový opar : Například se rozšíří pásový opar v uchu a oku na jedné straně obličeje. Zpravidla od prvních projevů bolesti a svědění po výsev puchýřků uběhne 7–10 dnů. Bolest nervu se postupně zesiluje. Někdy jsou bolesti velmi silné a trvají i několik let po zahojení bez objasněné příčiny.

Jak se rychle zbavit oparu přes noc : Přírodní cestou se lze oparů zbavit pomocí obkladů z propolisu, heřmánku nebo šalvěje. Všechny tyto bylinky působí protizánětlivě. Zkusit můžete puchýřky potírat také čistým Floré Bylinným esenciálním olejem tea tree olej (koupit v e-shopu), který rovněž puchýře vysuší, a navíc působí antibakteriálně.

Proč se dělá pásový opar

Pásový opar vzniká reaktivací viru přítomného dlouhodobě v těle po v minulosti prodělaných planých neštovicích. K reaktivaci dochází následkem oslabení imunity organizmu, někdy i psychickým stresem nebo fyzickou únavou.

Opar je nejvíce infekční v době mezi objevením se a vznikem krusty. Nebezpečný je proto jakýkoli kontakt, ať už se jedná o líbání či používání společného ručníku.Z bylin mohou posloužit především přípravky s heřmánkem a šalvějí. Z heřmánku, tymiánu a šalvěje lze připravit silnější výluh a vatovou tyčinkou nanášet na opar, případně zakoupit již hotový extrakt či bylinkovou mast. Na rychlé zahojení zase pomůže měsíček lékařský nebo meduňka, opět ve formě výluhů a mastí.

Co chybi při oparu : Jednoznačnou prevencí, abyste opar vůbec nedostali, je dostatečný přísun vitaminu B12, při samotném nakažení oparem je dobré příjem vitaminu ještě zvýšit. Tělo potřebuje i vitamin C a zinek, které posilují imunitu a působí proti virům. Vhodný je i vitamin E, který urychluje léčbu.